یکی از موارد بسیار مهم برای سالن همایش، نحوه‌ی تجهیز سالن همایش است. برای این کار باید از تیم حرفه‌ای و متخصص کمک گرفته شود؛ چرا که کیفیت صدا، نور و تصویر در یک همایش علاوه بر زیبایی، تاثیر زیادی در توجه حضار، طراحی دکوراسیون داخلی و همچنین آرامش حین همایش دارد. در این صفحه از استاده به معرفی متخصصین در زمینه تجهیز سالن همایش و ویژگی‌های یک سالن همایش استاندارد و محدوده قیمت طراحی صحبت خواهیم کرد.

جهت اقدام برای خدمات زیر در استاده روی آن کلیک کنید:

محدوده قیمت تجهیز سالن همایش

اگر بخواهیم درباره قیمت تجهیز سالن همای صحبت کنیم، باید بگوییم که این هزینه به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. همانطور که بالا به طور کامل توضیح داده شد، سالن همایش ویژگی‌هایی دارد که باعث متغیر بودن هزینه‌ها می‌شود. به برخی از این موارد می‌توان بدین صورت اشاره کرد:

 • حجم و فضای سالن چقدر است
 • آکوستیک و متریال مورد استفاده برای آن
 • میزان نیاز به تعمیرات
 • نوع کفپوش و مساحتی که باید از کفپوش استفاده شود
 • نوع صندلی، جنس پارچه و تعداد ردیف
 • تجهیزات صدا از جمله میکروفون و اسپیکرها
 • تجهیزات و وسایل اتاق فرمان
 • نورپردازی

بنابراین نمی‌توان برای همه پروژه‌ها قیمت واحد تعیین کرد. قطعا می‌دانید که هرچقدر از متریال بهتری برای تجهیز سالن همایش استفاده شود، هزینه بالاتر خواهد بود، اما این هزینه به آرامش حین همایش می‌ارزد. برای اطلاع یافتن از حدود قیمت، با کارشناسان استاده تماس بگیرید تا شما  را راهنمایی کنند.

ویژگی‌های سالن همایش استاندارد

1. کیفیت در صدا

از آن جایی که علاوه بر فرد، صدا و تصویر و نور نقش بسیار مهمی در همایش دارند، باید به کیفیت آن‌ها توجه شود. متاسفانه بسیاری از افراد تنها به ظاهر سالن توجه میکنند و جزئیات مهم‌تری مثل صدا و تصویر را در نظر نمیگیرند، اما باید بگوییم اگر این موارد نادیده گرفته شوند، تجهیز سالن همایش هیچ فایده‌ای نخواهد داشت. کیفیت صدا باید به گونه‌ای باشد که حضار را اذیت نکند. صدا نباید نویز داشته باشد و هنگام تجهیز سالن همایش باید از نویزگیر استفاده شود. همچنین نوع میکروفونی که در سالن همایش استفاده می‌شود مهم است.

 • توزیع یکسان صدا نیز نقش مهمی را در یک همایش خوب ایفا میکند. باید باتوجه به ظرفیت سالن و همچنین نحوه قرارگیری صندلی‌ها، از تعداد بلندگوهای دیواری مناسب و در مکان‌های مناسب استفاده شود تا توزیع صدا یکسان باشد و صدا به همه حضار به یک صورت برسد.
 • سیگنال‌های صوتی در سالن توسط آمپلی فایرها تقویت میشوند و کیفیت صدا توسط آن‌ها افزایش پیدا میکند و به بلندگوهای دیواری در سراسر سالن فرستاده میشوند. آمپلی فایرها انواع مختلفی دارند که کارشناس تشخیص میدهد باتوجه به تعداد اسپیکرها و سالن، کدام نوع استفاده شود.

2. آکوستیک دیوار و درب

یکی دیگر از موارد مرتبط با صدا، استفاده از درب‌های نیمه آکوستیک برای تجهیز سالن همایش است. لین درب‌ها با ضخامت‌های مختلف و پوششی از جنس پارچه یا چرم وجود دارند که برای سالن استفاده میشوند. چرا نیمه آکوستیک؟ به این دلیل که اگر همایش از حساسیت بالایی برخوردار نباشد، درب نیمه آکوستیک کفایت میکند اما در غیر این صورت باید از درب تمام اکوستیک استفاده شود.

