اتو یکی از پرکاربردترین لوازم خانگی برقی است که تعداد دفعات زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از عوامل مهمی که در بهبود کارایی اتو نقش موثری دارد، تمیز بودن آن می‌باشد. در واقع اتو نیز مانند سایر لوازم خانگی برقی نیاز به تمیز کردن دارد. بنابراین با ما همراه باشید تا در این مطلب استاده شما را با راهکارهای تمیز کردن اتو آشنا سازیم تا با استفاده از آن‌ها بتوانید به نابود کردن کثیفی‌ها و آلودگی‌های اتو بپردازید. 

راهکارهای تمیز کردن اتو

اتو وسیله‌ای برقی می‌باشد که ممکن است به دلایل مختلفی دچار کثیفی گردد. برای مثال توجه کنید تجمع رسوبات آب داخل سوراخ‌های بخار اتو، باعث ایجاد لکه روی لباس‌ها و کثیف شدن اتو می‌شود. همچنین اتو کردن بعضی از لباس‌ها که از جنس پلی‌استر یا پلاستیک می‌باشند، اگر به شیوه صحیح اتو نشوند، باعث می‌شوند که پارچه‌ی آن‌ها به کف اتو بچسبد و در نتیجه کف اتو را کثیف نماید.

معمولا جنس کف اتو از سرامیک و تفلون بوده و تمیز کردن آن باید به صورت صحیح انجام گیرد تا به کف اتو آسیبی وارد نگردد. چون اگر تمیز کردن کف اتو به روش نامناسبی انجام شود ممکن است آسیب جدی  به دستگاه وارد شود.

به طور کلی می‌توان گفت تمیز کردن اتو باعث افزایش عمر مفید دستگاه خواهد شد. بنابراین راهکارهای زیادی برای تمیز کردن آن وجود دارند که رایج‌ترین آن‌ها به صورت زیر می‌باشند.

راهکارهای تمیز کردن اتو

تمیز کردن اتو با استفاده از جوش شیرین

یکی از موثرترین راهکارها برای تمیز کردن اتو، استفاده از جوش شیرین می‌باشد که این روش علاوه بر تمیز کردن اتو باعث از بین رفتن رسوبات درون سوراخ‌های بخار اتو نیز می‌شود. در واقع جوش شیرین یکی از پرکابردترین موادی است که از آن برای تمیز نمودن لکه‌ها و کثیفی‌ها استفاده می‌شود.

  • برای استفاده از این روش، باید ابتدا داخل ظرف کوچکی، دو قاشق غذا خوری جوش شیرین و یک قاشق غذا خوری آب ریخته و با هم ترکیب نمایید.

پس از ترکیب آن‌ها با یکدیگر، ماده‌ای خمیری شکل، ایجاد خواهد شد. غلظت این خمیر باید متوسط باشد یعنی نه خیلی غلیظ و نه خیلی رقیق باشد. (در واقع غلظت آن، باید به گونه‌ای باشد که هنگام استفاده، خمیر از روی سطح سرازیر نگردد.)

  • حال با استفاده از یک مسواک یا دستمالی نرم و تمیز به تمیز کردن کف اتو بپردازید. بدین جهت مسواک را در خمیر آغشته کرده و روی سطوح مورد نظر اتو بکشید.
  • پس از انجام این کار با استفاده از یک پارچه نم‌دار، تمام خمیرها را پاک کرده و اجازه دهید تا سطح مورد نظر خشک شود.

برای اینکه بدانید علت داغ نشدن اتو چیست، روی لینک قرار داده شده کلیک کنید.

تمیز کردن اتو با استفاده از خمیر دندان

یکی از رایج‌ترین راهکارهای تمیز کردن اتو، استفاده از خمیر دندان است. در واقع خمیر دندان یک ماده قلیایی است که نقش موثری در تمیز کردن سطوح دارد.

برای استفاده از این روش، کافی است که مسواکی تمیز را در مقدار کمی از خمیر دندان آغشته کرده و سپس آن را روی آلودگی‌ها و کثیفی‌های سطح اتو بکشید. پس از انجام این کار چند دقیقه صبر نمایید. حال با استفاده از دستمالی نرم و نم‌دار، سطح مورد نظر را به طور کامل پاک نمایید به طوریکه آثاری از خمیر دندان روی سطح باقی نماند.

