می‌دانید که پکیج مسئول گرم کردن آب منزل و فراهم کردن گرمای خانه در فصل سرما است و زمانی که شما متوجه برق داشتن بدنه پکیج شدید باید به عیب یابی پکیج بپردازید تا از مشکلات و خسارات جدی‌تر جلوگیری کرده باشید. در ادامه این مطلب از استاده در زمینه تعمیرات پکیج دلایل برق داشتن بدنه پکیج را شرح میدهیم.

لیست تعمیرکاران پکیج در تهران

ممکن است هنگامی که به بدنه پکیج دست میزنید حس برق گرفتگی را تجربه کنید و متوجه برق داشتن بدنه پکیج شوید و حتی بعضی مواقع در هنگام استفاده از آب و یا دست زدن به شیرآب، برق را به طور محسوسی احساس کنید. دلایل آن را جلوتر بررسی خواهیم کرد:

دلایل اصلی برق داشتن پکیج

۱- فیوز پکیج مسئول کنترل جریان ورودی به آن است و زمانی که ولتاژ ورودی خیلی زیاد و بیش از اندازه‌ای به آن وارد شود باعث سوختگی فیوز می‌شود که همین یکی از دلایل برق داشتن بدنه پکیج خواهد بود. زمانی که شما با لمس کردن بدنه پکیج احساس شوک الکتریکی داشته باشید دلیلش انتقال جریان برق اضافی پکیج به بدنه‌اش می‌باشد.

پس باید فیوزی که آسیب دیده و سوخته است عوض شود زیرا در داخل پکیج دیواری از سیستم برد الکترونیکی استفاده شده که مرکز کنترل و مدیریت پکیج است و ورودی و خروجی پکیج را بررسی می‌کند.

همچنین هنگامی که فیوز سوخته باشد باید آن را تعویض کرد زیرا در مقابل اتصال کوتاه احتمالی ایجاد شده در پکیجِ، عمل نمی‌کند و برق ورودی را قطع نمی‌کند. یکی از علل سوختن و آسیب دیدن فیوز پکیج اتصالی کردن فاز و نول است که هنگام وجود چنین اتفاقی شما باید فن، پمپ سیرکولیشن، محافظ برق و رله برد کنترل و شیرموتوری که ممکن است اتصال کوتاه داشته باشند را بررسی کنید و در صورت خرابی و سوختگی آن‌ها را تعویض و یا تعمیر کنید.

۲- یکی از مهم‌ترین دلایل برق داشتن بدنه پکیج عدم اتصال و یا قطع بودن اتصال کابل ارت یا ارث پکیج است که وظیفه این کابل تخلیه بار الکتریکی جمع شده در پکیج به زمین است. زمانی که این کابل اتصالش قطع شده باشد و یا این کابل در پکیج مورد استفاده قرار نگرفته باشد بارالکتریکی موجود در پکیج به زمین انتقال پیدا نخواهد کرد و در نهایت باعث می‌شود که بدنه پکیج برق داشته باشد.

پس در نتیجه مهم است تا قطعات حامل برق پکیج به کمک یک سیم به زمین منتقل شوند که برای این کار از کابل ارت یا ارث موجود در ساختمان کمک گرفته می‌شود.

۳- قطعات برقی پکیج نقش مهمی در کارکرد آن دارند و خرابی هر کدام ممکن است باعث منتقل شدن برق و بارالکتریکی به بدنه و قسمت خارجی پکیج شوند. در ادامه به نام بردن و توضیح در مورد قطعات برقی پکیج می‌پردازیم.

جهت اقدام برای تعمیر انواع برندهای پکیج دیواری روی آن کلیک کنید:

معرفی قطعات برقی پکیج

۱- شیرگاز در پکیج مسئول تنظیم و کنترل روشن و خاموش شدن شعله است که در قسمت پایینی محل شعله‌ی پکیج قرار گرفته است و عملکرد آن وابسته به جریان برق است که برق را از برد به محفظه‌ی مخصوص شعله و جرقه زن ارسال می‌کند.