جهت اقدام برای درب آکوستیک و درب چرمی در استاده می‌توانید اقدام کنید و نمونه کارهای سرویسکار را مشاهده نمایید.

علاوه بر درب، دیوار نیز بنا به کاربرد سالن، آکوستیک در نظر گرفته می‌شود. آکوستیک در سالن، باتوجه به این که سالن چه کاربردی دارد و چه حجم و فضایی برای اجرای طرح صداگیری یا همان آکوستیک دارد، با اصول و استاندارد اجرا می‌شود.

آکوستیک دیوار و درب در سالن همایش، علاوه بر اینکه صدا را در خود سالن نگه میدارد، باعث توزیع یکنواخت صدا در سالن می‌شود و همچنین مانعی برای ورود صداهای مزاحم به داخل است. درواقع آکوستیک باعث می‌شود صدا درست به گوش برسد.

3. کیفیت صندلی‌های سالن همایش

صندلی‌های سالن همایش نیز از مهم‌ترین بخش‌های سالن هستند و به طراحی و اجرای دقیقی برای قرار دادن آن‌ها نیاز است، چرا که باید این موارد در نظر گرفته شوند:

 1. ردیف‌ها باید به گونه‌ای طراحی شوند که همه افراد دید مناسب داشته باشند و نقطه کور در سالن وجود نداشته باشد. بهتر است ردیف‌ها به صورت پلکانی طراحی شوند.
 2. جهت تجهیز سالن همایش به صورت استاندارد و حرفه‌ای باید دقت داشته باشید که صنندلی‌ها اگر نیاز به تعمیرات دارند حتما در اولین اقدام این مورد را در نظر داشته باشید. اگر صندلی جیر جیر می‌کند و یا روکش صندلی پاره شده است این مورد را
 3. صندلی‌ها نه باید زیادی نرم باشند تا خواب آلودگی افراد را باعث شوند، و نه باید آن قدر سفت و محکم باشند که نشستن را برای افراد دشوار کنند و آن‌ها را آزرده خاطر کنند. بنابراین استفاده از صندلی با سفتی مناسب بسیار مهم است. جهت اقدام برای تعمیر صندلی در استاده روی آن کلیک کنید.
 4. جنس پارچه صندلی نیز مهم است، به این دلیل که نباید زود فرسوده و چروک شود و همچنین باید عمر بالایی داشته باشد.
 5. یکی از مناسب‌ترین انواع صندلی برای سالن همایش، صندلی‌های تاشو هستند؛ اما اگر هنگام باز و بسته شدن صدا ایجاد کنند، بسیار آزار دهنده خواهند بود و تمرکز و آرامش از همایش سلب می‌شود. بنابراین استفاده از اجناس مرغوب بسیار اهمیت دارد.

4. کفپوش سالن‌های همایش

کفپوشی که برای سالن نیز انتخاب می‌شود مهم است. کفپوش باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • از ایجاد سر و صدا اضافی جلوگیری کند.
 • عایق گرما و سرما باشد.
 • با جذب صدا، باعث بهبود کیفیت صدایی باشد که به گوش افراد در سالن می‌رسد.

باتوجه به این ویژگی‌هایی که بیان شد، بهترین گزینه موکت است که همه این خصوصیت‌ها را داشته باشد و علاوه بر آن با انتخاب طرح و رنگ‌ها مختلف از آن، جلوه‌ای بهتر به سالن بدهد.

5. کیفیت در تصویر

دومین مورد که در بسیاری از همایش‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است، تصویر است. طی تجهیز سالن همایش باید به این موضوع پرداخته شود که دیدن تصویر برای همه افراد در هر نقطه‌ای از سالن مهیا باشد و تصویر از کیفیت بالایی برخوردار باشد. همه‌ی این موارد که گفته می‌شود، باید به دست فردی متخصص انجام شود که به آخرین تکنولوژی آگاه باشد و از بهترین تجهیزات برلی این کار استفاده کند.

6. روشنایی سالن

مورد سوم، روشنایی سالن است. اگر روشنایی سالن مناسب نباشد و نورپردازی ضعیف باشد، حتی دیدن تصاویر با وضوح خوب نیز غیرممکن میشود. نورپردازی بخش‌های مختلف سالن باتوجه به نیازهای هربخش به صورت تخصصی و طبق استانداردها باید انجام شود.

