قیمت گچ کاری ساختمان در سال 1401 و نرخ دستمزد

گچ کاری ساختمان

معمولا وقتی از ابتدا قرار است تن به بنایی و گچ کاری ساختمان بدهیم، ساده تر می‌شود درباره آن تصمیم گرفت. و قیمتش را هضم کرد اما وقتی مجبور به بازسازی شوید، هزینه‌ها نقاشی و گچ کاری گاهی واقعا عجیب است. آیا با قیمت گچ کاری ساختمان در سال 1401 و نرخ دستمزد این خدمت در بنایی ساختمان آشنا هستید؟

در این مطلب از “استاده” با شما از انواع و اقسام خدمات در این حوزه خواهیم گفت و گچ کاری ساختمان و قیمت آن را زیر ذره بین خواهیم گرفت.

اصولا قیمت گچ کاری ساختمان به صورت مطلق و قطعی ثابت و یکسان نیست. و ممکن است بات توجه به مهارت استادکار یا اعتبار شرکتی که قرار است این کار را برای شما انجام بدهد، تغییر کند.

از طرفی چون این قیمت و هزینه زیر نظر اتحادیه و انجمن صنفی شکل می‌گیرد معمولا باید در یک طیف خاص قرار بگیرد و فاصله زیادی با آن نداشته باشد.

اجرت گچ کاری ساختمان در سال 1401

کاربران گرامی، تمامی قیمت‌های اعلام شده در استاده به‌صورت حدودی می‌باشد.

خدمتقیمت به تومان(متر مربع)
گچ کاری (با توجه به مدل و ابزار)از 150.000
سفید کاری (با توجه به مدل و ابزار)60.000
گچ و خاک (با توجه به مدل و ابزار)80.000
اجرای گچ و خاک درجه یک توافقی
کشته کشی توافقی
آستری آماده برای رنگ توافقی
زیرسازی ساده سقفی یا دیواری توافقی
حاشیه برجسته یک طرفه با ابزار کامل توافقی

این نرخ نامه توسط انجمن صنفی معماران بنایان و کارگران ساختمانی توصیه شده که در شهرهای کاشان، تهران، سمنان و مشهد با جدیت اجرایی شده است.

گچ کاری ساختمان کار هنرمندانه و ظریفی است که باید با دقت زیاد با حوصله انجام شود، معمولا در فرایندهایی که عجله‌ای تمام می‌شود مشکلاتی مثل ترک خورد دیواره و غیره بعد از مدتی کوتاه ظاهر می‌شوند.

انجام انواع سیمان کاری دیوار و نما به همراه قیمت سیمانکاری در استاده

در برخی موارد فرایند گچ کاری ساختمان بعد از اقدامات ترمیمی کلید می‌خورد و قیمت گچ کاری در این شرایط متفاوت است.

 • گچکاری سقف کاذب
 • گچکاری و نقاشی بعد از رفع نم ساختمان و رطوبت
 • گچ کاری ساختمان بعد از سیم کشی و لوله گذاری برق
 • گچکاری بعد از گرفتن ترک دیوار در اثر نشست پی ساختمان

گچ کاری ساختمان

قیمت گچ کاری ساختمان

نکته مهم این است که قدیمی بودن یا نوساز بودن خانه چندان در میزان هزینه یا قیمت تاثیر جدی نخواهد داشت. چرا که مواد اولیه و ملات و تعداد ساعتی که نیروی انسانی کار خواهد کرد در قید و بند قدیمی یا نو بودن محیط نیست.

البته که در کل نوع مصالح یک ساختمان قدیمی یا تازه ساز در عملکرد بنا و گچ کار تاثیر خواهد داشت.

در بیشتر موارد، مشتریان هنگام نازک کاری ساختمان و جمع بندی پروژه به گچ کار نیاز پیدا می‌کنند. و این البته چندان خوب نیست، بهتر است گچ کار از ابتدا بر کار خود مسلط باشد و فونداسیون و پی کار را نیز با نظارت خود تنظیم کند.

گچ همیشه گزینه خوبی برای مرمت دیوار ساختمان بوده است. سبک است، ارزان و سفید و عایق سرما و گرما است. و همه این ویژگی‌ها باعث می‌شود محبوب ترین ملات و ماده برای پوشش دیواره ها و سقف‌ها باشد. یکی از مزایای مهم و دوست داشتنی گچ کاری و گچ بری ساخت و خلق فضاهای ظریف و بسیار زیبا است.

مراحل گچ کاری

گچ کاری معمولا در دو مرحله اصلی انجام می‌شود:

 1. در اولین مرحله اتفاق مهم زیرسازی شکل می‌گیرد. زیرسازی با گچ و خاک و البته معمولا با ضخامت و قطر بالا و زیاد انجام می‌شود.
 2. مرحله دوم مربوط می‌شود به روسازی که با گچ سفید صورت می‌گیرد. هر دو مرحله مذکور گچ کاری ساختمان ظرافت و دقت خاص خودش را دارد. دلیل نمی‌شود چون یک مرحله زیرکاری است در انجام آن دقت کافی صورت نپذیرد.

بهتر است گچ کاری ساختمان توسط نیروی متخصص انجام شود. این نیروی متخصص در قدم اول باید کاربلد و با تجربه باشد. از طرفی مشتری یا کارفرما حق دارد سابقه کاری و نمونه کارهای وی را برای ارزیابی تماشا کند.

دقیق بودن و اهل ظرافت بودن بدون تردید از ویژگی‌های جدی و مهم استاد گچ کار است. طبیعی است که وجدان کاری و انصاف نیز بسیار اهمیت دارد و کلیدی است.

