با شروع فصل گرما، استفاده از کولر ماشین افزایش پیدا می‌کند. ممکن است شما نیز با اینگونه پرسش‌ها مواجه شده باشید که گاز کولر چیست؟ و بهترین گاز برای کولر ماشین چیست؟ گفتنی است منشا هوای خنکی که پس از روشن کردن کولر خودرو احساس می‌شود، گاز خودرو است. طرز کار آن به این شکل است که کندانسور و کمپرسور داخل کولر، گاز را به بیرون هدایت می‌کنند و دمای داخل را کاهش می‌دهند. ما در ادامه از این مطلب استاده سعی داریم تا شما را با بهترین گاز کولر خودرو آشنا کنیم.

گاز کولر ماشین

سازندگان اولین خودروهای کولردار از گاز r12 برای خنک کردن ماشین استفاده می‌کردند که به دلیل برخی مشکلات، استفاده از آن به اتمام رسید. سپس از r134a برای این منظور استفاده می‌شد. این گاز با روغنی خاص درست شده است و سنگین است. به همین منظور روی زمین پخش شده و تبخیر نخواهد شد. علاوه بر این، آتش نمی‌گیرد و دچار انفجار نیز نخواهد شد. در نهایت کاملا بدون بو است.

توجه داشته باشید که این گاز سمی است و به دستگاه تنفس انسان آسیب می‌رساند.

انواع گاز کولر ماشین

به طور کلی دو نوع گاز برای خودرو وجود دارد که وابسته به نوع و مدل خودرو قابل استفاده است. همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، در خودروهای سال 1994 به قبل از گاز r12 و خودروهای 1995 به بعد از  r134a استفاده می‌شود.

توجه داشته باشید که به هیچ وجه انواع گازها را با یکدیگر ترکیب نکنید!

انواع گاز کولر ماشین

ویژگی‌های بهترین گاز کولر ماشین

به طور کلی گفتنی است بهترین گاز کولر خودرو باید دارای ویژگی‌های زیر باشد. این ویژگی‌ها عبارتند از:

  • نداشتن بو
  • تبخیر نشدن
  • زیان آور نبودن برای محیط زیست
  • آتش نگرفتن
  • سمی نبودن

بهترین زمان تعویض روغن موتور چه زمانی است؟

بهترین گاز کولر ماشین

گازهای کولر خودرو موجود در بازار دو نوع آمریکایی و چینی را شامل می‌شوند. البته این دو مدل تفاوت زیادی باهم ندارند چرا که فرمول به کار رفته در هر دو یکی است. بهترین آنها، مدل zeroR R134a است.

این مدل استانداردهای لازم را دارد و امن است. همچنین، مسئولیت خود را به خوبی انجام می‌دهد و اثربخشی لازم را دارد. این مدل آمریکایی است و با ذخیره شدن زنگ نمی‌زند.

بهترین گاز کولر ماشین

کروموس فرون R134a

این گاز آمریکایی است و جزو بهترین‌ها به شمار می‌رود. این مدل با گاز خالص r134a ساخته شده و عملکرد مناسبی دارد و استفاده از آن نیز به سادگی است. دیگر با این مدل نگران نشتی آب یا نفوذ روغن نباشید.

R134a اینترداینامیکس

این مدل تنها برای کاهش دمای داخل خودرو استفاده نمی‌شود، بلکه یک مجموعه کامل است. با استفاده از این مدل هم می‌توانید از خنک سازی کولر خودرو بهره ببرید و هم از مشکلات آینده پیشگیری کنید. این مدل مسبب عملکرد بهتر کولر خواهد شد و در زمان 10 دقیقه هوای ماشین خنک خواهد شد.

 Johnsen’s 6313 R-134a Refrigerant

این مدل نیز آمریکایی است و از عملکرد مناسبی برخوردار است. در این مدل ماده اضافه‌ای وجود ندارد.

Interdynamics MAC-134 EZ Chill Refrigerant Refill

از این مدل برای نشتی‌های کوچک گاز استفاده می‌شود. پس توجه داشته باشید که اگر هوای خنک کولر کاهش یافت، احتمالا از وجود نشتی خبر می‌دهد. در صورت کم بودن نشتی می‌توانید از EZ Chill Interdynamics استفاده کنید. این مدل همه نیازهای شما را برطرف می‌کند.

طبقه بندی شده در

با برچسب در