سیم کشی آیفون تصویری همراه عکس نقشه‌ سیم کشی انواع آیفون

سیم کشی آیفون تصویری

این روزها دیگر خبری از زنگ‌های قدیمی درب منازل نیست و آیفون‌های تصویری در همه ساختمان‌ها به کار رفته و از بازار خوبی نیز برخوردار هستند. نصب آیفون تصویری کمی زمان‌بر بوده و به تخصص و حرفه نیاز دارد.

در این بین سیم‌کشی این آیفون‌ها مهم‌ترین بخش در نصب آن به حساب می‌آید که باید به درستی و با حساسیت زیاد انجام شود. اغلب سیم‌کشی آیفون تصویری در چند مرحله انجام می‌شود که می‌خواهیم در این صفحه بیشتر با آن‌ها آشنا شویم، همراه ما بمانید و چگونگی انجام این کار را آموزش دیده تا در مواقع اضطراری قادر به انجام اقدامات لازم در این زمینه باشید.

روش‌های سیم کشی آیفون تصویری

1- سیم‌کشی به روش موازی

در روش مذکور یک کابل را که شامل چندین رشته موازی است از واحدها رد کرده و به جعبه تقسیم و در نهایت به پنل متصل می‌کنند. این روش را مناسب‌ترین سیم‌کشی برای آپارتمان‌ها دانسته، چراکه کم مصرف و به‌صرفه است. در روش موازی حدود 80 درصد در برق و سیم صرفه‌جویی می‌شود. 

2- سیم‌کشی جداگانه هر واحد

در این روش برای هر واحد یک کابل 2 زوج یا 4 زوج استفاده شده که در نهایت این کابل‌ها به جعبه متصل و همه آن‌ها از طریق یک کابل به پنل هدایت می‌شوند. این روش را باکیفیت‌ترین و بهترین روش سیم‌کشی آیفون تصویری می‌دانند؛ هرچند مشکلاتی از قبیل مصرف حجم زیادی از سیم یا هزینه بالای سیم‌کشی آیفون تصویری را نیز باید به عنوان معایب آن به حساب آورد.

3- سیم‌کشی خط به خط

در روش مذکور که از محبوبتی بالایی نیز برخوردار بوده و سیم‌کشی ردیف مشترک نیز گفته می‌شود، از یک رشته کابل 4 زوج که شامل 4 رشته مشترک و 4 رشته سیم زنگ است استفاده می‌شود. این احتمال را نیز باید در نظر گرفت که با گذشت زمان یکی از سیم‌ها پوسیده شود، به همین دلیل گاهی از سیم 6 زوج به جای 4 زوج استفاده می‌شود. در این روش سیم‌کشی، سیم زوجی در هر ردیف از ساختمان گذشته و در نهایت به جعبه تقسیم و پنل هدایت می‌شوند. علت یکسره شدن زنگ آیفون تصویری به دلایل مختلفی است که پیشنهاد می‌شود حتما آن را مطالعه کنید.

نحوه سیم کشی آیفون تصویری

در اینجا با روش سیم‎کشی در دو برند کوماکس و سیماران از آیفون‌های تصویری آشنا خواهیم شد که به ترتیب زیر ارائه شده‌اند:

سیم کشی آیفون کوکاس

سیم کشی آیفون تصویری کوکاس

دو روش قدیمی و جدید سیم‌کشی برای نصب این برند به کار می‌رود. در روش قدیمی که لوپ گفته می‌شود، تک تک انشعابات ساختمانی به کمک چهار سیم ، اما در روش جدید از هم جدا شده و به کار می‌روند. در آیفون برند کوماکس چهار سیم رنگی به کار برده شده که وظایف آن‌ها به صورت زیر هستند:

سیم آبی و زرد: انتقال جریانات منفی و مثبت را به عهده دارند

سیم قرمز: انتقال صدا

سیم سفید: انتقال تصویر

نقشه سیم‌کشی و روش نصب سیم‌ها:

سیم آبی و زرد: این دو سیم را از مانیتور به پنل نصب شده دم درب منتقل می‌کنند که یکی از آن‌ها از قسمت خروجی دستگاه و سیم دیگر از ترانس به قسمت قفل بازکن پشت درب وصل شده که با فشردن دکمه و ایجاد جریان برق موجب بازشدن درب می‌شوند.

سیم قرمز و سفید: این دو سیم نیز از دستگاه تا نزدیک درب ساختمان امتداد داشته که یکی صدا و دیگری تصویر را منتقل می‌کنند.