بهتر است فرد گچ کار ، تمامی نکات ایمنی را رعایت کند. بستن تمامی لوله‌ها و اتصالات اهمیت دارد و نوع لباس و استفاده از وسایل ایمنی حیاتی است.

خرده کاری ساختمان و تعمیرات جزئی ساختمان توسط بنا خرده کاری

عوامل تاثیرگذار بر هزینه گچ کاری

عوامل تاثیرگذار بر هزینه گچ کاری

 • متراژ کار
 • موقعیت پروژه
 • نوع گچ کاری
 • میزان ساعات کاری
 • موقعیت جوی برای گچ کاری ساختمان

بین دو مورد گچ کاری ساختمان و گچبری معمولا تشابهاتی وجود دارد. اما نباید این دو موضوع را با هم یکی کرد. اتفاقا این دو مرحله کاملا از هم متمایز بوده و تفاوت دارند.

گچ کاری به پوشاندن سطوح با لایه ای از ملات گچی اطلاق می‌شود که البته گاهی سفیدکاری و نازک کاری نیز تلقی می‌شود. در آن سوی میدان با فرایند گچبری مواجه هستیم که یک فعالیت کاملا تخصصی است و نیاز به طبع هنری و مهارت های خاص برای پیاده سازی طرح های متنوع و حجیم هنری دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر از اینکه بدانید گچکاری و گچبری ساختمان چه تفاوتی با یکدیگر دارند، روی لینک کلیک کنید.

شهر و محل کار گچ کاری در میزان قیمت و هزینه تاثیر دارد. مسلما حجم و وسعت (متراژ) خانه با محلی که در ان گچ کاری صورت می‌گیرد نیز در قیمت و هزینه این کار تاثیر مستقیم و کاملی دارد.

قیمت گچ کاری ساختمان معمولا باید با نرخ اعلام شده از سوی انجمن صنفی یا سندیکای این صنف همخوانی داشته باشد و تفاوت چندان فاحشی با آن به ثبت نرساند.

فراموش نکنیم که هزینه ابزار و وسایل جانبی همیشه بر عهده کارفرما است و در این زمینه نباید از دست نقاش یا بنا دلخور باشید. آنها وظیفه ندارند این وسایل را با هزینه خودشان فراهم کنند.

مطالب مرتبط برای شما...

 1. اشنا گفت:

  سلام آقای استاد گچ کار عزیز نانوا هم میگه اجرت شاگردان در نمیاد شما خودت حاضری نون رو سه برابر قیمت بخری آخه اونم باید مرغ وروغن و…. بخره

 2. امیر گفت:

  مساحت در و پنجره از دیوار کم میشه یا نه؟

 3. محمد رشیدی گفت:

  سلام همکا رگرامی جمعاخسته نباشیدقیمت گچکاری گچ خاک وسفید85هزارتومانه. گچ خاک 45چون بیشترکارمیبره. سفید40هزارتومان. دوستان یک قیمت بگیم که تابیکارنشویم.

  • ناشناس گفت:

   سلام چرا کاری رو که باید زحمتش و دستمزدش از بقیه کارها بیشتر باشه رو دارین خراب میکنین مگه شما مرغ و برنج وروغن استفاده نمیکنید با باد هوا زنده هستین همه استادید ساختمان پولشون نقد و بدون دردسر گیرشون میاد بجز گچکار بدبخت برا کاشی کاری که زحمتش رو کول شاگرد و کارگر است دارن متری 120 هزار تومن پول میدن بعد کچ کاری متری 85 تومن

 4. ناشناس گفت:

  متر طول حساب میشه

 5. امین گفت:

  سفید کارجماعت ن انصاف دارن ن وجدان باخیلیشو کارکردم اصن هیچ جوره قانع نمیشن

  • ناشناس گفت:

   بی انصافی از خودتونه میخایین با متری 50 تومن کار متری 100 تومنی براتون انجام بدن یه ساختمان قبل سفید کاری قیمت کن بعدشم قیمت کن ببین چند فرقش میشه دستمزد استاد خیلی ناچیزه در برابرش سفید کاری هنره تو ایران قدر نمیدونن

   • ناشناس گفت:

    صد درصد مگه من گچکاری کمرم از سر راه آوردم خم وراست شدن و دیسک کمر و گردنش مال ماست

 6. اسماعیل گفت:

  سلام گچ کاری ته کش بدون شمشه قیمت چنده

 7. جواد گفت:

  ایا ستون یا پودر های سقفی (پل های سقف) جدا حساب میشود یا بامتراژ سفیدکاری

 8. مرتضی معتمد گفت:

  باسلام واقعا در نمیاد بنده گچکارم متری ۱۵۰ باشه استرو رویه خوب

  • اسی گفت:

   سلام دست ماله بکشی زیرکارتم ساف باشه متری از ۴۵ تا ۶۵بگیر

 9. حامدرحمتی گفت:

  اگربخواهیم یک استادکار گچکاربایک شاگردحساب کنیم روزی سیصدشاگرد میگیرد یک میلیون هم شاگردبادویصت هزینه خوراک میشودیک ونیم حالا زک ونیم تقصیم برمیانگین ۲۵متر کنیم هزینه هرمتراژ گچ وخاک بدون سفید درمیاد.

 10. ناشناس گفت:

  قیمت هرمتر نورمخفی اتوبوسی با فوم چقده

 11. احمد گفت:

  سلام استاد کچخکاک باسفیدکاری از ۱۳۰هزارتومن
  گچ خاک۸۰هزار تومن
  سفیدکاری۶۰هزار تومن باشد

 12. ناشناس گفت:

  متری چنده گچ کاری

 13. محمدحسین گفت:

  یک قیمت کف و یک قیمت سقف حداقل بیان کنید

 14. ابراهیم گفت:

  مزد کارگرش هم در نمیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.