در این مطلب از استاده مگ قصد داریم دلایل سفت شدن فرمان هیدرولیک را بررسی نماییم. در نظر داشته باشید تعمیر‌کاران معرفی شده توسط استاده خدمات تعمیر سفت شدن فرمان هیدرولیک ماشین را با بالاترین کیفیت انجام می‌دهند. از شما عزیزان دعوت می‌شود تا در ادامه مطلب همراه ما باشید.

علت سفت شدن فرمان هیدرولیک 206

فرمان خودرو نقش بسیار مهمی در کنترل و مشخص نمودن مسیر حرکت ایفا می‌کند. بنابراین در صورتی که عملکرد فرمان ماشین دچار اختلال شود، بی‌توجهی به این مسئله، خطرات جانی و مالی نگران‌کننده‌ و جبران نشدنی را به دنبال خواهد داشت و می‌بایست سریعا نسبت به برطرف‌سازی این مشکلات اقدام شود.

علت سفت شدن فرمان هیدرولیک در خودروی پژو 206 ممکن است به دلایل مختلفی باشد. چند مورد از مهم‌ترین این علل شامل موارد زیر می‌باشد:

کمبود یا نشتی روغن هیدرولیک

یکی از نشانه‌های کمبود و یا نشتی روغن هیدرولیک، شنیده شدن صدایی مشابه جیغ از فرمان خودرو در زمان حرکت اتومبیل می‌باشد. اگر سطح روغن در سیستم کم باشد، فشار لازم برای عملکرد صحیح فرمان ایجاد نمی‌شود و این باعث سفت شدن فرمان می‌شود.

اگر نسبت به این موضوع بی‌توجهی شود، نشتی ادامه پیدا می‌کند و پمپ خودرو خشک خواهد شد. بنابراین در این شرایط می‌بایست تعمیرکار و تکنسین متخصص سطح روغن را بررسی نموده و راه حلی مانند برطرف‌سازی ترک به‌وجود آمده، تعویض شلنگ و… پیدا کند.

خرابی پمپ هیدرولیک

پمپ هیدرولیک مسئول ایجاد فشار در سیستم فرمان و پمپاژ روغن از موتور به طرف این سیستم است. پمپاژی که انجام می‌‌شود باید فشار مناسبی داشته باشد. در صورت خرابی یا عدم عملکرد صحیح پمپ، فشار لازم برای حرکت صاف و آسان فرمان ایجاد نمی‌شود و منجر به سفت شدن فرمان هیدرولیک خواهد شد. در این صورت باید پمپ تعمیر و یا در صورت نیاز تعویض شود.

علت صدای زیاد موتور ماشین 405، 206، پراید را در این صفحه بخوانید.

خرابی سیستم هیدرولیک فرمان خودرو

اگر سیستم هیدرولیک فرمان خودرو دچار خرابی شود، ممکن است فشار لازم برای عملکرد صحیح فرمان ایجاد نشود و سفت شدن فرمان اتفاق می‌افتد. این خرابی‌ها ممکن است شامل نشتی در لوله‌ها، شیرهای هیدرولیک، واشرها و سیلندها باشد. در این صورت باید سیستم هیدرولیک را بررسی و تعمیر کنید.

وجود خرابی در قطعات مکانیکی فرمان

تمامی اتصالات و قطعات جعبه فرمان در طول استفاده از خودرو فرسوده و عملکرد آنها مختل می‌شود. خودروهایی با کارکرد بیشتر از 10 هزار نسبت به خودروهای دیگر، با درصد بالاتری در خطر فرسودگی و خرابی قطعات مکانیکی فرمان قرار می‌گیرند؛ که در هنگام خرید اتومبیل‌های کار کرده می‌بایست به این موضوع توجه شود.

اگر قطعات مکانیکی فرمان مثل ریل فرمان یا پین و بوش‌ها دچار خرابی یا فرسودگی شوند، ممکن است حرکت صاف و آسان فرمان مختل شود و فرمان سفت شود. همچنین روغن‌دهی نامناسب، لغزش بلوک هیدرولیک و آسیب به چرخ‌دنده‌ها نیز می‌تواند باعث بروز این مشکل شود. در این صورت باید نسبت به تعویض قطعات معیوب اقدام شود.

علت سفت شدن فرمان هیدرولیک 206

استفاده از روغن هیدرولیک نامرغوب

استفاده از روغن هیدرولیکی که کیفیت پایینی دارد، می‌تواند منجر به سفت شدن فرمان هیدرولیک خودرو شود. همچنین توصیه می‌شود به منظور پیشگیری از بروز این مشکل هر دو سال یکبار نسبت به عوض کردن روغن هیدرولیک ماشین اقدام نمایید تا از کیفیت و مرغوبیت آن کاسته نشود.

عدم تنظیم فشار تایر به شکل صحیح

در صورتی که فشار تایرها به ویژه لاستیک‌های جلویی ماشین به درستی تنظیم نشده باشد، کنترل و تعیین مسیر حرکت به وسیله فرمان به خوبی صورت نمی‌گیرد و به عبارتی فرمان سفت خواهد شد.

سایز رینگ اشتباه و لاستیک نامرغوب

شاید برایتا جالب باشد که سایز رینگ و مرغوبیت لاستیک نیز ارتباط مستقیمی با سفت شدن فرمان هیدرولیک دارد! بنابراین هنگام خریداری آنها حتما می‌بایست به نوع خودرو را در نظر داشته باشید و بهتر است با فردی متخصص مشورت نمایید.

وارد شدن هوا به سیستم فرمان ماشین

هوا گرفتن سیستم فرمان خودرو یکی دیگر از دلایل سفت شدن فرمان به شمار می‌رود که در صورت عیب‌یابی دقیق و تشخیص این مشکل، می‌بایست هواگیری سیستم فرمان انجام شود و اگر لازم بود، روغن هیدرولیک نیز تعویض گردد.

سفت شدن فرمان هیدرولیک

اشکال در عملکرد جک دو طرفه

بروز اشکال در کارکرد جک دو طرفه نیز به عنوان یکی دیگر از علل سفت شدن روغن هیدرولیک در نظر گرفته می‌شود که می‌بایست شناسایی این علت تنها توسط تعمیرکار ماهر و با تجربه انجام شود.

بهتر است در صورت سفت شدن فرمان هیدرولیک خودرو، به یک تعمیرکار ماهر و متخصص مراجعه نمایید تا علت دقیق را به درستی تشخیص داده و مشکل را در سریع‌ترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت برطرف کند.

علت سفت شدن فرمان هیدرولیک 405

علت سفت شدن فرمان هیدرولیک در خودروی پژو 405 ممکن است به دلایل مشابهی با علت سفت شدن فرمان هیدرولیک در پژو 206 باشد. این علل عبارتند از کمبود روغن هیدرولیک، خرابی پمپ هیدرولیک، خرابی سیستم هیدرولیک و وجود خرابی در قطعات مکانیکی فرمان و… . برای تشخیص دقیق علت سفت شدن فرمان هیدرولیک در خودروی پژو 405، بهتر است به تعمیرکار ماهر و متخصص مراجعه فرمایید.

علت سفت شدن فرمان هیدرولیک پژو پارس

علت سفت شدن فرمان هیدرولیک پژو پارس نیز ممکن است به دلایل مشابهی با علت سفت شدن فرمان هیدرولیک در خودروهای دیگر باشد که پیش‌تر به بررسی دقیق آنها پرداخته‌ایم. به طور خلاصه این موارد عبارت هستند از:

  • کمبود یا نشتی روغن هیدرولیک
  • بروز اشکال در عملکرد پمپ هیدرولیک
  • بروز اشکال در عملکرد سیستم هیدرولیک فرمان
  • بروز اشکال در عملکرد قطعات مکانیکی فرمان
  • استفاده از روغن هیدرولیک نامرغوب
  • عدم تنظیم فشار تایر به شکل درست
  • سایز رینگ اشتباه و لاستیک نامناسب
  • وارد شدن هوا به سیستم فرمان ماشین
  • اشکال در عملکرد جک دو طرفه
  • و…
علت سفت شدن فرمان هیدرولیک پژو پارس

با این حال توصیه می‌شود جهت عیب‌یابی دقیق و برطرف نمودن اصولی مشکل پیش آمده، ماشین خود را با خیالی آسوده به تکنسین و تعمیرکار ماهر و متخصص بسپارید.

علت سفت شدن فرمان هیدرولیک در صبح

علاوه به مواردی که پیش‌تر بررسی کردیم، علت سفت شدن فرمان هیدرولیک در صبح می‌تواند با سرمای شدید محیط نیز ارتباط داشته باشد. در زمان های سرد، روغن هیدرولیک به دلیل ویسکوزیته بالا، ممکن است کمی چگال شود و این می‌تواند باعث سفت شدن فرمان هیدرولیک در صبح روز شود.

علت سفت شدن فرمان هیدرولیک در صبح

در این شرایط بهتر است مدتی اجازه دهید تا خودرو گرم شود تا فرمان به صورت عادی و روان کار کند. همچنین توصیه می‌شود در صورت بروز این مشکل، نسبت به هواگیری کردن سیستم هیدرولیک خودرو اقدام فرمایید.
به منظور تشخیص دقیق علت سفت شدن فرمان هیدرولیک در صبح، بهتر است به یک تعمیرکار ماهر مراجعه کنید تا با استفاده از تجهیزات و دانش فنی خود، علت دقیق را تشخیص داده و مشکل را رفع کند.

علت سفت شدن فرمان پراید معمولی

چند مورد از مهم‌ترین و رایج‌ترین دلایل سفت شدن فرمان پراید غیر هیدرولیک شامل موارد زیر می‌باشد:

کمبود مایع سیال موجود در سیستم فرمان خودرو

می‌توان شایع‌ترین علت را نشتی و یا کمبود مایع سیال موجود در سیستم فرمان ماشین نظر گرفت. این مایع در چرخش فرمان خودرو نقش حیاتی دارد و در صورت بی‌توجهی به این موضوع خطری جدی پمپ فرمان خودرو را تهدید خواهد کرد.

بروز اشکال در عملکرد قفسه فرمان

قفسه فرمان نیز مانند تمام قطعات مکانیکی دیگر در صورت استفاده طولانی مدت دچار آسیب‌دیدگی و فرسودگی خواهد شد. توصیه می‌شود پیش از بروز مشکلات جدی‌تر و جبران‌ناپذیر نسبت به برطرف‌سازی این مشکل اقدام فرمایید.

بروز اشکال در عملکرد تسمه فرمان

فرسودگی، ترک خوردن، آسیب‌دیدگی، شل شدن تسمه فرمان در طول مدت زمان استفاده طولانی و… با سفت شدن فرمان مرتبط می‌باشد. در صورت بی‌توجهی به این مسئله ممکن است تسمه فرمان بشکند و دیگر نتوانید از خودروی خود استفاده کنید. بنابراین می‌بایست حتما پیش از وقوع این رخداد نسبت به عویض کردن تسمه فرمان اقدام نمایید.

علت سفت شدن فرمان پراید معمولی

بروز اشکال در عملکرد پمپ فرمان

خرابی پمپ فرمان نیز به عنوان یکی دیگر از دلایل سفت شدن فرمان پراید معمولی در نظر گرفته می‌شود.

طبقه بندی شده در

با برچسب در