جزئیات نقشه سیم کشی آیفون تصویری کوماکس

سیم کشی آیفون سیماران

در آیفون‌های این برند نیز مانند کوماکس چهار سیم زرد، آبی، قرمز و سفید به کار رفته که همان وظایف را به عهده دارند. در این آیفون تصویری نیز یک قطعه ترانس 12 یا 24 آمپر جهت انتقال برق در قسمت درب به کار می‌رود. در این روش برای اتصال سیم‌ها به دستگاه، خروجی مثبت و منفی ترانس که همان DC جهت جریان برق به دستگاه جلوی درب بوده و خروجی AC که برای کارکرد قفل برقی استفاده می‌شود، را به کار می‌برند.

می‌توانید علل نداشتن تصویر در آیفون تصویری را اینجا مطالعه کنید و راهکارهای آن را بیاموزید.

از خروجی AC نیز دو رشته سیم به پشت دستگاه آیفون متصل نموده که یکی از آنها به قسمت پشتی درب و سیم دیگر به یکی از سیم‌های پشت درب یعنی به قسمت قفل متصل می‌شود. یک سیم را نیز که از قسمت ترانس آورده شده می‌توان به هر دو صورت مستقیم و غیر مستقیم به داخل قفل متصل کرد. به نقشه اتصالات سیم در این آیفون تصویری که در ادامه آمده دقت کنید:

نقشه سیم کشی آیفون تصویری سیماران

کلام آخر

این روزها آیفون‌های تصویری حسابی در همه ساختمان‌ها و خانه‎ها جا افتاده و از محبوبیت نسبتا خوبی در میان مردم برخوردار هستند. بعد از تهیه دستگاه آیفون تصویری اصلی‌ترین اقدام نحوه نصب و سیم‌کشی صحیح آن است. در زمان سیم‌کشی باید اصول و قواعد مربوط به نصب آیفون را به خوبی بلد بود و براساس آن‌ها اقدام به سیم‌کشی آیفون کرد، چراکه در صورت سیم‌کشی اشتباه قطعا با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد. در این صفحه سعی کردیم تا شما را به صورت جامع و البته مختصر با چگونگی سیم‌کشی دو برند از برندهای آیفون تصویری که به راحتی در بازار نیز یافت می‌شوند آشنا کنیم.

 1. محمد گفت:

  همش تبلیغاته یه سیم کشی علمی درست نزاشتید که یه نفرسیم کش واردسردربیاره تامجبوربسن به تکنیسین های شمامراجعه کنند.

 2. ابوالقاسم ثانی گفت:

  سلام در باز کن تصویری تکنما ۸واحدی از پنل داخل یک واحد تصویر هست ولی صدا به پنل در نداره . ساختمان دو در دارد که تصویر پنل درب ‌پارکینگ ثابت نیست و حرکت داره لطفا در صورت امکان راهنمایی بفرمایید .متشکرم

 3. فواد گفت:

  اگر امکانش باشد جواب من را بدهید

  • تیم پشتیبان استاده گفت:

   فواد عزیز
   لطفا با شماره متخصصین بالای صفحه تماس بگیرید یا به آنها در واتساپ پیام ارسال کنید

 4. فواد گفت:

  با سلام خانه ما چهار واحد هست و از کابلهای قدیمی استفاده شده ۶ زوج آیفون می خواستیم آیفون تصویری نصب کنیم ، سایز سیم های قدیمی خوب هست برای این کار ، اولین طبقه ۱۰ متر ، دومین ۲۵ متر و سوم و چهارم نزدیک ۴۰ متر فاصله دارد تا درب منزل ،… آیفون قدیمی های آنالوگ کنار بگذاریم و آیفون جدید بخریم

 5. شریق گفت:

  سلام آیفون تصویری سیماران داریم قطع نمیکنه علت چی می‌تونه باشه

  • سید حامد معافی گفت:

   با سلام خدمت شما
   دستگاه آیفون تصویری ما الکترو پیک ۴طبقه میباشد که بعلت دستکاری یک شخص غیر فنی بهم ریخته واول پنل داخلی بجای تصویر صفحه آبی رنگ نمایش میدهد،دوم پنل بصورت خودبخود هریک یا دو دقیقه یکبار زنگ میزند و سوم در صدا اختلال ایجاد شده است و کل اپارتمان را دچار اختلال هم صوتی وهم دسترسی به دربازکن را غیر ممکن ساخته وموجبات اعتراض همسایگان شده،از شما عاجزانه تقاضای کمک وارایه راه کار را دارم.با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *