درگذشته آیفون شکلی ساده داشت و تنها کارکرد آن باز کردن درب بود اما امروزه آیفون‌های تصویری امکانات بیشتری نسبت به نوع قدیمی دارند. هم اکنون شرکت‌های متفاوتی در تولید آیفون تصویری فعال هستند. از جمله این برندها می‌توان به برند کره‌ای کماکس، برندهای ایرانی تابا، سیماران، سیما الکترونیک و غیره اشاره کرد. در صورتی که اشکالی در قطعات آیفون ایجاد شود، نیاز به تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری پیدا کند. با توجه به نوع برند آیفون نحوه تعمیر آیفون تصویری نیز متفاوت خواهد بود. البته برخی برندها مشابه هم هستند و نحوه تعمیر آنها نیز یکسان است. در این صفحه قصد داریم درباره تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم.

کارکرد برد تغذیه در آیفون تصویری

 وظیفه مهم تامین نیروی آیفون بر عهده برد تغذیه است. علت‌های متفاوتی وجود دارد که موجب خراب شدن برد تغذیه آیفون تصویری می‌شود. از جمله این موارد می‌توان به نوسانات در برق ساختمان، خراب شدن رله درب بازکن، نصب اشتباه دستگاه آیفون اشاره کرد.

  از دیگر موارد ایجاد نقص در برد تغذیه، قرار گرفتن آیفون تصویری به مدت طولانی در یک جای گرم است. همچنین اگر از ترانس AC استفاده نشود منجر به ایجاد مشکل در برد تغذیه خواهد شد.

 تعمیر برد آیفون تصویری کوماکس

 از جمله مواردی که بعد از گذشت زمان نیاز به تعویض پیدا می‌کند برد تغذیه است. در برد تغذیه آیفون کوماکس با چند علت می‌توان به خرابی آن پی برد. ممکن است از داخل گوشی آیفون صدای خش خش به گوش برسد و یا اینکه چراغ اشاره و LED گوشی چشمک بزند. همچنین ممکن است که آیفون تصویری روشن نشود و تصویر را نشان ندهد. ممکن است تصویر دریافتی از آیفون با نویز شدید همراه باشد و یا اینکه آیفون توان باز کردن درب را نداشته باشد.

 در صورت مواجه با این مشکلات باید ابتدا بررسی کنید که آیفون مشکل دیگری نداشته باشد. ذکر این نکته مهم است که برد تغذیه در آیفون‌های تصویری سیماران، آلدو، سوزوکی و کوماکس همگی به صورت مشترک هستند. همچنین تقریباً در این آیفون‌های تصویری با گذشت چند سال، از میزان توانایی و تامین برق توسط برد تغذیه آیفون تصویری کم می‌شود؛ در نتیجه نیاز به تعمیر آیفون تصویری کوماکس و سایر برندها و در صورت نیاز تعویض پیدا می‌کند.

 اگر با این مشکل در آیفون تصویری کوماکس، آلدو، سیماران و سوزوکی روبه‌رو شدید باید برد تغذیه تعمیر و یا عوض شود. این آیفون‌های تصویری از نوع ۴ سیمه هستند و هر شرکت تولیدکننده برای شخصی سازی آیفون تولیدی خود، جای چهار رشته سیم را متفاوت چیده است.

 تعویض یا تعمیر برد آیفون تصویری یک کار تخصصی است که نیاز به تعمیر کار در این حوزه دارد و همین دلیل بهتر است که کار را به کاردان بسپارید و اقدام خودسرانه انجام ندهید.

 تعمیرات برد در آیفون تابا

برد تغذیه تابا از قسمت‌های مختلف ترانس و خازن تشکیل شده است که در صورت خرابی هر کدام از آنها برد تغذیه دچار مشکل می‌شود. برای تعمیر برد تغذیه در آیفون تصویری تابا با توجه به چند فاکتور این کار صورت می‌گیرد.

 اگر خازن دچار مشکل شده باشد باید آن را عوض کرد، اما در صورتی که اشکال از خازن نبود باید به دنبال تعمیر دیوری برد تغذیه بود. برای این کار از یک مولتی متر استفاده می‌شود که ولتاژ برد را میتوان سنجید. ولتاژ باید عددی بین ۱۲ تا ۴۲ باشد؛ اگر مقدار ولتاژ در این محدوده نبود باید سیم پیچ برد تغذیه بررسی شود. در این حالت ولتاژ دو سر پایه خروجی باید عددی بین ۵ تا ۱۲ باشد. اگر عدد در این محدوده بود، نشان می‌دهد که دیوری سالم است. ولی اگر عدد ولتاژ سیم پیچی غیر از این اعداد بود باید پنل دیوری تعویض شود.

مشکل دیگر از خرابی ترانس است. اگر در صورت استفاده از مولتی متر و اتصال آن صدای بوق بیاید، این مسئله نشان دهنده خرابی ترانس در برد تغذیه آیفون تصویری تابا است که باید بعد از عیب یابی آیفون تصویری تابا به صورت صحیح تعویض شود.

 تعمیرات برد آیفون سیماران

این آیفون تشابه زیادی به آیفون کوماکس دارد، به طوری که حتی آی‌سی استفاده شده در آن نیز کدی مشابه با آیفون کوماکس دارد. می‌توان از قطعات آیفون تصویری کوماکس برای تعمیر و تعویض قطعات آیفون تصویری سیماران استفاده کرد.

  آیفون سیماران یک برند ایرانی است و نسبت به آیفون تصویری کره‌ای کوماکس قیمت کمتری دارد و مقرون به‌صرفه تر است. در صورتی که برد تغذیه آیفون سیماران دچار مشکل شد نیاز به تعمیر آیفون سیماران دارد.

تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری الکتروپیک

  • برد تغذیه در برند الکتروپیک هم تفاوت چندان عملکرد با بقیه برندها ندارد لازم به ذکر است که برد این مارک سوییچینگ است.
  • عمده مشکلاتی که برای آیفون پیش‌ می‌آید پریدن تصویر‌،‌ چشمک چراغ روی دستگاه، ‌باز نکردن در منزل و…. است که با تعمیر اصولی و تعویض برخی قطعات آن مانند خازن یا دیورد حل می‌شوند.

 سخن پایانی

 انواع مختلف آیفون تصویری در بازار وجود دارد نمونه‌های کره‌ای و ایرانی دارای کیفیت خوبی هستند و به علت تشابه زیاد در تولید آنها بیشتر اوقات می‌توان از قطعات مشابه در تعمیر استفاده کرد. این تشابه در برد تغذیه آیفون تصویری نیز وجود دارد. همچنین در صورتی که قصد تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری دارید از یک تعمیر کار متخصص در این حوزه کمک بگیرید.

آخرین مطالب تعمیر آیفون تصویری و صوتی در استاده مگ