استفاده از این روش، تا حدودی خط‌و‌خش‌های کف اتو را نیز از بین می‌برد. پس از انجام این کار، صبر کنید تا کف اتو کاملا خشک گردد. سپس اتو را به پریز برق وصل کرده و پارچه‌‌ای بدون استفاده را اتو کنید و هنگام اتو کشی نیز، دکمه بخار را چندین بار فشار دهید.

تمیز کردن اتو با استفاده از خمیر دندان

تمیز کردن اتو با استفاده از سرکه

یکی دیگر از راهکارهای تمیز کردن اتو، استفاده از سرکه می‌باشد. سرکه یک نوع ترکیب اسیدی به شمار می‌آید که در پاک کردن آلودگی‌ها، نقش مفیدی دارد.

برای استفاده از این روش کافی است که داخل مخزن اتو، به اندازه یک دوم مخزن، آب ریخته و یک دوم دیگر مخزن را نیز با سرکه سفید تصفیه شده پر نمایید. سپس اتو را روشن کرده و پارچه‌ای که از آن استفاده‌ای ندارید را برداشته و اتو کنید. توجه داشته باشید که حین اتو کشی، دکمه بخار اتو را چند نوبت فشار دهید تا ترکیب آب با سرکه سفید به خوبی از سوراخ‌های بخار اتو عبور کند. بدین صورت تمام جرم‌ها و آلودگی‌های منافذ بخار اتو از بین خواهند رفت. پس از انجام این کار، اتو را از برق کشیده و مخزن آن را نیز به طور کامل بشویید.

تمیز کردن اتو با استفاده از قرص استامینوفن

یکی دیگر از موثرترین راهکارهای تمیز کردن اتو، استفاده از قرص استامینوفن می‌باشد. در واقع هنگامیکه قرص استامینوفن آب می‌شود، تاثیر بی‌نظیری در پاک کردن آلودگی‌های کف اتو خواهد داشت.

بنابراین برای انجام این روش، لازم است که شما اتو را به پریز برق وصل کنید تا کف اتو به خوبی داغ گردد. سپس با استفاده از دستکش نسوز، قرص استامینوفن را برداشته و روی نقاط کثیف کف اتو قرار داده تا قرص آب شود.

در واقع ذوب شدن این قرص باعث می‌شود که تمام کثیفی‌ها پاک شوند. پس از انجام این کار، اتو را از برق کشیده و صبر کنید تا کف اتو سرد شود. در نهایت دستمالی نم‌دار را روی کف اتو بکشید.

تمیز کردن اتو با استفاده از مایع ظرفشویی

یکی دیگر از راهکارهای تمیز کردن اتو، با استفاده از مایع ظرفشویی و آب گرم انجام می‌شود. در واقع از مایع ظرفشویی برای از بین بردن چربی‌ها و آلودگی‌های کف اتو استفاده می‌شود.

برای استفاده از این روش، باید داخل ظرفی مقداری آب گرم ریخته و سپس به مقدار دو قاشق چای خوری مایع ظرفشویی به آب اضافه کرده و ترکیب کنید. حال پارچه‌ای نرم و تمیز را درون محلول آغشته کرده و سپس آن را روی نواحی مورد نظر بکشید. در آخر نیز دستمال تمیزی را برداشته و روی سطح مورد نظر بکشید تا کف اتو کاملا خشک گردد.

تمیز کردن اتو با استفاده از الکل

یکی دیگر از راهکارهای موثر برای تمیز کردن اتو، استفاده از الکل می‌باشد. در واقع استفاده از الکل باعث می‌شود که سوختگی‌های کف اتو بخار به طور کامل از بین بروند.

  • برای انجام این روش، بهتر است که مقدار کمی از الکل صنعتی را با آب گرم ترکیب کرده و پارچه‌ای را درون آن آغشته کرده و سپس روی سوختگی‌ها بکشید.
  • پس از انجام این کار، دستمالی نرم و نم‌دار را مجددا روی کف اتو بکشید تا اثری از الکل باقی نماند.

طبقه بندی شده در

با برچسب در

,