7. ارتفاع صحنه

آخرین موردی که می‌توان به آن اشاره کرد، ارتفاع صحنه است که اتفاقا مورد مهمی است و در دید حضار بسیار تاثیرگذار است. اگر ارتفاع صحنه مناسب نباشد، ممکن است حتی تمرکز حضار سلب شود و همایش کیفیت خوبی نداشته باشد. ارتفاع سِن طبق ابعاد سالن همایش و همچنین زاویه دید افراد تعیین میشود.

ممکن است بنا به درخواست، از نصب دوربین مدار بسته نیز برای تجهیز سالن همایش استفاده شود که باتوجه به کاربرد، از انواع مختلفی از دوربین مدار بسته استفاده می‌شود.

اتاق فرمان بهتر است در نقطه‌ای از سالن قرار گیرد که بر تمام سالن و افراد اشراف داشته باشد و بتواند صدای سالن را نیز بشنود. باتوجه به کاربرد سالن و همچنین تعداد افرادی که باید در اتاق فرمان باشند، اندازه آن تعیین میشود و تمامی تجهیزاتی که در اتاق فرمان قرار میگیرند باید در جای مناسب خود باشند و دسترسی به آن‌ها آسان.

تجهیز سالن همایش به صورت حرفه‌ای

قبل از هر گونه اقدامی برای تجهیز سالن همایش، باید مشاوره صورت بگیرد. بدین صورت که طبق نیاز و خواسته کارفرما، باید مناسب‌ترین انتخاب‌ها بیان شود. فردی که مشاوره می‌دهد باید به تمامی جزئیات برای انتخاب هرچه بهتر آیتم‌ها توجه کند. مصالح مورد نیاز و همچنین نوع تجهیزاتی که قرار است استفاده شود طبق بودجه تعیین میشوند.

یکی دیگر از موارد که تجهیز سالن همایش را حرفه‌ای می‌کند، طراحی جزئیات با اصول و استانداردهای مهندسی در کنار زیبایی است. تیم انجام دهنده‌ی پروژه، باید به اصول مهندسی و فنی مسلط باشند و زیبایی ظاهری در کنار رعایت اصول فنی را در نظر بگیرند. اگر زیبایی بصری وجود داشته باشد اما کار بی‌کیفیت و غیراصولی باشد، کار خوب درنخواهد آمد، چرا که مواردی مثل کیفیت صدا و تصویر و نورپردازی به صورت اصولی انجام نشده‌اند و کیفیت پائینی دارد و این موضوع هم برای میزبان و هم حضار ناخوشایند خواهد بود.

لمسه کاری دیوار یکی از تجهیزاتی است که برای سالن‌های همایش یا اجتماعات ممکن است مورد استقبال افراد باشد. برای اقدام و دریافت اطلاعات دقیق‌تر می‌توانید روی آن کلیک کنید.

از موارد مهم دیگر در یک کار حرفه‌ای، پشتیبانی است. هرچقدر هم که تجهیز سالن همایش با رعایت استانداردها و با استفاده از تجهیزات باکیفیت انجام شده باشد، باز هم ممکن است مشکلی بوجود بیاید و به همین دلیل، یک تیم حرفه‌ای پشیبانی بلندمدت دارد تا در صورت بروز هر مشکل به برطرف کردن آن بپردازد‌ .

بنابراین طبق موارد گفته شده، تجهیز سالن همایش کاری تخصصی است که باید توسط متخصص آن انجام شود تا هم استانداردها و اصول مهندسی اجرا شود، هم زیبایی و کیفیت کار و تجهیزات در نظر گرفته شود و در کار از به روزترین تکنولوژی، تجهیزات و وسایل استفاده شود. باید به موقع تحویل داده شود و فردی که کار تجهیز را انجام می‌دهد زمان بندی دقیق برای تحویل به موقع پروژه داشته باشد. پشتیبانی وجود داشته باشد تا در صورت بروز مشکل و خطا، برطرف شود. سالن همایش نیز باید ویژگی‌هایی داشته باشد تا آرامش برای میزبان و همچنین حضار فراهم باشد.

طبقه بندی شده در