ماشین لباسشویی وسیله‌ای است که در هر خانه‌ای یافت می‌شود و از کار افتادن آن اتفاق بسیار ناخوشایندی است. عوامل مختلفی می‌توانند موجب خرابی این دستگاه شود که بهتر است از قبل به آن‌ها توجه کنید. اما اگر متوجه شدید هنگام استفاده از ماشین لباسشویی از زیر آن آب نشت می‌کند، خواندن این مطلب از خدمات لوازم برقی خانه را دست ندهید تا دلایل نشتی آب از ماشین لباسشویی و روش‌های حل آن را با هم بررسی کنیم.

در صورت نیاز به تعمیرات می‌توانید از شماره متخصصین و نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی استاده که در بالا مشاهده می‌کنید کمک بگیرید.

چرا آب از زیر ماشین لباسشویی نشت می‌کند؟

اگر ماشین لباسشویی شما حین شستشوی لباس یا مراحل دیگر مانند آب کشی و خشک کردن لباس نشتی آب دارد،‌ ابتدا دقت کنید که مقدار این آب چقدر است. اگر زودتر این مشکل را متوجه شوید شاید بتوان زودتر به داد این دستگاه رسید. اما نکته قابل توجه و خوشایند این است که نباید از دیدن این صحنه زیاد ناراحت شوید و با خودتان بگویید هزینه زیادی روی دستم خواهد گذاشت. زیرا معمولا تعمیر قطعه‌ای که خراب شده چندان هزینه‌بردار نیست.

در مرحله اول باید دقیقا عیب‌یابی کنید تا متوجه شوید که مشکل از کجاست. برای این کار ابتدا همه جا را خوب خشک کنید و یک برنامه شستشو به ماشین بدهید و اجازه دهید زمان بگذرد تا جایی که آب نشتی دارد را پیدا کنید. در حین شستشو و بعد از اتمام آن، تمام بخش‌های ماشین از جمله جا پودری،‌ پشت و زیر دستگاه را به خوبی معاینه کنید. دلایل ارور لباسشویی آاگ و رفع خطا کامل را بخوانید.

در صورتی که متوجه نشتی آب از ماشین لباسشویی شدید موارد زیر را بررسی کنید.

شلنگ تخلیه و شلنگ ورودی

ممکن است بخش‌هایی از این شلنگ‌ها آسیب دیده باشد و یا چیزی در آن‌ها گیر کرده باشد. در این صورت باید قسمت ترک خورده آسیب دیده را ببرید و با شلنگ نو جایگزین کنید. در صورتی هم که شئ خاصی یا مثلا یکی از لباس‌های کوچک مانند جوراب در‌ شلنگ خروجی باشد، بلافاصله آن را خارج کنید.

مشکل دیگری که راهکاری بسیار ساده هم دارد بررسی درپوش شلنگ است. مخصوصا اگر ماشین را تازه تهیه کرده باشید این احتمالا وجود دارد که درپوش شلنگ خروجی را بر نداشته باشید. در رابطه با شلنگ تخلیه باید به واشر سر آن هم اشاره کنیم. توجه کنید که واشر سالم باشد و کاملا چفت آن باشد.

از طرفی دیگر همانطور که در صورت عدم تخلیه درست و ایراد از شلنگ نشتی آب طبیعی است،‌ زمانی که شلنگ ورودی هم خوب چفت نشده باشد از کنار آن آب بیرون می‌زند. بنابراین هم واشر و هم خود شلنگ و اتصالات آن را چک کنید. زیرا عوامل متعددی هم‌چون خرابی شیر،‌ واشر، مسدود شدن مسیر آب در شلنگ‌ها و یا زنگ زدگی ممکن است منجر به نشتی آب شود.

پمپ تخلیه

خرابی این قسمت از دستگاه هم دلیلی برای نشت آب از کف آن است. در صورتی که پمپ نتواند آب را خوب به بیرون هدایت کند از زیر آن نشت می‌کند. معولا هنگامی که شئ در شلنگ تخلیه گیر کرده باشد این اتفاق می‌افتد و پمپ نمی‌تواند عملکرد درستی داشته باشد. پیشنهاد می‌کنیم علت روشن نشدن ماشین لباسشویی را مطالعه کنید.

