یکی از قطعات مهم در تعمیر ماکروفر لامپ خلاء یا مگنترون نام دارد که در این مقاله از استاده به توضیح کامل نحوه عملکرد لامپ مگنترون خواهیم پرداخت.

گرم شدن غذا در ماکروفر توسط امواج رادیویی با طول موجی کوتاه صورت می‌گیرد که این فرآیند به وسیله‌ی مگنترون ماکروفر انجام می‌شود. به این وسیله لامپ خلاء نیز گفته می‌شود.  این وسیله در میدان الکترومغناطیسی، انرژی الکتریکی را تبدیل به امواج می‌کند که در اثر برخورد این امواج با سطوح با انرژی جنبشی ایجاد شده میان مولوکول ها باعث گرم شدن غذا می‌شود. برای کار کردن مگنترون به ولتاژ زیادی نیاز داریم تا فرکانس متناوب ایجاد شده باعث گرم شدن غذا شود و ترانس‌های ولتاژ(ولتاژ زیاد) این ولتاژ را تامین می‌کنند.

امواجی که لامپ‌های مگنترون از خود ساتع می‌کنند، ممکن است از 1 میلی‌متر تا 30 سانتی متر طول داشته باشند. (این امواج معمولا 5 اینچی هستند). نیروی الکترومغناطیسی بر الکترون های آزاد وارد شده و با دریافت این انرژی توسط آن‌ها درون حفره‌ها به سرعت به چرخش در می‌آیند تا در نهایت از شکاف موجود از انتهای آنتن مگنترون ماکروفر (مایکروویو) پرتاب شوند. حال باید به این بپردازیم که امواج چگونه توسط مگنترون تولید می‌شوند تا زمان نیاز به تعمیر مگنترون ماکروفر آشنایی مناسبی یا این قطعه داشته باشیم.

بسیاری از افراد تمایل به آشنا شدن با طرز کار لامپ مگنترون دارند و برخی نیز خودشان اقدام به تعویض لامپ مگنترون سامسونگ می‌کنند؛ به همین دلیل لازم است ابتدا با طرز کار لامپ مگنترون و اجزا و قطعات آن آشنا شوند. برای آشنایی با نحوه عملکرد مگنترون با ادامه‌ی مطالب همراه باشید.

نحوه عملکرد و طرز کار لامپ مگنترون

اگر دقت کنید، واژه‌ی مگنترون از ترکیب دو کلمه‌ی مگنت(آهنربا) و الکترون تشکیل شده است؛ بنابراین در نحوه عملکرد لامپ مگنترون با الکترون و آهنربایی که باعث ایجاد میدان مغناطیسی می‌شود سر و کار داریم. ابتدا باید بدانیم که آند، کاتد را که در مرکز مگنترون قرار دارد، محاصره کرده است. 6 علت کار نکردن دکمه‌های ماکروفر که باید بدانید.

هنگامی که دستگاه شروع به کار می‌کند، مگنترون از منبع تغذیه‌ی دستگاه، نیروی الکتریکی را دریافت می‌کند و این نیرو، باعث افزایش انرژی جنبشی الکترون‌ها در کاتد(واقع در مرکز مگنترون) شده و الکترون‌ها به صورت یک خط صاف به سمت آند حرکت می‌کنند. گدال‌هایی که در آند وجود دارند، تشدید کننده نام دارند.

همچنین در زیر آند آهنربای پرقدرتی وجود دارد تا میدان مغناطیسی را در تمام لامپ ایجاد کند. درواقع طی این فرآیند میدان الکتریکی و مغناطیسی همزمان ایجاد خواهند شد، چرا که الکترون‌ها نیز در تلاش هستند تا از کاتد به سمت آند حرکت کنند. با انتقال الکترون از کانال‌های آندی، امواج متساعد می‌شوند. درواقع تابش امواج بوسیله آنتن در یک جا جمع می‌شوند و به سمت محفظه‌ی ماکروفر منتقل می‌شوند و باعث گرم شدن غذا یا نوشیدنی می‌شود. می‌توانید آموزش تعمیر ماکروفر را به صورت کامل در اینجا بخوانید.

قطعات تشکیل دهنده مگنترون ماکروفر

 • آنتن: این قطعه هدایت امواج لامپ اشعه را به عهده دارد.
 • صفحه قرارگیری: جفت شدن لامپ اشعه مایکروفر و سولاردام را باعث می‌شود.
 • سیکل ساخت حالت مغناطیسی در ماکروفر
 • آهنربا : همانطور که در بالا توضیح داده شد این قطعه سبب تولید مسیر مغناطیسی در مگنترون سولاردام و ماکروفر است.
 • پایه: این قطعه حمایت کننده است و از ورود اشعه به بخش ورودی جلوگیری می‌کند.
 • محفظه تصفیه: این قسمت نیز انتشار اشعه را پشتیبانی می‌کند.
 • متصل کننده صفحه مگنترون ماکروفر با راه ورودی ماکروفر
 • تابش: محل شیوع الکترون باردار شده
 • رادیات مگنترون : این قطعه وظیفه کم کردن دما در وسط لامپ اشعه را دارد و از افزایش دما در مرکز لامپ اشعه جلوگیری می‌کند.
 • گودال آند: در واقع این بخش رزونانش را در الکترون‌ها تشکیل می‌دهد.
 • قسمت نهایی: داری یک ورودی از آند و یک منبع تغذیه است.
 • صافی صدا: در این قسمت بیشتر صدای تکان‌های لامپ ماکروفر گرفته می شود.

از نشانه‌های خرابی لامپ مگنترون می‌توان به ضعیف بودن گرما، گرم نشدن غذا باوجود کار کردن ماکروفر، ایجاد بوی سوختن مثل سیم سوخته و شنیدن صدای جرقه یا سوت اشاره کرد. چرا مایکروفر جرقه میزند؟ 10 علت جرقه زدن ماکروفر را اینحا مشاهده کنید.

لامپ مگنترون سامسونگ

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های مایکروویو سامسونگ، لامپ مگنترون سامسونگ است و همانطور که در مطالب بالاتر توضیح داده شد، این قطعه باید به تولید امواج بپردازد. با طرز کار لامپ مگنترون نیز آشنا شدید. اگر خودتان به فکر خرید و تعویض لامپ مگنترون سامسونگ هستید، به نوع پایه آن(پایه از کنار یا پایه از بالا) دقت کنید. ارور ماکروفر سامسونگ و راهنمای کامل خطا ماکروویو سامسونگ را اینجا بخوانید.

همچنین لازم به یادآوری است که هرچند انواع لامپ مگنترون ظاهری تقریباً مشابه دارند، اما عملکرد آن‌ها متفاوت است و به همین دلیل باید بسیار دقت کنید تا مدل‌های دیگر خریداری نشود.

در پایان

باتوجه به توضیحات طرز کار لامپ مگنترون و کاربرد آن در ماکروفر، احتمالا متوجه شده‌اید که این دستگاه اهمیت زیادی دارد و باید از آن محافظت شود تا آسیبی نبیند. اگر حین فعالیت جرقه بزند، باید حتما بررسی شود. قرار دادن ظروف فلزی یا هر وسیله‌ای که باعث جرقه زدن ماکروفر شود می‌تواند به این قطعه آسیب برساند. همچنین تمیزی ماکروفر نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و باید به صورت منظم تمیز کردن صورت بگیرد تا مشکلی برای قطات پیش نیاید. البته استهلاک قطعه نیز می‌تواند دلیلی بر خرابی و از کار افتادن آن باشد.

طبقه بندی شده در