این روزها ردپای هوشمند سازی و فناوری را می‌توانیم در جای‌ جای زندگی خودمان ببینیم. اکنون پیشرفت تکنولوژی پای به خانه‌ها و ساختمان‌ها گذاشته و کارهای روزمره‌ی زندگی را بیش از پیش برای ما آسان نموده است. در کل می‌توان گفت تجهیزات هوشمند سازی خانه و ساختمان امکان مدیریت و کنترل وسایل منزل را از راه دور فراهم می‌سازد.

تجهیزات و لوازم هوشمند سازی ساختمان از دو طریق با یکدیگر و با گیرنده و نمایشگر ارتباط برقرار می‌کنند؛ یا با استفاده از کابل و اتصال به یک دستگاه مرکزی یا به طور بی‌سیم و از طریق اینترنت، بلوتوث، امواج مادون قرمز یا امواج رادیویی. بر همین اساس می‌توان تقسیم‌بندی گوناگونی را برای لوازم هوشمند سازی منزل در نظر گرفت. در این صفحه از خدمات آنلاین “استاده” برخی از این وسایل و تجهیزات هوشمند سازی خانه و ساختمان را به شما معرفی خواهیم نمود.

اجزای هوشمند سازی ساختمان

اجزای هوشمندسازی ساختمان

از مهم‌ترین لوازم هوشمند سازی منازل موارد زیر را می‌توان نام برد:

دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته از وسایل اولیه‌ی تجهیزات هوشمند سازی ساختمان‌ها و منازل است که امروزه در بیشتر ساختمان‌های مسکونی و تجاری نصب شده‌اند. این ابزار از وقوع جرم و جنایت و به خطر افتادن سرمایه و جان انسان‌ها جلوگیری می‌کند. دوربین‌های مداربسته انواع مختفی دارند که می‌توانید بسته به میزان بودجه و مکان خود بهترین نوع آن را انتخاب کنید و برای نصب دوربین مدار بسته اقدام کنید.

جهت اقدام برای هر یک از خدمات زیر در استاده روی آن کلیک کنید و پس از دریافت قیمت، ثبت سفارش کنید:

دزدگیر هوشمند

از لوازم هوشمند سازی ساختمان سیستم دزدگیر هوشمند است که از بخش‌های گوناگونی تشکیل شده تا بتوانند بیشترین میزان امنیت را برای شما فراهم کنند. سنسورهای تشخیص حرکت، سنسورهای اولتراسونیک و فراصوت و… هرگونه حرکت نامتعارف و غیرعادی را شناسایی کرده و به سیستم اخطاردهنده فرمان می‌دهند. این سیستم هم به تلفن همراه شما هشدار فرستاده و با پلیس نیز تماس می‌گیرد. همچنین با پخش آژیر بلندی توسط بلندگو در آگاه کردن شما و همسایه‌ها تلاش می‌کند.

درب پارکینگ هوشمند

درب اتوماتیک پارکینگ که یکی از تجهیزات هوشمند سازی ساختمان است، باعث می‌شود که تنها با یک ریموت کنترل از راه دور، درب پارکینگ را به سرعت و به راحتی باز یا بسته کنید. سنسورهای حرکتی نصب شده کنار درب در افزایش امنیت و کنترل عبور و مرور نیز نقش مهمی دارند.

پنل لمسی دیواری هوشمند

پنل‌های لمسی قابلیت‌های بسیار متعددی دارند. امکان کنترل و مدیریت سیستم گرمایی و سرمایی، سیستم روشنایی، پرده‌ها، دوربین‌های مداربسته، نمایش تقویم، سیستم صوتی و تصویری و…. توسط پنل‌های نمایشی دیواری وجود دارند.

سنسورهای نشت آب یا گاز

این وسایل هوشمند با اندازه‌گیری متغیرها و فاکتورهای محیط در هر لحظه، در صورتی که نشت آب یا گاز وجود داشته باشد، با سیستم هشدار مخصوصی شما را آگاه می‌سازند تا از وقوع حادثه جلوگیری شود.