لاستیک و درب ماشین لباسشویی

از آن‌جایی که هر چیزی عمر مفیدی دارد، این لاستیک هم در معرض سایش و خرابی خواهد بود. پس در صورت مشاهده نشتی آب، لاستیک دور در ماشین را هم حتما چک کنید و در صورت پارگی، شل شدن و خرابی آن را تعویض کنید. اگر به دنبال فیوز ماشین لباسشویی هستید این صفحه را بخوانید.

هم‌چنین اگر درب ماشین لباسشویی هم به خوبی چفت نشود طبیعتا امکان ریختن آب به بیرون و نشتی وجود دارد. بنابراین زبانه در و چفت شدن کامل آن را نیز چک کنید و در صورت داشتن مشکل آن را بسته به میزان خرابی تعمیر یا تعویض کنید.

جای پودر و جنت زیر آن

جاپودری ماشین به دلیل مستحکم نبودن جنسی که دارد (پلاستیکی) و هم‌چنین به خاطر اینکه دائما در معرض مواد شوینده است،‌ آسیب‌پذیرتر است و احتمال شکستگی و یا خورده شدن آن وجود دارد. در این حالت با شروع شستشو، آب از ماشین لباسشویی نشتی خواهد داشت. مورد دیگری که ممکن است باعث نشتی از جا پودری شود بسته شدن جنت زیر آن است. این قطعه پودر ماشین و مواد شوینده را به محفظه شستشو می‌رساند و در صورتی که پودر یا چیز دیگری در آن گیر کرده باشد موجب نشتی می‌گردد.

از موارد دیگری که باعث می‌شود آب از قسمت جاپودری خارج شود عدم تراز بودن ماشین لباسشویی،‌ نصب غلط آن، ریختن پودر بیش از حد نیاز داخل محفظه و یا مواد شوینده بی کیفیت و ورود آب با فشار زیاد به این قسمت است.

تراز بودن ماشین لباسشویی

تراز نبودن و به اصطلاح کج و کوله قرار گرفتن ماشین لباسشویی روی زمین مورد شایعی است که باعث ریخته شدن آب درون دیگ ماشین لباسشویی به بیرون می‌شود. از علل اصلی این اتفاق می‌توان به این مورد اشاره کرد که ماشین شما در حین کار تکان‌های بیش از حدی می‌خورد و این باعث خراب شدن قطعات آن و نشتی آب می‌شود. همینطور تراز نبودن می‌تواند نشتی آب از بلبرینگ را هم سبب شود.

کاسه نمد

اگر جزء افرادی هستید که به وزن مجاز لباس در ماشین لباسشویی توجه نمی‌کنید و دائما لباس‌های سنگین و حجیم را داخل آن میندازید،‌ توجه کنید که امکان خرابی کاسه نمد و نشتی آب به این دلیل بسیار محتمل است. ضمنا معمولا تعویض و تعمیر این قطعه هزینه‌ بردار نیز هست.

عدم تنظیم درست سطح آب (هیدرو استات)

سطح آبی که برای پر شدن و شستشوی لباس‌ها نیاز است مقدار معینی است. اگر آب بیشتر از این مقدار وارد ماشین لباسشویی شود و یا مشکلی در بخش سوییچ فشار رخ داده باشد نیز احتمالا منجر به نشتی آب از آن خواهد شد. برای نگهداری از ماشین لباسشویی چه کار کنیم؟

سخن آخر

در این صفحه با دلایلی مختلفی که باعث نشتی آب از ماشین لباسشویی می‌شد آشنا شدیم. اما نکته حائز اهمیت این‌جا است که شما همواره نمی‌توانید این عیب‌یابی را به درستی تشخیص و از آن مهم‌تر آن را اصلاح کنید. بنابراین پیشنهاد ما این است که درصورتی که متوجه شدید آب از زیر یا قسمت‌های دیگر ماشین لباسشویی بیرون می‌آید سریعا آن را خاموش کنید، بدون اینکه لباسی در آن باشد یک برنامه به آن داده و مجدد آن را تست کنید و در صورتی که مشکل برقرار بود آن را از برق کشیده و با متخصص تماس حاصل کنید.

طبقه بندی شده در