برف پاک کن خودرو رابطه مستقیمی با دامنه دید راننده خودرو دارد؛ در نتیجه اگر چه تعمیر و یا تعویض قطعاتی از برف پاک کن ماشین به راحتی انجام می‌شوند، ولیکن باید هرچه سریع‌تر تعمیر آنها پیگیری شود تا آسیب جدی به راننده و سرنشینان آن خودرو وارد نشود. در ادامه این مطلب از استاده علائم خرابی برف پاک کن پراید، تیبا، 206 و 405، علائم خرابی موتور برف پاک کن (درصورت وجود مشکل) و موارد دیگری از قبیل کار نکردن تایمر برف پاک کن توضیح داده خواهند شد.

علت خرابی برف پاک کن چیست؟

از ساده‌ترین قطعات الکتریکی ماشین می‌توان به برف پاک کن اشاره کرد. این قطعه، یک موتور کوچک را دارا است و به کمک آن حرکت می‌کند. بخش مهم دیگری از برف پاک کن، تایمر مدار است که سبب می‌شود این قطعه به طور مداوم حرکت رفت و برگشتی داشته باشد.

تایمر مدار در ماشین‌های قدیمی بعنوان یک قطعه سخت‌افزاری جداگانه به کار می‌رفت. امروزه در خودروهای جدیدی همانند تیبا، پژو ۲۰۶ و ۴۰۵ این قطعه به طور مستقل دیده نمی‌شود. گاهی قسمت‌های متفاوت این قطعه الکتریکی ماشین‌ها به درستی کار نمی‌کنند و سبب از کار افتادن برف پاک کن می‌شوند که بسیار خطرزا است. انواع خدمات مکانیک سیار پراید و نکات مهمی که باید بدانید را در استاده بخوانی!

برخی از علائم خرابی برف پاک کن عبارتند از:

صدای عجیب برف پاک کن

همانطور که می‌دانید، موتور برف پاک کن برای حرکت صحیح پره‌های آن، روی پایه‌های خود قرار می‌گیرد. اگر این پایه‌ها شل شوند می‌توانند ایجاد صدایی ناهنجار و غیرعادی کنند و خبر از خرابی قسمتی از آن دهند! در نتیجه، این صدای عجیب برف پاک کن می‌تواند به دلیل خرابی‌های مکانیکی و یا مشکل در زغال‌های موتور باشد.

سوختن فیوز موتور برف پاک کن ماشین

اگر برف پاک کن خود را برای مدت زیادی به صورت ممتد روشن گذاشتید، بدانید که فیوز آن تحمل ندارد و احتمال سوختن آن کم نیست! این مشکل همانند مشکلات دیگر که برای برف پاک کن ممکن است به وجود بیاید، جزئی نیست. در نتیجه مراقب باشید که فیوز موتور برف پاک کن شما نسوزد!

علائم خرابی برف پاک کن

خرابی شیشه شوی

گاهی برف پاک کن روی شیشه خودروی شما از جمله 206 و یا 405 به راحتی حرکت می‌کند؛ ولیکن شیشه شوی آن مشکل دارد. برای بررسی و حل این مشکل ابتدا باید از سالم بودن فیوز موتور اطمینان حاصل کنید. سپس به سراغ پمپ آب برف پاک کن بروید و در حالت سوئیچ باز ماشین درستی کار پمپ آب را بررسی کنید. در صورت سالم بودن این قطعه، به درون مخزن نگاه کنید که درصورت خالی شدن آن و تمام شدن از مایع شیشه شوی، آن را پر کنید.

در نهایت سعی کنید هیچ گاه برف پاک کن را بدون شیشه شوی روشن و استفاده نکنید. زیرا این کار شما سبب کاهش عمر و استحکام تیغه‌های برف پاک کن می‌شود.

اگر با شیشه شوی به نتیجه‌ای نرسیدید، از پارگی شلنگ انتقال آب به برف پاک کن نیز غافل نشوید!

اختلال در حرکت مناسب برف پاک کن

ممکن است در گذشته یک جسم یا شیء که مانع از حرکت خودرو می‌شود را روی شیشه ریخته باشید و فراموش کرده باشید. برای توضیح بهتر، مثال درخت کاج برای شما مناسب است. اگر ماشین پراید، 206 و یا 405 خود را زیر درخت کاج پارک کرده باشید، به احتمال زیاد با این مورد مواجه شده‌اید که برف پاک کن شما به درستی حرکت نکند.

این مشکل به این علت است که شیره‌ای که درخت کاج از خود ترشح می‌کند بسیار چسبنده است و از حرکت برف پاک کن جلوگیری می‌کند و مشکلاتی را برای آن به وجود می‌آورد.

علایم خرابی موتور برف پاک کن

بالاتر گفته شد که علائمی از جمله صدای عجیب و ناهنجار برف پاک کن ممکن است نشان از وجود مشکل در موتور آن باشد. از دیگر علائم خرابی موتور برف پاک کن می‌توان به گیجی و یا کندی برف پاک کن خودرو اشاره کرد که ممکن است با آن مواجه شده باشید.

همچنین گفته شد که از خرابی‌ها و مشکلات معمول برف پاک کن این است که فیوز پمپ آن سوخته باشد. در این صورت با مشکل عمیق‌تری در خودرو روبرو شده‌ایم. از علائم سوختن این فیوز و وجود مشکل در موتور برف پاک کن تیبا، پژو ۲۰۶ و یا ۴۰۵ این است که برف پاک کن روی شیشه خودروی شما به درستی حرکت رفت و برگشتی خود را انجام نمی‌دهد.

در برخی ماشین‌ها برای دو حالت تند و یا کند برف پاک کن، فیوزهای مجزایی وجود دارد. گفتنی است به هرحال سوختن و از کار افتادن هریک از این فیوزها سبب مشکلات زیادی برای خودرو می‌شوند.

علایم خرابی موتور برف پاک کن

علت پله پله شدن برف پاک کن

در ابتدا باید توضیح دهیم که پله پله شدن برف پاک کن به چه معناست. ممکن است شما در اتومبیل پراید، تیبا، پژو ۲۰۶ و یا ۴۰۵ خود که فرسوده و قدیمی شده است، دیده باشید که برف پاک کن در حین حرکت رفت و برگشتی خود تکه تکه کار کرده و گیر کند. همانطور که گفته شد، این مشکل می‌تواند به علت فرسودگی ناشی از استفاده بیش از حد برف پاک کن باشد.

در واقع به طور دقیق‌تر می‌توان گفت تیغه‌های برف پاک کن جدید، تمیز و نرم هستند. در نتیجه، به نرمی روی شیشه جابجا می‌شوند. ولیکن لاستیک موجود در برف پاک کن خودرو با گذشت زمان دچار شکافت و بریدگی شده و سبب می‌شود حرکت آن پله پله شده و شیشه را کثیف پاک می‌کند.

از دیگر علل پله پله شدن برف پاک کن خودروی شما، مساوی نبودن فشار دو طرف تیغه‌ها است. بنابراین بررسی کنید که تیغه‌ها با یک فشار روی سطح شیشه حرکت کنند. همچنین برای جلوگیری از پله پله شدن برف پاک کن می‌توانید در فصل گرم تابستان از روکش برای لاستیک‌های این قطعه استفاده کنید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در