پکیج دستگاهی ترکیبی از آبگرمکن و گرم کننده است که امروزه در اکثر ساختمان‌ها یافت می‌شود. اساس کار این دستگاه بدین‌صورت است که آب سرد وارد دستگاه شده و آب گرم از آن خارج می‌شود.آب خروجی به سمت رادیاتورها هدایت شده و در فصول سرد سال گرمای دل‌پذیری را به منازل می‌دهد. گاهی اوقات در عملکرد این وسیله اختلالاتی ایجاد می‌شود که باعث می‌شود آن گرمای مطلوبی که می‌خواهیم را نداشته باشیم.

لیست تعمیرکاران پکیج در تهران

در این صفحه سعی کرده‌ایم به مشکلات رایج و دلایل خرابی پکیج بپردازیم تا در زمان تعمیر پکیج بتواند کمک شما باشد.

مشکلات و دلایل خرابی پکیج

گرم نبودن آب

افت فشار گاز ساختمان، دلیل اول: در این صورت پکیج توانایی گرم کردن آب را ندارد، بیشتر در فصل زمستان این اتفاق می‌افتد. همچنین باید به قطر لوله‌های گاز هم توجه کرد. ممکن است کوچکی سایز این لوله‌ها دلیلی برای سرد شدن آب پکیج باشد.

کم بودن فشار آب، دلیل بعدی: در این صورت آب در پکیج سریع جوش می‌آید و سبب می‌شود دمای آب نامتعادل باشد و دستگاه خاموش شود. سایر دلایل خاموش شدن پکیج را میتوانید بخوانید.

رسوب گرفتن لوله‌ها و مبدل های حرارتی: بهتر است این مبدل هرچند سال یک‌بار عوض شود.و یا اینکه هرساله دستگاه سرویس شود.

وجود هوا در لوله‌ها: اگر نشانگر روی پکیج از یک پایین‌تر باشد (معمولاً روی صفر قرار می‌گیرد) یعنی دستگاه نیاز به هواگیری دارد. باید پیچی که در قسمت پایین دستگاه قرار دارد را بچرخانیم تا هوا کمی خارج شود و پس‌ از آن‌که درجه به بالای عدد یک رسید شیر را ببندیم. احتمالاً مشکل حل می‌شود.

سوختن برد کنترل: ممکن است پکیج شما روشن باشد اما کار نکند در این صورت احتمال دارد که باید اقدام به تعمیر برد پکیج داشته باشید چرا که ممکن است دچار نقص شده باشد و یا باید به فکر عوض کردن آن باشید.

علاوه بر مواردی که دربالا برای گرم نشدن آب پکیج ذکر شد موارد زیر نیز باید مورد بررسی قرار گیرند:

خرابی فلوسوییچ

خرابی سوپاپ بای پس

خرابی حسگر دما

خرابی شیر سه طرفه

نشت و چکه کردن

یک دیگر از دلایل خرابی پکیج نشت آب است که می توان به مواردی مانند نصب غیر درست انواع اتصالات و عایق‌بندی نکردن آن‌ها ، خرابی مبدل پکیج، جدایی اتصالات داخل دستگاه مثل واشرها یا صدمه دیدن اورینگ، آب دادن شیر اطمینان پکیج ، نشتی و چکه کردن آب از طریق پمپ ، خرابی دیافراگم اشاره کرد.

شعله بیش از حد پیلوت

در برخی موارد ممکن است شعله پیلوت به قدری زیاد و غیر معمول باشد که از پکیج به بیرون نشت کند . این مورد علاوه بر ایجاد خرابی برای خود پکیج می تواند ایمنی ساکنین را نیز به خطر بیاندازد. در بسیاری از موارد ترموکوپل که وظیفه تنظیم شعله را بر عهده دارد از کار افتاده و باعث ایجاد این مشکل می شود. علاوه بر این آسیب دیدگی در عایق محفظه حرارتی نیز می تواند باعث ایجاد این مشکل گردد.

ارور پکیج ایساتیس و رفع خطا پکیج ایساتیس را اینجا بخوانید.

