بسته نشدن درب کشویی آسانسور یکی از مشکلاتی است که ممکن است در ساختمان شما نیز اتفاق افتاده باشد. از همین رو به‌ دلیل بحرانی بودن این شرایط، در این صفحه از خدمات استاده به بررسی علت بسته نشدن درب کشویی آسانسور، راهکارهایی جهت برطرف کردن این مشکلات و تعمیرات آسانسور خواهیم پرداخت.

ممکن است به مرور زمان و در اثر عوامل مختلف، قطعات آسانسور آسیب ببینند، از کار بیفتند و یا عملکرد آن‌ها مختل شود. یکی از این قطعات که نقش مهمی در ایمنی و ظاهر آسانسور دارد، درب آسانسور است. درب آسانسور انواعی دارد که باتوجه به دلایل متفاوت خرابی آن، تعمیر درب آسانسور‌ انجام می‌گیرد.

علت بسته نشدن درب کشویی آسانسور

   بسته نشدن درب کشویی آسانسور عللی دارد که می‌توانند بخاطر سهل‌انگاری یا عدم توجه افراد حین استفاده از آسانسور باشد و یا دلیل آن اختلال در قطعات و اجزای مربوط به در باشد :

 1. افراد حین ورود و یا خروج از آسانسور، به درب طبقات و یا درب درون کابین آسانسور برخورد کنند و یا به آن ضربه وارد کنند. حتی ممکن است برخی  افراد در کابین، حین حرکت آسانسور به درب ضربه بزنند و یا به آن تکیه دهند. این کار باعث وارد شدن خسارت و خراب شدن درب شود و می‌تواند یکی از دلایل بسته نشدن درب آسانسور باشد. هزینه تعمیر آسانسور با کیست؟
 2. همانطور که گفته شد، درب‌های کشویی آسانسور به صورت اتوماتیک کار میکنند و اگر با زور و به صورت دستی باز و بسته شوند، خراب شده و به مرور زمان در بسته شدن آن اختلال ایجاد می‌شود. گاهی برای باز نگه‌داشتن درب کشویی آسانسور از دست یا اجسامی استفاده می‌شود تا آسانسور باز بماند و شروع به حرکت نکند. این کار باعث خرابی و به مرور زمان بسته نشدن درب آسانسور می‌شود.
 3. هر وسیله‌ای باتوجه به کیفیتی که دارد، عمل می‌کند. اگر در آسانسور از درب‌های بی کیفیت و ارزان قیمت استفاده شود، یا درب استفاده شده مناسب نباشد، یقینا زود خراب می‌شود و ممکن است بسته نشود و یا کامل بسته نشود.
 4. ورود آب و موادی که برای شستشوی کابین آسانسور استفاده می‌شود به داخل قطعات درب آسانسور
 5. اجزای آسانسور مانند هر دستگاه دیگر، طی گذر زمان کهنه می‌شوند و باید تعمیر و تعویض شوند. اگر این قطعات چک نشوند، دیگر کارکرد صحیح نخواهند داشت و درب بسته نمی‌شود. جهت اقدام برای بازسازی کابین آسانسور و اطلاع از هزینه نوسازی کابین آسانسور روی آن کلیک کنید.
 6. ممکن است مانعی وجود داشته باشد و درب بسته نشود؛ مانند زباله یا یک جسم خارجی.
 7. تنظیمات درب کشویی آسانسور بهم ریخته باشد.
 8. همانطور که گفته شد ممکن است درب کشویی از چند قسمت تشکیل شده باشد. در اثر اختلال در اتصال این قسمت‌ها (لته‌ها)، درب بسته نمی‌شود.
 9. ایراد در سنسور و چشمی آسانسور؛ سبب بسته نشدن درب آسانسور شود.

علاوه بر همه‌ی این موارد، ممکن است موتور درب کشویی آسانسور آسیب دیده باشد که در این صورت حتما باید تعمیر شود. میتوانید جهت اقدام به تعمیر آسانسور در اسرع وقت و کمترین زمان با متخصصین تعمیر آسانسور در استاده تماس بگیرید.

رفع مشکل بسته نشدن درب آسانسور

   پس از آشنایی با دلایل عمده بسته نشدن درب آسانسور برای رفع این مشکل، باید اقدامات پیشگیرانه انجام داد و در صورت بسته نشدن درب کشویی آسانسور اقدام به رفع و تعمیر آن کرد.

از کارهایی که برای جلوگیری از بسته نشدن درب کشویی آسانسور می‌توان انجام داد :

 • همه‌ی افراد به طور صحیح با درب آسانسور برخورد کنند؛ به آن تکیه ندهند و ضربه وارد نکنند.
 • نظافت آسانسور و درب‌ها رعایت شود تا مانعی برای بسته شدن درب ایجاد نشود.
 • از درب باکیفیت و مناسب آسانسور و ساختمان استفاده شود.
 • هر چند وقت یک بار توسط تعمیرکار متخصص بررسی شود.
 • حتی در مواقعی که در توقف یا حرکت کابین آسانسور اختلال ایجاد می‌شود، تا حد امکان از باز کردن درب به‌طور دستی جلوگیری شود.

در صورت خراب شدن درب کشویی آسانسور، برای رفع آن می‌توان بدین صورت عمل کرد:

 • وقتی برق آسانسور قطع شد و درب باز نشد، اگر فردی در آسانسور بود، آرام باشید و اقدام به باز کرن در به صورت دستی نکند. سپس افراد بیرون از آسانسور، اگر توانایی انجام این کار را دارند، به موتورخانه بروند و کلید برق سه فاز را قطع کنند. سپس اهرمی که در سمت موتور قرار دارد را بکشند تا بتوان آزادانه فلکه را چرخاند تا کابین آسانسور در یکی از طبقات  بایستد. پس از اینکه مطمئن شدند که کابین در یکی از طبقات ایستاده است، دکمه‌ی مثلثی شکل را بزنند تا درب باز شود.
 • گاهی اوقات مشکل می‌تواند به دلیل گیر کردن دکمه‌های آسانسور باشد. اگر جسمی مسبب این موضوع باشد و یا خود کلید مشکل  داشته باشد، درب بسته نمی‌شود. پس هنگامی که با این مشکل مواجه شدید، کلید ها را بررسی و مشکل آن را برطرف کنید.

در پایان

به صورت کلی، آسانسور وسیله‌ای برای رفاه افراد برای تردد است. اگر مشکلی وجود داشته باشد باید در اسرع وقت برطرف شود. به همین منظور برای بررسی دوره‌ای و یا رفع اشکال بسته نشدن درب کشویی آسانسور باید از تعمیرکار متخصص کمک گرفت. استاده با معرفی بهترین تعمیرکاران آسانسور آماده خدمت رسانی در هر زمان می‌باشد.

طبقه بندی شده در