عایق کاری پشت بام با قیرگونی یکی از دسته فعالیت هایی است که هنگام ساختمان سازی و تعمیرات آن بسیار مهم و با اهمیت می باشد که در صورت عدم انجام صحیح این مرحله، قطعا به مشکل برخواهیم خورد.

در ادامه این صفحه از “خدمات آنلاین نکت” قصد داریم درباره‌ عایق کاری با قیرگونی، عوامل تاثیرگذار بر روی دستمزد و قیمت قیرگونی پشت بام منازل و مراحل اجرای آن بپردازیم.

قیمت قیرگونی پشت بام

  • یکی از عواملی که می‌تواند روی قیمت قیرگونی پشت‌ بام تاثیر بگذارد، میزان کار مقدماتی‌ای است که پشت‌بام ساختمان مذکور به آن نیاز دارد. اگر ساختمانی که نیاز به قیر و گونی دارد، پشت‌بامی تخریب شده داشته باشد، روند آماده‌سازی محل برای انجام آن دشوار، زمان‌بر و پرهزینه خواهد بود.
  • از دیگر عواملی که می‌تواند روی قیمت اجرای قیرگونی تاثیر بگذارد تعداد لایه‌ها و ضخامت است که هرچقدر تعداد لایه ها کمتر باشد هزینه کمتری پرداخت خواهیم کرد.
  • انتخاب گونی با کیفیت یکی از پارامترهایی است که روی قیمت قیرگونی پشت‌بام تاثیر می‌گذارد، با وجود آنکه گونی با کیفیت قیمت کار را بالا می‌برد، اما مقرون به صرفه‌تر است که جنس بهتر را انتخاب کنیم، چرا که با انتخاب جنس بهتر برای سال‌های آینده ساختمان خود را از تعمیرات و هزینه‌های چندباره مصون می‌داریم و در واقع شاید در وهله اول هزینه انجام کار بالا باشد، اما در نهایت امری مقرون به صرفه خواهد بود.

هزینه دستمزد قیرگونی

نحوه تعیین دستمزد برای اجرای قیرگونی پشت بام بر اساس متراژ است و برخی از افراد اجرا کننده برای متراژهای بالا قیمت واحد کمتری در نظر می‌گیرند.

هزینه دستمزد تعمیر قیرگونی کاملا توافقی است و هر تعمیرکار با توجه به سابقه‌کار و کیفیت کار خود دستمزد منحصر به فردی را در نظر می‌گیرد.

نحوه‌ی اجرای قیرگونی پشت‌بام

برای اجرای قیرگونی روی پشت‌بام یک ساختمان مراحل زیر باید انجام شوند.

  1. ابتدا نیاز است که سطح پشت‌بام سیمان‌ کاری شود و این امر باید به نحوی صورت بگیرد که سیمان ترک برندارد و امکان چسباندن قیرگونی به تمام سطح آن را داشته باشد.
  2. پس از سیمان‌کاری پشت‌بام، باید قیر با دمای حداکثری ۱۸۰ درجه سانتیگراد روی سیمان چسبانده شود. در این مرحله از اجرای قیرگونی پشت‌بام، با دقت روی پخش قیر در تمام سطح سیمان، می‌توانیم از کیفیت عایق‌کاری اطمینان حاصل کنیم و نگرانی‌ بابت نشت آب در آینده نداشته باشیم.
  3. پس از پخش و چسباندن قیر روی سیمان‌ها، نوبت به پهن کردن گونی روی قیر می‌رسد.
  4. پس از پهن کردن گونی (اصطلاحا کشیدن آن) نوبت به مخلوط کردن قیر نرم و سخت و در نهایت پهن کردن آن روی گونی می‌رسد. در این مرحله نیز همانند مرحله‌ی پهن کردن گونی باید به عدم پاره شدن گونی توجه نمود و در تمامی مراحل باید پوشاندن درزها و نقاط سقف، مورد توجه و دقت قرار داده شود. پس از انجام این مرحله در واقع اجرای قیرگونی پشت بام مذکور به پایان رسیده است و سقف ساختمان عایق‌بندی شده است.

توجه داشته باشید برای عایق کاری پشت بام می‌توانید از عایق نانو برای پشت‌بام هم استفاده نمایید.

