یکی از گزینه‌های جذاب و زیبا برای طراحی دکوراسیون داخلی، بهره‌گیری از سبک سنتی و اصیل ایرانی است. این سبک علاوه بر حس و حال نوستالژی‌ای که دارد، فضایی گرم و صمیمی‌تر برای اعضای خانواده ایجاد می‌کند. از این رو، تصمیم داریم در این صفحه از خدمات استاده در مورد طراحی دکوراسیون سنتی و جزئیات دکوراسیون داخلی سنتی صحبت نماییم و به بررسی المان‌های این دکوراسیون متفاوت و جذاب بپردازیم. توصیه می‌شود جهت آشنایی با دکوراسیون سنتی با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

طراحی دکوراسیون سنتی منزل

همانطور که می‌دانید، با گذر زمان، سبک سنتی در منازل ایرانی کمرنگ‌تر شده و بسیاری از افراد، سبک مدرن و دیگر سبک‌ها را به دکوراسیون سنتی ترجیح می‌دهند؛ اما امروزه شاهد علاقه‌مندی مجدد ایرانیان، به طراحی دکوراسیون سنتی منزل هستیم. استفاده از این سبک حس نوستالژیک دارد و برای بسیاری از افراد یادآور خاطرات شیرین گذشته است.

برای طراحی دکوراسیون سنتی می‌توان از المان‌های مختلفی کمک گرفت. در واقع عوامل متنوعی در تبدیل یک دکوراسیون به سبکی سنتی نقش دارند. در ادامه به بررسی این المان‌ها و جزئیات آنها برای دکوراسیون منزل به سبک سنتی ایرانی می‌پردازیم.

رنگ‌ها در دکوراسیون، موثرند!

می‌دانیم که رنگ در طراحی دکوراسیون از اهمیت بالایی برخوردار است و بنا بر نوع دکوراسیون مد نظر شما، نوع رنگ مورد استفاده، حیاتی است. برخی از رنگ‌ها در طراحی سنتی اهمیت بیشتری دارند و اگر نباشند، طراحی دکوراسیون سنتی ناتمام باقی می‌ماند. برخی از این رنگ‌ها عبارتند از: قرمز، سبز یشمی، قهوه‌ای، فیزوزه‌ای، سفید و کرم. 30 تا از بهترین و جالبترین ایده نقاشی ساختمان 2022 را بخوانید.

البته در گذشته استفاده از این ترکیب رنگ‌ بسته به محل زندگی و نوع آب و هوا، متفاوت بوده است و به طور معمول در مناطق گرمسیر، از رنگ‌های سردتر و در مناطق سردسیر، از رنگ‌های گرم‌تر استفاده می‌شده است.

به طور کلی، رنگ‌های پرکاربرد در طراحی دکوراسیون سنتی، همان رنگ‌هایی است که بالاتر اشاره شد؛ اما قاعدتا می‌توان نتوع رنگی بسیار بیشتری نیز مد نظر داشت. رنگ قرمز معمولا مربوط به فرش، بالشت‌ها و پشتی‌ها است و رنگ قهوه‌ای را به وسایل چوبی و تخت‌ها ارتباط می‌دهند. رنگ‌هایی چون مسی و فیروزه‌ای، به دلیل وجود وسایل و ظروف سنتی مسی و فیروزه‌ای در دکوراسیون جایگاه ویژه‌ای دارند.

فرش ایرانی، جزء مهم دکوراسیون سنتی

فرش ایرانی و زیبایی‌اش، زبان‌زد ایرانی و غیرایرانی است. حتی اگر تصمیم به طراحی داخلی سنتی ندارید، باز هم استفاده از فرش ایرانی یک گزینه بسیار مناسب برای شما خواهد بود. به طور کلی، فرش ایرانی یک جزء جدا نشدنی از طراحی داخلی سنتی ایرانی خواهد بود.

فرش قرمز ایرانی که اصطلاحا به آن فرش لاکی نیز گفته می‌شود، در طرح‌های بسیار متنوعی وجود دارد و هنر فرشباف‌های ایرانی رنگ‌ و روی خاصی به منزل شما خواهد داد.

فرش ایرانی، جزء مهم دکوراسیون سنتی

مبلمان سنتی، اصالت دکوراسیون شما را حفظ می‌کند

همانطور که می‌دانید، در گذشته به جای استفاده از مبلمانی که امروزه زیاد می‌بینیم، از پشتی‌ها و تخت‌‌های چوبی با طرح‌های هندسی متنوع برای نشستن و یا استراحت کاربرد داشته است. قوانین چیدمان مبلمان در منزل و خانه‌های کوچک را بخوانید.

مبلمان سنتی، اصالت دکوراسیون شما را حفظ می‌کند

شما نیز می‌توانید برای اینکه اصالت و حس نوستالژی خاصی را به منزل خود بدهید، از اینگونه مبلمان برای طراحی منزل سنتی بهره ببرید. به شما اطمینان می‌دهیم که بوی چوب و عود، ترکیب بسیار خوبی برای دورهمی‌های خانوادگی، دوستانه و حس و حال قشنگ شما خواهد بود.

