قیرگونی بهتر است یا ایزوگام؟ کافیست فقط این صفحه را بخوانید

قیرگونی بهتر است یا ایزوگام؟

سوال «قیرگونی بهتر است یا ایزوگام؟»، سوال بسیاری از افراد و فعالان حوزه ساخت‌وساز و ساختمان است. قیرگونی و ایزوگام دو نوع عایق حرارتی محسوب می‌شوند که از آنها جهت حفاظت از پشت‌بام و جلوگیری از نفوذ آب باران و برف به آن، استفاده می‌شود.

در حالی که در گذشته بیشتر از قیرگونی استفاده می‌شد، اما در چند سال اخیر استفاده از ایزوگام نیز رواج زیادی پپدا کرده است. همین موضوع باعث شده تا در ذهن بسیاری از افراد این سوال شکل بگیرد که بالاخره قیرگونی بهتر است یا ایزوگام؟ ما در این مقاله به این موضوع اشاره می‌کنیم.

مزایا و معایب ایزوگام و قیرگونی

این دو هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند. ما در جدول زیر تلاش کرده‌ایم تا به مزایا و معایب هر دو به صورت خلاصه اشاره کنیم. این جدول به شما اطلاعات خوبی برای پاسخ به سوال «قیرگونی بهتر است یا ایزوگام؟» می‌دهد.

به غیر از ایزوگام و غیرگونی امکان استفاده عایق نانو پشت‌مام برای عایق پشتبام هم وجود دارد

مزایا

ایزوگام قیرگونی
معمولا مقاومت بیشتری نسبت به سایر عایق‌ها جهت حفاظت از پشت‌بام داردقیرگونی معمولا ضخامت بیشتری از ایزوگام دارد
مدت زمان اجرای آن بر روی پشت‌بام یا نقاط دیگر کمتر از سایر عایق‌هاستبه لحاظ اقتصادی و قیمتی معمولا بهتر از سایر عایق‌های حرارتی است
تمیزی ایزوگام نسبت به قیرگونی بیشتر استامکان تعمیر نقطه‌ای این عایق حرارتی معمولا آسان‌تر است
وزن بسیار مناسبی داشته و سبک استبرای بسیاری از فضاهای کوچک قیرگونی گزینه بهتری است
مقاومت بیشتری در برابر یخ‌زدگی داردانجام قیرگونی آسان‌تر و نیاز به تخصص خاصی ندارد

معایب

ایزوگام قیرگونی
اجرا و نصب در برخی مکان‌ها مانند درزها به سختی انجام پذیر استبا گذر زمان پوسیده می‌شود
معمولا تنها در فصول خشک سال می‌توان آن را اجرا کرددر صورت نشست پشت‌بام، ترک برمی‌دارد
نسبت به وسایل نوک تیز آسیب‌پذیرتر استگرما ممکن است باعث روان و ذوب شدن قیر شود
در برابر اشعه ماوراء‌ بنفش مقاومت کمتری داردبه هنگام اجرا، قیر داغ می‌تواند خطرناک باشد

همانطور که در جدول فوق مشاهده می‌شود نمی‌توان با قاطعیت گفت که قیرگونی بهتر است یا ایزوگام؟ چرا که فاکتورها و دلایل مختلفی برای برتری هر کدام از آنها وجود دارد. با این حال، بسیاری از افراد در سالیان اخیر ایزوگام را ترجیح می‌دهند.

چه زمانی بهتر است از قیرگونی استفاده شود؟

همانطور که اشاره شد اینکه قیرگونی بهتر است یا ایزوگام، به موارد و فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. با این حال، قیرگونی برای برخی از مواقع بهتر از ایزوگام است. به عنوان مثال، معمولا در محیط‌های کوچک مانند حمام یا آشپزخانه و درزهای کوچک، بهتر است از قیرگونی استفاده شود.

ضمن آنکه نباید فراموش کرد که استفاده از انواع مرغوب ایزوگام معمولا هزینه بیشتری نسبت به قیرگونی دارد. غالبا برای اجرای قیرگونی و ایزوگام، فصول خشک بهتر از سایر فصول سال است. هر چند که در این خصوص قیرگونی انعطاف بهتری در زمان بندی اجرا دارد.

هزینه انجام قیرگونی به چه عواملی بستگی دارد؟

یکی از عوامل تاثیرگذار در هزینه انجام قیرگونی، تک لایه یا چند لایه بودن قیرگونی است. به طوری که هر اندازه تعداد لایه‌های قیرگونی بالاتر برود، قیمت انجام آن نیز افزایش پیدا می‌کند. ضمن آنکه میزان قیری که برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز تاثیر زیادی بر هزینه انجام قیرگونی دارد.

هر اندازه قیر بیشتری برای این کار مصرف شود، هزینه و قیمت قیرگونی نیز بالاتر می‌رود. علاوه بر این موارد، دستمزد مجموعه‌ای که این کار را انجام می‌دهند نیز فاکتور تاثیرگذاری بر قیمت خواهد بود. همچنین نباید مساحتی که قیرگونی می‌شود را نیز نادیده گرفت.

نکات مهم در هنگام قیرگونی چیست؟

بهتر است در زمان فعالیت‌های خدمات ساختمان و اجری قیرگونی مواردی مورد توجه قرار گرفته و رعایت شوند، برخی از این موارد در زیر آمده است:

  • بهتر است که قبل از قیرگونی سطح زیرین آن کاملا آماده بوده و عاری از هرگونه گرد و خاک، سنگ یا مواد دیگر باشد.
  • نباید در روزهای بسیار سرد برای انجام قیرگونی اقدام کرد.
  • نباید قیر مورد استفاده در قیرگونی را بیش از حد گرما داد. معمولا حداکثر تا حد 177 درجه سلسیوس گرما باشد.
  • همپوشانی گونی‌ها و نحوه قرار گرفتن آنها به صورت استاندارد بسیار مهم است.
  • نباید قیرگونی بر روی محیط مرطوب و خیس انجام گیرد.
  • شیب پشت‌بام بهتر است در نواحی مختلف یکسان بوده و متفاوت نباشد.
  • معمولا هنگامی که قیر داغ و روان بوده، بهتر است که آن را استفاده کرد.

قیمت عایق جایگزین ایزوگام یا قیرگونی چگونه است؟

در چند وقت اخیر انواع دیگری از عایق‌های حرارتی به جای ایزوگام و قیرگونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. معمولا بسیاری ایزوگام و قیرگونی را عایق مناسبی برای محافظت از پشت‌بام نمی‌دانند. چرا که هر دو آنها بعد از مدتی پوسیده می‌شوند. از جمله عایق جایگزین ایزوگام یا قیرگونی می‌توان به عایق حرارتی نانو اشاره کرد.

قیمت ایزوگام یا قیمت قیرگونی بستگی به شرایط بازار معمولا در نوسان خواهد بود و نمی‌توان یک قیمت یکسان برای آن در نظر گرفت. با این حال، معمولا قیمت عایق جایگزین ایزوگام یا قیرگونی بیشتر از عایق‌های دیگر است.

در پایان:

تلاش کردیم در این صفحه از خدمات آنلاین استاده به سوال مهم قیرگونی بهتر است یا ایزوگام پاسخ دهیم. با این حال، ممکن است نکات دیگری نیز در این خصوص وجود داشته باشد که باید آنها را مدنظر قرار دهید.

با توجه به نکات گفته شده، پاسخ به سوال قیرگونی بهتر است یا ایزوگام تا حدود زیادی به خود شما و شرایطی که در آن قرار دارید، میزان هزینه مورد نظر و شرایط محل بستگی دارد.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.