نکات مهم:

از مسائلی که در هنگام پهن کردن گونی باید به آن توجه شود، جلوگیری از دررفتگی و پاره شدن گونی است. انجام بدون عیب و نقص این فعالیت‌ها نیاز به تجربه و دقت بالا دارد که نصابان و افراد فنی با تجربه می‌توانند این امور را به آسانی و با کیفیت بالا انجام دهند. همیشه باید دقت داشته باشیم، کیفیت بالا همواره هزینه بیشتری نیز دارد.

در مرحله مقدماتی از عایق‌کاری پشت‌بام با قیر، یکپارچه شدن تمام قسمت‌های سیمان بسیار اهمیت دارد.

دقت داشته باشیم که هنگام ریختن یا پهن کردن قیر، وارد راه‌آب یا لوله کشی ساختمان نشود زیرا باعث گرفتگی لوله ها می شود و باید آن ها را تعویض یا تعمیر کرد.

مواد موجود در قیرگونی

همانطور که از واژه‌ی قیرگونی انتظار می‌رود، مصالح مورد نیاز برای این امر قیر و گونی است. می‌دانیم که قیر ماده‌ای سیاه و یا قهوه‌ای مایل به سیاه و دارای چسبندگی زیاد است و از مقاومت بسیار بالایی در برابر آب برخوردار است.

مقاومت قیر آن را برای استفاده در عایق‌کاری مناسب می‌کند و گونی پارچه‌ای‌ست که پیشتر برای ساخت آن‌ها فقط از الیاف کنف و چتایی و شاهدانه استفاده می‌شد.

ضخامت قیر و گونی

قیرگونی در سه مدل یک لایه تا سه لایه انجام می‌شود.

  • مدل یک لایه به روشی که در بالا شرح داده شده انجام می‌شود.
  • در مدل دو لایه، یک لایه گونی و یک لایه قیر نیز به مدل پیشین افزوده می‌شوند.
  • در مدل سه لایه نیز یک لایه بیشتر از قیر و گونی دارد.

نکته: استفاده از قیرگونی دولایه نادرتر از مدل معمولی است و از نوع سه لایه، در موارد بسیار کم‌تری استفاده می‌شود.

نکات مهم در قیرگونی

1. عایق‌بندی

از مهم‌ترین نکته حائز اهمیت در استفاده از قیرگونی، موارد مربوط به عایق‌بندی آن است که باید مطمئن شوید ساختمان شما توان تحمل وزن قیرگونی را دارد، چرا که عدم توجه به این موضوع می‌تواند موجب پیشامدهای فاجعه‌باری همچون ریزش سقف ساختمان شود.

اگر به درستی عایق‌بندی قبل از قیرگونی انجام نشود امکان دارد با مشکلات نم ساختمان در زمان بارندگی ویا چکه کردن کولر آبی در پشتبان مواجه شویم.

2. تست عایق‌بندی

پس از اجرای تمامی مراحل، قیرگونی نیاز به تست دارد، که این تست باید یک روز پس از اتمام کار صورت بگیرد. پس از انجام عمل آب‌گیری (تست عایق‌بندی سطح) در صورت نفوذ آب به سطوح پایینی، باید محل نفوذ آب با یک لایه قیر و گونی پوشانده شود.

3. فصل انجام کار

فصول سرد برای انجام قیر و گونی پشت بام مناسب نیستند، چرا که سرمای هوا می‌تواند موجب سرد شدن قیر و در نتیجه عدم چسبندگی مناسب آن به سیمان و گونی شود و عایق‌بندی سقف ساختمان شما به خوبی انجام نشود. پس اگر الزامی به اجرای سریع آن ندارید، این امر را به فصول گرم سال موکول کنید. البته این موضوع برای ایزوگام نیز صدق می‌کند.

در پایان:

در این صفحه از خدمات آنلاین استاده به یکی دیگر از بهترین عایق‌ها که از گذشته تا به امروز مورد استفبال عموم افراد بوده است اشاره کردیم که با توجه به همه نکات و برآورد هزینه های دستمزد و قیمت ها می توانید در فصل مناسب توسط بهترین نصابان به اجرای قیرگونی اقدام نمایید.

طبقه بندی شده در