این روزها تقریبا می‌توان گفت که سنگ‌های طبیعی یا مصنوعی عضو اصلی نماهایی داخل یا خارج ساختمان‌ها هستند. سنگ‌هایی در ساختمان‌سازی برای نما یا سایر مصارف استفاده می‌شوند، در انواع مختلف و رنگ‌های گوناگون فرآوری شده‌اند. یکی از سنگ‌های پرکاربرد و محبوب برای نما، سنگ لایم استون است. سنگ لایم استون در طیف‌های رنگی روشن وجود دارند اما از میان آن‌ها سنگ لایم استون سفید برای نما پرطرفدارترین است.

سنگ لایم استون معمولا در رنگ‌های روشن وجود دارد و به دلیل ویژگی‌های خوب آن در قسمت‌های مختلف ساختمان به کار می‌رود. سنگ لایم استون نسبت به بقیه سنگ‌های متداولی که برای نما در ساختمان به کار می‌روند، بسیار ارزان‌تر بوده و وزن کم‌تری دارد. در این مقاله از استاده درباره سنگ لایم استون و ویژگی‌های آن که سبب شده است از پرطرفدارترین سنگ‌ها برای نمای ساختمان باشد، صحبت خواهیم نمود.

سنگ لایم استون چیست؟

سنگ لایم استون که به اشتباه به عنوان سنگ ترامیت هم در نظر گرفته می‌شود، سنگی رسوبی و آهکی است که از ماده‌ی معدنی کلسیت ایجاد شده است. معادن متعددی از این سنگ در ایران وجود دارد که سنگ لایم استون را از آن استخراج نموده و جهت فرآوری و برش به کارخانه‌های سنگ برده می‌شوند.

سطح سنگ لایم استون یک‌دست و یک‌نواخت بوده اما دارای تخلخل‌های زیادی است که باعث می‌شوند این سنگ آب و رطوبت را در خود نگه دارد. این سنگ‌ها معمولا در رنگ‌های روشن بوده و از زیبایی و جذابیت زیادی برخوردار هستند. مهم‌ترین مزایایی که سنگ لایم استون دارد وزن و قیمت کم‌تر نسبت به سایر سنگ‌هایی که به عنوان سنگ نما به کار می‌روند، است.

از دیگر ویژگی‌هایی که سنگ لایم استون دارد، استحکام کم‌تر نسبت به سایر سنگ‌هایی مانند مرمر است. هم‌چنین لایم استون در برابر فرسودگی نیز مقاومت کم‌تری دارد. این موضوعات و جذب رطوبت بالای سنگ لایم استون سبب شده است که فرآوری جدیدی روی این سنگ انجام شده تا جهت کاربرد به عنوان نما در ساختمان‌ها بسیار مناسب باشد.

سنگ لایم استون خارج شده از معادن در شهرهای مختلف ایران هر کدام دارای ویژگی‌های خاصی بوده که سبب می‌شود کاربردهای آن‌های با یک‌دیگر نیز کمی متفاوت باشد.

مثلا اگر لایم استون استخراج شده از معادن کرمانشاه و مرودشت را با هم مقایسه کنیم، در حالت کلی می‌توان گفت که لایم استون کرمانشاه جذب آب بیشتری نسبت به لایم استون مرودشت دارد در صورتی که لایم استون مرودشت مقاومت و استحکام بیشتری در برابر فرسایش و ضربه نسبت به لایم استون کرمانشاه دارد.

سنگ لایم استون سفید

سنگ لایم استون سفید

همان‌طور که پیشتر اشاره شد سنگ لایم استون معمولا در رنگ‌های روشن بوده و بیشتر در رنگ سفید به چشم می‌خورند. رنگ سفید و یک‌دست برخی از سنگ‌های لایم استون باعث شده است که بیشترین تقاضا را به عنوان سنگ نما داشته باشند.

نوع خاصی از سنگ لایم استون به نام سنگ لایم استون سیلور بوژان نیز وجود دارد که رنگ تیره‌ای داشته و به عنوان مکمل در کنار لایم استون سفید در برخی کاربردها استفاده می‌شود.

سنگ لایم استون سفید در ابعاد مختلف و تعداد بالا در دسترس بوده و قیمت مقرون به صرفه‌تری نسبت به سنگ‌های مرمریت و تراورتن دارد. سنگ لایم استون سفید در انواع مختلف براق و مات بوده که با توجه به محل کاربرد آن به کار برده می‌شوند. سنگ لایم استون سفید معمولا مقاومت مورد نیاز برای استفاده به عنوان نمای داخلی ساختمان را دارد.

همان‌طور که اشاره شد با اعمال پوششی بر روی سنگ لایم استون سفید، استحکام آن را می‌توان افزایش داد و در کف راه‌پله‌ها نیز از آن‌ها استفاده نمود. (سنگ کاری راه پله به همراه عکس سنگ کاری دیوار راه پله)

سنگ لایم استون سفید در برخی موارد کاملا یک‌دست بوده و در مواردی نیز دارای رگه‌های کم‌رنگی در ساختار آن است که زیبایی آن را دوچندان می‌کند.

کاربرد سنگ لایم استون برای نما

سنگ لایم استون نسبت به سایر سنگ‌هایی که برای نما استفاده می‌شوند مانند مرمر و تراورتن، سبک‌تر است؛ به همین دلیل این روزها انتخاب مناسبی برای نما شده است. سنگ لایم استون چون از جنس آهک بوده می‌تواند آب را به خود جذب کند، از این رو از سنگ لایم استون معمولی برای نمای بیرونی ساختمان و به طور کلی جاهایی که ممکن است در معرض آب و رطوبت باشد، استفاده نمی‌شود.

هم‌چنین سنگ لایم استون معمولی در برابر ضربه و فشار زیاد مقاومت بالایی ندارد، پس بهتر است در کاربردهایی چون نمای داخلی ساختمان، دیوارهای راه‌پله، دیوار پارکینگ، اطراف آسانسور و اطراف پنجره‌ها به کار برده شود و در مواردی مانند کف‌پوش‌ها، محیط‌های مرطوب مانند سرویس بهداشتی و حمام به کار نرود.

کاربرد سنگ لایم استون

امروزه سنگ لایم استون با مواد مخصوص به روش‌های نانو ادغام می‌شود که سبب افزایش استحکام این سنگ در برابر ضربه و فشار خارجی شده و منافذ آن برای نفوذ و جذب آب بسته شود. از این سنگ لایم استون که در برابر رطوبت مقاوم شده است، می‌توان برای نمای بیرونی ساختمان نیز استفاده نمود.

طبقه بندی شده در