سیستم شوتینگ زباله

سیستم شوتینگ زباله که امروزه در برخی ساختمان‌ها رونق پیدا کرده، تجمع زباله در خانه‌ها و زحمت بیرون بردن آنها را کم کرده است. سیستم‌های شوتینگ پیشرفته امروزی، سیستم تهویه‌ و شست‌وشوی مناسب داشته و بسیار کم سروصدا هستند.

سنسور اعلام و اطفای حریق

این سنسورها که بر اساس افزایش دمای محیط یا میزان دود در محل عمل می‌کنند، باعث جلوگیری از خسارت‌های مالی و جانی می‌گردند. در صورت تشخیص حریق، سیستم هشداردهنده فعال شده و با پخش آب به جهت‌های مختلف باعث اطفای حریق می‌گردد.

سیستم آبیاری خودکار گیاهان

آبیاری گیاهان و فضای سبز منازل همواره از نگرانی‌های افراد هنگام دور بودن از منزل می‌باشد. اما امروزه لوازم هوشمند آبیاری اتوماتیک با اندازه‌گیری میزان رطوبت، به صورت قطره‌چکانی و در فاصله زمانی منظم گیاهان را آبیاری می‌کند. همچنین این سیستم باعث کاهش میزان مصرف آب هم به میزان قابل توجهی می‌گردد.

لوازم هوشمندسازی ساختمان

سیستم تصفیه و تنظیم دمای آب استخر

پاکسازی استخر و تنظیم دمای آب آن کار راحتی نیست؛ اما وسایل هوشمند سازی باعث می‌شوند که با اعمال تنظیمات لازم توسط ریموت یا تلفن همراهتان قبل از رفتن به استخر منزل خود، آب استخر را به شرایط موردنظرتان برسانید. هم‌چنین تنظیم pH آب، میزان کلر یا باز و بسته کردن سقف مکانیزه استخر از دیگر مزایای هوشمند سازی استخر ساختمان یا منزل است.

کاربرد اینترنت اشیا در لوازم خانگی

اینترنت باعث شده که بتوانید با تلفن همراه خود از راه دور از منزل، وسایلی مانند لباسشویی، یخچال، اجاق گاز، فر و سایر لوازم منزل را کنترل یا روشن و خاموش نمایید.

تهویه هوا

سیستم هوشمند تهویه هوا یکی از تجهیزات هوشمند سازی ساختمان است در طول شبانه روز با اندازه‌گیری ذره‌های ریز موجود در هوای منزل به طور اتوماتیک اقدام به تهویه‌ی هوای منزل می‌کند. همچنین بوی نامطبوع محیط را از بین برده و هوای اتاق را نیز مطلوب می‌سازد.

سیستم هوشمند صوتی و تصویری

به کمک هوشمند سازی سیستم صوتی و تصویری می‌توان چندین دستگاه را بدون استفاده از سیم یا کابل به یکدیگر متصل نمود. تنها به کمک یک ریموت یا گوشی همراه می‌توان همه‌ی آنها را در هر جایی از منزل کنترل کرد. همچنین می‌توان تنظیمات آن را به گونه‌ای انجام داد که در ساعات مشخصی از شبانه‌روز به پخش اذان، موسیقی یا هر چیز دیگری که مدنظر شماست، بپردازد.

کاربرد و مزایای هوشمند سازی خانه و ساختمان

مهم‌ترین قابلیت هوشمند سازی ساختمان به جز مسئله آسایشی که به وجود می‌آورد، کاهش مصرف انرژی است. در صورتی که کنترل میزان روشنایی، سیستم سرما و گرما، آبیاری فضای سبز منزل و… در هر مکان و زمانی به وسیله ریموت یا تلفن همراه شما باشد، میزان قابل توجهی از هدررفت انرژی جلوگیری می‌شود.

افزایش امنیت و کنترل رفت‌وآمدها از دیگر مزایای هوشمند سازی خانه و ساختمان است. سیستم دزدگیر هوشمند، دوربین مداربسته، سنسورهای حرکتی، درب پارکینگ و… در ایجاد امنیت و آرامش منازل بسیار تأثیرگذار هستند.

طبقه بندی شده در