نورپردازی به سبک سنتی

آیا تا به حال به مسجد‌ها و خانه‌های بسیار قدیمی رفته‌اید؟ در بسیاری از این مکان‌های سنتی و تاریخی، اولین چیزی که شما را به خود جذب می‌کند، پنجره‌های رنگی رنگی و نورپردازی این مکان‌ها است. اکثر این مکان‌های تاریخی و خانه‌های قدیمی ایرانی، پنجره‌هایی بزرگ و معمولا بلند تا سقف داشتند که به نور خورشید اجازه‌ ورود به خانه و تامین نور زیاد را می‌داده است.

بنابراین یکی از موارد مهم در طراحی داخلی سنتی منزل، استفاده از پنجره‌های بزرگ و مخصوصا پنجره‌های رنگی است. حتی برخی از افراد که امکان تغییر پنجره‌های منزل را ندارند، از شیشه‌های رنگی به صورت تزئینی روی دیوار یا به صورت پارتیشن و یا دیوارهایی شیشه‌ای بین آشپزخانه و هال استفاده می‌کنند که حال و هوای سنتی خاصی را به منزل خود بدهند.

نورپردازی به سبک سنتی

استفاده از پارچه‌ها و رومیزی‌های سنتی

امروزه، پارچه‌ها و رومیزی‌های سنتی و اصیل ایرانی کاربرد بسیاری دارند و ایرانی‌ها از این پارچه‌ها در دوخت لباس، پارچه‌ مبل، روفرشی، بالشت‌ها و همچنین رومیزی‌ها استفاده می‌کنند. همچنین چارچه‌ها و رومیزی‌های سنتی از جمله ترمه، سوغاتی برخی از شهرهای ایران نیز هستند که این حس نوستالژی و اصالت ایرانی را دوچندان می‌کنند. استفاده از این مورد نیز یکی از گزینه‌های مهم و واجب در طراحی سنتی است.

استفاده از پارچه‌ها و رومیزی‌های سنتی

جزئیات، دکوراسیون شما را تکمیل می‌کنند

جزئیات، مهم هستند. تا اینجای مطلب در مورد نکات اصلی و مهم در چینش و طراحی دکوراسیون سنتی صحبت کردیم؛ اما اکنون می‌خواهیم با توضیح در مورد جزئیات دکوراسیون سنتی، طراحی را تکمیل کنیم. این دکوراسیون با ظروف مسی، ظروف سنتی، سماورهای قدیمی و یا هر وسیله‌ای که یادآور خانه‌های سنتی است، کامل می‌شود.

  • صندوقچه‌های چوبی قدیمی گزینه‌ها بسیار خوبی برای استفاده‌ در طرح دکوراسیون سنتی شما خواهند بود که هم به عنوان محلی برای نگهداری وسایل و هم به عنوان یک وسیله‌ تزئینی استفاده می‌شود.
  • شما می‌توانید از انواع کاشی‌های سنتی نیز در قسمت‌های مختلف منزل استفاده کنید. این کاشی‌های معمولا به رنگ فیروزه‌ای وجود دارند. استفاده از طرح آجر نیز یکی از گزینه‌های زیبا خواهد بود.
  • استفاده از کرسی در زمستان، هم گرمای منزل شما را تامین می‌کند و هم حس نوستالژیک دارد و به داشتن سبک سنتی کمک می‌کند.
  • تابلو‌های سنتی، نقاشی‌های قدیمی و یا نقاشی افسانه‌های ایرانی باستانی، انتخاب‌های بسیار خوب و زیبایی برای نصب بر روی دیوار منزل هستند.

طراحی داخلی رستوران سنتی

رستوران‌های سنتی، فضایی گرم و دلنشین را برای مشتری‌ها فراهم می‌کنند و افراد زیادی به منظور سرو غذا جذب این رستوران‌ها می‌شوند. منوی این رستوران‌ها معمولا شامل غذاهای ایرانی و سنتی می‌شود که طرفداران زیادی دارد. طراحی داخلی رستوران سنتی تفاوت چندانی با منزل ندارد؛ اما شاید بتوان به مقدار بیشتری از وسایل سنتی در آن استفاده کرد که در منزل به دلیل محدودیت‌های فضا، این امکان وجود ندارد.

از جمله مواردی که در طراحی داخلی رستوران سنتی مهم است، استفاده از تخت‌های چوبی برای نشستن در هنگام غذا خوردن، استفاده از تابلو‌ها و نقش‌های سنتی روی دیوار، نصب انواع آبنما و فواره در رستوران و همچنین استفاده از وسایل سنتی برای تزئینات است.

نورپردازی رستوران سنتی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که باید حس و حالی گرم و صمیمی را برای مشتریان به ارمغان بیاورد. استفاده از نور زرد در کنار نور سفید و همچنین نورپردازی‌های قدرتمند، گزینه‌های مناسبی برای این رستوران‌ها خواهند بود.

منظور از وسایل سنتی، مجسمه‌های سنتی، ظروف قدیمی و سنتی و نیز استفاده از انواع پشتی‌های بالشت‌ها با پارچه‌های سنتی در رستوران است. شاید پهن کردن فرش در وسط رستوران ممکن نباشد؛ اما می‌توان از فرش‌ها با طرح اصیل ایرانی روی تخت‌ها استفاده نمود

ظروفی سرو غذا نیز بسیار مهم هستند و می‌توان از ظروف مسی و یا آلومینیومی برای سرو غذا و همچنین از سینی‌های سنتی برای آوردن غذا استفاده کرد.

ایده دکوراسیون داخلی سنتی

طبقه بندی شده در

با برچسب در