وجود نم ساختمان در خانه و یا محل کار بدون دلیل نیست و همانطور که می دانید بوی نم سبب آزار و اذیت تمامی افراد خواهد شد. در نتیجه آنچه که اهمیت دارد، تشخیص و شناسایی علت آن و اقدام برای رفع آن است.

در این صفحه به دلایل عمده وجود رطوبت و نم ساختمان و همچنین روش های مناسب و ایمن برای رفع آن ها می پردازیم.

چرا باید رطوبت و نم ساختمان را از بین ببریم؟

همانطور که دیده اید رطوبت موجود بر روی دیوار و سقف خانه جلوه بسیار نامطلوبی را برای همگان ایجاد می کند و گاهی آنقدر شدت نم ساختمان زیاد است که سبب ریختن گچ ها خواهد شد که پی این شرایط حتی آجر ها نیز مشخص می شوند.

پس در نظر داشته باشید که این اتفاق را دست کم نگیرید و هر چه سریع تر برای رفع نم ساختمان اقدامات لازم انجام دهید.

رفع نم ساختمان:

وجود لوله های فرسوده:

یکی از دلایل اصلی نم مخصوصأ در امارت­های قدیمی وجود لوله ­های فرسوده و پوسیده آن­هاست که نقش مهمی در تولید نم دارند. برای تعمیر لوله­ ها باید با تعمیرکاران حرفه­ ای در ارتباط باشید تا بدون وقت کشی و تخریب به رفع نم ساختمان بپردازند.

شایان ذکر است که در خانه ­های قدیمی‌ساز تنها تعویض لوله های خراب شده به رفع نم دیوار کمک نخواهد کرد و در صورتی که بخواهید در دراز مدت دوباره به مشکل نخورید نیاز به نوسازی لوله کشی است که توسط تکنیسین لوله کش این موضوع به راحتی حل خواهد شد.

گاهی نیز به دلیل فرسوده شدن و یا چکه کردن آب از لوله‌های برخی لوازم خانه می باشد که فورا باید دست به‌کار شد. از جمله مهمترین آن‌ها می‌توان به نشتی لوله‌های آبگرمکن اشاره کرد که برای پیشگیری از این کار باید هرچندوقت یکبار به سرویس آبگرمکن اقدام نمود.

آسیب دیدگی ایزوگام پشت بام:

آسیب به ایزوگام پشت بام یکی از دلایل رطوبت و نم سقف ساختمان است. از آنجا که پشت بام تحت تاثیر نور خورشید، برف و باران قرار دارد، سقف ساختمان بیشتر احتمال مواجه شدن با نم را دارد.

پشت بام ها همچنین دارای قیرگونی نیز می‌باشند که اگر به خوبی اجرای آن‌ها انجام نشده باشد بر اثر شرایط آب و هوایی آسیب‌هایی به آن ها وارد می شود که آب می تواند از بین درزها نفوذ کند و باعث نم سقف خانه گردد.

نم ساختمان در طبقه آخر هر ساختمان امکان دارد به دلیل چکه کردن کولر آبی و صدمه دیدن عایق پشت بام باشد. در صورت مشاهده چکه کردن آب از کولر آبی حتما از تعمیر کار حرفه‌ای کولر آبی برای رفع چکه آب استفاده کنید و به طور کل برای پیشگیری از این موضوع می‌توانید قبل از راه‌اندازی از یک سرویس کار کولر آبی بخواهید تا به جلوگیری از مشکلات احتمالی بپردازد.

وجود ترک در لوله ها سبب نم ساختمان می شود:

دلیل دیگر نشتی آب در دیواره­ های ساختمان می­تواند ناشی از ترک لوله ها باشد. لوله فاضلاب و آب در فصل های سرد به دلیل پایین بودن درجه هوا، با وارد شدن آب گرم یا داغ درون آن ها ترکیده می شوند و اگر عمر لوله ها بالا باشد این آسیب پذیری تشدید می گردد.

ترکیدگی لوله نقش خیلی مهمی در ایجاد نم ساختمان دارد و حتی ممکن است به آپارتمان ها و خانه های مجاور نیز آسیب برساند.

در صورت مشاهده نشتی آب حتما با افراد متخصص لوله کشی ساختمان هماهنگ کنید زیرا آنها با استفاده از دستگاه نشت یاب محل ترکیدگی لوله را مشخص داده و به راحتی می­توانند این مشکل را حل کنند.

شاید نشتی آب به مقدار کمی باشد و نیاز به ترمیم نداشته باشد اما این نکته را در نظر داشته باشید که این مشکل در دراز مدت می­تواند مشکلات بیشتر و هزینه­ های زیادتری را برای شما ایجاد نماید. بنابراین در صورت مشاهده هرچه سریعتر جهت رفع آن اقدام نمایید.

نشتی لوله فاضلاب:

یکی دیگر از دلایل اصلی وجود نم در ساختمان می­تواند نشتی لوله فاضلاب باشد. اگر متوجه بوی بد نم ساختمان شدید به نشتی لوله فاضلاب توجه کنید و این موضوع بیشتر به دلیل پوسیدگی لوله ­های فاضلاب اتفاق می­افتد که باید از طریق متخصصین لوله بازکنی مشکل را برطرف نمایید.

نم ساختمان بر اثر گرفتگی لوله فاضلاب:

علاوه بر پوسیده شدن، گرفتگی لوله می­تواند دردسر ساز شود. در این مورد به دلیل انداختن اجسام داخل لوله و یا کوچک انتخاب کردن لوله ها نسبت به تعداد اعضای ساختمان؛ آب از کناره های لوله و یا از درز بین اتصالات با فشار زیادی که به لوله وارد می شود بیرون می زند.

دو نشانه ای که می تواند عامل گرفتگی لوله فاضلاب باشد عبارتند از:

بوی بد نم ولی نه به صورت شدید

افزایش رطوبت و نم ساختمان وقتی از آب استفاده می شود.

حتما بخوانید: جهت خدمات تخلیه چاه همراه قیمت کلیک کنید.

نصب و لوله کشی نامناسب هنگام ساخت ساختمان

هنگام نصب تأسیسات و لوله کشی ساختمان و عایق کاری ممکن است این تجهیزات به درستی و با رعایت اصول وصل نشده باشند.

این مشکل بیشتر در ساختمان­ هایی که تازه تأسیس هستند به چشم می­خورد زیرا اگر سیستم لوله کشی و تخلیه فاضلاب سرویس بهداشتی، حمام، روشویی، لباسشویی، ظرفشویی و … به خوبی کار نشده باشند باعث ایجاد نشتی و مشکل در اجزای مختلف ساختمان خواهند شد.

همچنین وجود اشکال و خرابی هنگام عایق بندی کف و سقف توالت، حمام و آشپزخانه باعث ایجاد نشتی و رطوبت ساختمان خواهد شد و سبب آسیب به گچکاری دیوار و سقف ها نیز می گردد..

در پایان:

در این صفحه از خدمات ساختمان در استاده به موارد مختلفی که باعث وجود رطوبت و نم ساختمان می­شوند پرداختیم؛ که در واقع اشکال در تأسیسات، لوله کشی ساختمان و عایق کاری آن و اجرای غیر اصولی آنها با گذشت زمان مشکلات زیادی را بوجود خواهد آورد.

بنابراین قبل از هر اقدامی جهت رفع نم ساختمان بهتر است از متخصصین این زمینه مشاوره بگیرید تا به درستی مراحل نصب را انجام دهند و علت اصلی و محل نشتی را با استفاده از دستگاه­ های مجهز شناسایی و رفع کنند.

طبقه بندی شده در