برخی مواقع ممکن است متوجه صدایی از موتور خودرو خود شوید. برخی صداها در گذر زمان با بالارفتن سن اتومبیل به صورت طبیعی ایجاد می‌شوند اما باید اصوات زیاد و آزار دهنده را جدی گرفت. ما در این صفحه از استاده مگ قصد داریم شما را با دلایل صدای زیاد موتور ماشین پراید، تیبا، 206، 405 و ساینا آشنا کنیم.

پس اگر دارنده هر یک از این ماشین‌ها هستید، این مطلب را از دست ندهید. با کمک روش‌هایی که در ادامه بررسی شده‌اند، می‌توانید نسبت به رفع صدای زیاد موتور تیبا اقدام کنید. همچنین در ادامه به بررسی صدای موتور تیبا در حالت درجا و صدای موتور تیبا داخل کابین نیز می‌پردازیم.

دلیل صدای زیاد موتور ماشین چیست؟

دلیل شنیدن صدای زیاد موتور ماشین به عوامل گوناگونی بستگی دارد. در ادامه به بررسی این دلایل پرداخته‌ایم.

لازم به ذکر است دلایل بررسی شده برای تمام خودروهای پراید، تیبا، 206، 405 و ساینا صادق است.

واشر گلویی

هنگام خراب شدن واشر گلویی، صدای زیادی متوجه می‌شوید. اگزوز از طریق این قطعه به موتور متصل می‌شود و هنگام خرابی آن صدای ویز ویز به گوش می‌رسد. گاهی اوقات در این حالت ممکن است دود به داخل ماشین راه پیدا کند. این قطعه معمولا قابلیت تعمیر ندارد و پس از شناسایی ایراد باید نسبت به جایگزینی آن اقدام شود. توجه داشته باشید که واشر گلویی به راحتی با سایر قطعات اگزوز هماهنگ می‌شود و تعویض آن کار سختی نیست.

ضربه به موتور

دو مورد زیر می‌توانند مسبب بروز این اتفاق باشند.

 • زمان‌بندی اشتباه حرکات پیستون‌ها
 • تنظیم نبودن زمان جرقه

برخی مواقع سوختگی واشر سرسیلندر میان دو سیلندر، باعث کاهش قدرت موتور و مشکلات دیگر می‌گردد. برخی مواقع تنها با تعویض واشر سرسیلندر، این مشکل برطرف خواهد شد اما بهتر است مکانیک به بررسی این مشکل بپردازد.

دلیل صدای زیاد موتور ماشین چیست؟

سوپاپ

در حالات زیر مشکل از سوپاپ‌های خودرو می‌باشد:

 • کمبود روغن موتور
 • سفت شدن فیلتر
 • لق شدن سوپاپ‌ها

دلیل بروز آن، نقص در قسمت روانکاری به علت کم بودن روغن یا نامطلوب بودن کیفیت آن است. اگر مشکل از این قسمت تشخیص داده شد، باید در قدم اول آن را باز کنید. برای این کار باید سر سیلندر،سیم‌ها، میل بادامک و تایپت را پیاده کنید. سعی داشته باشید تا به صورت اصولی باز کردن سوپاپ را انجام دهید.

وجود جسم خارجی درون سیلندر

ممکن است اجسام خارجی هنگام تعویض شمع‌ها و باز کردن ورودی هوا وارد این قسمت بشوند و به دنبال آن صداهای زیادی را ایجاد کنند. سعی کنید با باز کردن سر سیلندر، آن‌ها را خارج کنید.

دسته موتورها

اگر دسته موتورها دچار مشکل شود، سبب ایجاد ارتعاشات غیرقابل کنترل خواهد شد و در پی آن لرزش موتور را همراه دارد. برای برطرف کردن این مشکل باید نسبت به تعمیر و یا در صورت نیاز تعویض این قسمت اقدام کرد. پیش از این کار باید نسبت به تست این قطعات بپردازید. برای این کار ابتدا هنگام روشن بودن ماشین ترمز دستی را بکشید و زمان بدهید تا موتور کار کند. در همان حالت این قطعات را بررسی کنید. اگر حرکت می‌کند یا لرزش زیادی دارد، یعنی دچار ایراد شده است. در قدم بعدی خودرو را خاموش کرده و صبر کنید تا خنک شود. سپس ترک یا شکستگی آن‌ها را بررسی نمایید. معمولا تعمیر این قطعات امکان‌پذیر نیست و باید تعویض شوند.

یاتاقان زدن

هنگامی که خودرو با کمبود روغن مواجه شود، در پی آن مشکلات روانکاری پیش می‌آید که همین مورد سبب یاتاقان زدن خواهد شد. در این حالت صدای بلند و آشکاری از زیر موتور به گوش خواهد رسید. برای برطرف کردن این مشکل باید موتور از بخش زیرین باز شود و به بررسی وضعیت یاتاقان‌ها و میل لنگ پرداخت. (پیشنهاد می‌کنیم خدمات تعویض روغن در محل استاده را مشاهده نمایید.)

زنجیر تایم

خرابی این قطعه، آسیب جدی به موتور را به همراه خود دارد. هنگام شل شدن، آن صدایی مانند فیلتر هوا می‌شنوید. در این حالت باید به تعویض آن اقدام کنید.

اگر سازنده خودرو شما زمانی برای تعویض این قطعه مشخص کرده است، بهتر است در زمان تعیین‌شده این کار را انجام دهید. تعویض به موقع بهترین راه حلی است که می‌تواند از آسیب‌دیدگی و بروز خسارت‌های بیشتر جلوگیری نماید.

علت صدای زیاد موتور ماشین در سرعت بالا

صدای زیاد موتور ماشین در سرعت بالا ممکن است بر اثر عوامل مختلفی ایجاد شود. چند مورد از مهم‌ترین دلایل بروز این مشکل عبارت هستند از:

 • لقی سوپاپ
 • فیلر نبودن یا سوراخ بودن مجاری اگزوز
 • استفاده کردن از روغن موتور بی کیفیت
 • سرد بودن موتور
 • ناهماهنگی در سیستم انتقال قدرت
 • درست کار نکردن جعبه دنده یا کلاچ
 • بروز اشکال در عملکرد ترمز

البته لازم به ذکر است برخی خودروها به صورت طبیعی در سرعت بالا صدای بیشتری دارند. برخلاف خودروهای لوکس و وارداتی که طراحان آن‌ها تلاش می‌کنند صدای موتور را کاهش دهند، برخی خودروهای ارزان قیمت تولید شده در کشورهای مختلف با این شرایط روبه‌رو هستند.

به هر حال اگر صدای موتور خودرو شما در سرعت بالا نسبت به حالت عادی زیاد است، بهتر است با تعمیرکاران خودرو مشورت کنید تا علت آن به صورت دقیق تشخیص داده شود و هرگونه تعمیرات لازم نیز انجام شود. شما می‌توانید از شماره‌ها موجود در این صفحه با متخصصین معرفی شده توسط استاده تماس حاصل فرمایید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در