۲- شیر موتوری (شیر برقی یا شیر سه راهی) قطعه‌ی مهمی در پکیج‌های دو مبدل است و مرتبط به گردش آب و سیستم آب گرم است. همچنین مدار شوفاژ و آب گرم را در هنگام نیاز باز و بسته می‌کند.

با انواع مشکلات پکیج آشنا شوید.

۳- فن در پکیج مسئول کشیدن هوا به داخل قسمت احتراق و بیرون بردن مواد گازی به‌وجود آمده از احتراق می‌باشد که عملکرد آن وابسته به جریان برق است و اختلال و خرابی آن موجب برق دار شدن بدنه پکیج خواهد شد.

۴- پمپی با نام سیرکولاتور یا پمپ خطی در پکیج موجود است که وظیفه‌ی به حرکت درآوردن آب درون مدار را دارد که برای جبران کاهش و افت فشار مدار گرمایش و گردش آب گرم در مسیر بسته گرمایش پکیج از این قطعه استفاده می‌کنند و به وسیله خازنی که دارد برق را می‌گیرد.

۵- جرقه زن به وسیله برقی که از برد پکیج گرفته است کار می‌کند و مسئول تخلیه استاندارد و درست بار الکتریکی جمع شده از طریق برد در مسیر خروجی گاز از پره‌های مشعل است.

۴- یکی دیگر از دلایل برق داشتن بدنه پکیج ممکن است فرسوده شدن روکش سیم‌های رابط باشد زیرا روکش همچون حفاظت کننده‌ای عمل می‌کند و زمانی که خراب شود یا آسیب ببیند از محل آسیب دیدگی برق خارج شده و در نهایت بدنه پکیج برق دار خواهد شد.

۵- ممکن است سیمی از جایگاه خود خارج بشود و با بدنه پکیج برخورد کند که برق به بدنه پکیج سرایت خواهد کرد که این سیم‌ها برای برقراری جریان برق به قطعات الکترونیکی داخل پکیج به کار می‌روند و اگر پکیج جابه‌جا شود و یا سیم‌ها به طورغلط جایگذاری و نصب شوند این اتفاق پیش می‌آید.

علت روشن شدن چراغ قرمز پکیج چیست؟

حل مشکل برق داشتن بدنه پکیج

۱- از پکیج استاندارد استفاده کنید و همچنین از سرویس کار برای نصب اصولی و دقیق پکیج کمک بگیرید تا همه‌ی قطعات و سیم‌ها در جای درست خود قرار بگیرند و در آینده مشکلی برای پکیج به وجود نیاید و همچنین برای سرویس پکیج منزل خود زمانی را تعیین کنید.

هر چند وقت یکبار به سرویس آن توسط متخصص و سرویس کار پکیج بپردازید تا اگر مشکل و خرابی‌ای وجود دارد حل شده و از خرابی‌های احتمالی جلوگیری کرده باشید. این وظافت را با اطمینان کامل می‌توانید به تعمیرکاران پکیج معرفی شده در استاده بسپارید. جهت اقدام برای سرویس پکیج دیواری در استاده روی آن کلیک کنید.

۲- برای حل مشکل وجود برق بدنه پکیج اگر تخصص ندارید به شما پیشنهاد می‌شود که از سرویس کار پکیج بهره بگیرید تا عیب یابی و تعمیر و یا تعویض قطعه یا قطعات توسط فرد ماهر و کاربلد صورت گیرد.

۳- ساده‌ترین روش برای حل مشکل برق داشته بدنه پکیج استفاده از محافظ برق است زیرا با کمک محافظ زمانی که بارالکتریکی اضافی در پکیج موجود باشد آن را شناسایی می‌کند و برق ورودی به پکیج را تا هنگامی که نوسانات برق از بین بروند قطع خواهد کرد.

۴- زمانی که دلیل برق داشتن بدنه پکیج، کابل ارت تشخیص داده شد باید چاه ارت در ساختمان حفر کنید!

طبقه بندی شده در