ایجاد صدای اضافی در پکیج

در بعضی از مواقع پکیج در حین کارکردن سرو صداهای عجیب و غریبی ایجاد می کند که ممکن است برای شما نیز این سوال پیش بیاید که دلایل خرابی پکیج از کجاست. موارد مختلفی می تواند منجر به ایجاد صداهای اضافه (دلایل صدا دادن پکیج) در پکیج شود. می توانید با بررسی موارد زیر به‌طور مرحله‌ای به ایراد و اشکال پکیج خود پی ببرید:

  • وجود هوا در لوله های پکیج
  • رسوب گرفتن در لوله ها و مدار پکیج
  • رسوب گرفتن مبدل دستگاه پکیج
  • خرابی پمپ پکیج (علائم و نشانه‌های خرابی پمپ پکیج چیست؟)
  • خرابی فن در پکیج های فن دار
  • خرابی شیر آلات ورودی و خروجی
  • خرابی حسگرهای حرارتی

ایجاد صدای مهیب در زمان روشن شدن

ممکن است سوراخ‌های مشعل کیپ شده باشند، جرقه زننده آسیب دیده باشد، فشار گاز مناسب نباشد، مشعل و الکترود جرقه زننده در فاصله مناسبی از هم قرار نگرفته باشند، دودکش خراب باشد.در این صورت هنگام روشن کردن دستگاه صدای ناهنجاری از آن به گوش می‌رسد.

افت فشار در پکیج‌ها

افت فشار در پکیج ها می تواند از دیگر مشکلات رایج در پکیج باشد که میتواند عوامل بسیاری داشته باشد که در بالا نیز بررسی شدند. در مجموع می توان گفت عواملی که می توانند باعث افت فشار شوند شامل موارد زیر خواهند شد:

نشتی لوله های آب پکیج

باز ماندن شیر پر کن پکیج

سوراخ بودن مبدل

سوراخ بودن منبع انبساط

علت بالا رفتن فشار پکیج چیست؟

یخ ‌زدگی لوله‌های پکیج

این مورد بیشتر برای دستگاه‌هایی اتفاق می‌افتد که در خارج از محیط خانه نصب شده‌اند. اگر افراد به مدت طولانی در فصل سرما خانه را ترک کنند امکان دارد آبی که در لوله‌های پکیج وجود دارد در اثر سرما یخ بزند. در این صورت خسارت مالی زیادی را برای خانواده به همراه دارد. یک راهکار مناسب برای جلوگیری از یخ زدن این لوله‌ها این است که قبل از اینکه به مدت زیادی خانه را ترک کنید آب درون لوله‌ها و پکیج را خارج کنید زیرا ممکن است آب درون لوله یخ بزند و باعث ترکیدن لوله‌ها شود. یکی از مشکلات رایج ئکیج میباشد که میتوانید برای جلوگیری از یخ زدگی لوله پکیج به طور کامل آموزش ببینید.

گرم نشدن رادیاتور

ممکن است شیرهای رفت و برگشت که در زیر پکیج تعبیه شده است به طور کامل باز نباشند، متأسفانه ایجاد رسوب در قطعات مشکلات زیادی را برای دستگاه به همراه دارد مثلاً یکی از موارد مربوط به گرم نشدن رادیاتور می‌تواند انباشته شدن جرم در مبدل ثانویه یا مسیر لوله‌کشی باشد. افت فشار گاز، ایراد در حس‌گر مدار گرمایش.

کلام پایانی

با توجه به دلایل خرابی پکیج که در بالا به آن‌ها اشاره شد در نهایت اگر می‌خواهید یک پکیج بادوام و با عمر بالا داشته باشید بهتر است سالانه و به طور دوره ای دستگاه‌ خود را سرویس کنید. حتماً از یک سرویس‌کار ماهر برای انجام این کار کمک بگیرید در این صورت علاوه بر اینکه مشکل دستگاه شما به درستی تشخیص داده و حل می‌شود در زمان و هزینه‌ی شما هم صرفه‌جویی خواهد شد.

طبقه بندی شده در

با برچسب در