تمیز کردن اجاق گاز همیشه در زمان نظافت منزل ویا بعد از اتمام آشپزی و آماده کردن غذاها جزو تمیزکاری‌های ضروری است. چرا که بعد از گذشت زمان لکه‌های چربی و روغن خشک شده، تمیز کردن گاز را با سختی و مشکل همراه می‌کنند و کاملا زمانگیر می‌شود.

به همین دلیل آشپزی یک غذای سرخ کردنی و روغنی، اجاق گاز شما را مملو از لکه و چربی‌های مزمن خواهد کرد که پاک کردن آن کلافگی زیادی ایجاد می‌کند.

 در این صفحه از استاده به معرفی روش‌های صحیح تمیز کردن اجاق گاز و فرگاز می پردازیم و به ارائه راه‌حل‌هایی ساده برای این که چگونه چربی روی اجاق گاز را پاک کنیم، خواهیم پرداخت.

 تمیز کردن گاز

 تمیز کردن گاز

برای تمیز کردن اجاق گاز اکثر خانم‌های خانه‌دار به دلیل وسواسی که در خانه تکانی و تمیز کردن وسایل دارند، از انواع مواد شیمیایی غلیظ استفاده می‌کنند که البته با این کار سلامتی خود را به خطر خواهند انداخت.

در واقع تمیز کردن گاز و برق انداختن سطوح گاز اصلاً نیازی به استفاده از مواد شیمیایی نخواهد داشت. چرا که با استفاده از چند محلول مناسب و روش‌های بی‌دردسر برای تمیز کردن گاز، خواهید توانست خیال خود را راحت کنید.

در هنگام تمیز کردن اجاق گاز اول تکه‌های غذا و خرده‌آشغال‌ها را از سطح گاز پاک کنید. سپس ترکیب نمک و جوش‌شیرین را با کمی آب مخلوط کنید تا به غلظت مناسب برسد. یک پارچه تمیز و نرم را به مایع آغشته و بر روی لکه‌های چربی و کثیف اجاق گاز بکشید تا تمیز و پاک شوند.

از ترکیب نمک و جوش‌شیرین برای بازکردن لوله فاضلاب در منزل هم می توانید استفاده کنید.

تمیز کردن گاز با این روش هم ساده و راحت است و هم خیلی سریع انجام می‌شود و نیاز به هزینه‌های زیاد بابت خرید مواد شوینده نخواهد بود.

 تمیز کردن فرگاز 

 تمیز کردن فرگاز

برای تمیز کردن فرگاز نیز نیازی به مواد شوینده نامناسب که حتی بوی نامطبوع آن نیز در منزل خطرات خود را خواهد داشت، ندارید. برای این کار می‌توانید روش‌های راحتی را به کار گیرید.

پیشنهاد می‌کنیم برای تمیز کردن فرگاز تنها به کمی جوش شیرین، سرکه و یک اسفنج بسنده کنید. خمیری از آب و جوش‌شیرین را تهیه کرده و بعد از رسیدن به غلظت مورد نظر آن را به همه قسمت‌های فر به جز شعله‌ها بزنید. جوش شیرین کاربردهای زیادی دارد، از جوش شیرین برای تمیز کردن فرش یا تمیز کردن مبل هم می توانید استفاده کنید.

24 ساعت بعد جوش شیرین در فر که به رنگ قهوه‌ای در آمده بود را می‌توانید با کمی سرکه و یک اسفنج، تمیز کردن فرگاز را تکمیل کنید.

 در آخر نیز می‌توانید برای پاک کردن درب شیشه‌ای فرگاز همان مخلوط جوش شیرین را نیز استفاده کنید. اما بعد از گذشت ۲۰ دقیقه حتماً با یک اسفنج مرطوب و نرم شیشه فرگاز را پاک کنید.

 روش تمیز کردن اجاق گاز استیل

 روش تمیز کردن اجاق گاز استیل

 در روش تمیز کردن اجاق گاز استیل اصلا از موادهای شوینده همچون آبژاول و یا ترکیب شوینده‌های قوی استفاده نکنید. چرا که ممکن است به استیل اجاق گاز آسیب وارد کند.

روش تمیز کردن اجاق گاز استیل و در واقع روش ساده و کاربردی آن، استفاده از پودر صابون می‌باشد. همانطور که پودر صابون جزو بهترین مواد شوینده فرش است و برای اجاق گاز باید مقدار کمی پودر صابون بر روی تمام سطوح اجاق گاز استیل بریزید و در نهایت با اسکاچ مرطوب آن را تمیز کنید.

 اگر چربی‌ها و لکه‌های کثیف با این روش پاک نشدند، می‌توانید از کمی رب گوجه نیز استفاده کنید. به دلیل اسیدی بودن این ماده می‌تواند به عنوان یک راه‌حل کاربردی در روش تمیز کردن اجاق گاز استیل از آم استفاده کرد.

 چگونه چربی روی اجاق گاز را پاک کنیم؟

 چگونه چربی روی اجاق گاز را پاک کنیم؟

 برای این که بدانیم چگونه چربی روی اجاق گاز را پاک کنیم و قطعات چدنی اجاق گاز را که مملو از چربی شده است تمیز کنیم، متدهای مختلفی با مواد شوینده متفاوت وجود دارد که می‌توانند ما را سریعا از شر چربی‌ها راحت کنند.

همیشه این نکته را در مورد این که چگونه چربی روی اجاق گاز را پاک کنیم در ذهن داشته باشید که از مواد شیمیایی غلیظ و نامناسب که ممکن است حساسیت برای شما ایجاد کند و همچنین از گاز پاک کن استفاده نکنید.

این روش‌ها که به اشتباه مرسوم شده است، شاید برای تمیز کردن اجاق گاز چرب خیلی عالی و خوب عمل کند، اما مطمئناً خطراتی را برای سلامتی شما در پی خواهد داشت.

 برای اینکه چربی روی اجاق گاز را پاک کنیم تا ضمن جلوگیری از خطرات احتمالی، به بهترین نحو ممکن تمیز شود می‌توانید مثل استفاده از سرکه در تمیز کردن سنگ کف و تمیز کردن لکه مبل، با مقداری سرکه و آب گرم در عرض چند دقیقه تمام قطعات چدنی اجاق گاز را با یک اسکاچ تمیز کنید.

 در پایان:

 در این صفحه از “استاده” به بیان روش‌های تمیز کردن اجاق گاز پرداختیم، اما می‌توانید با رعایت چند نکته ساده کاری کنید تا اجاق کمتر کثیفی و چربی به خود بگیرد.

نکاتی مثل گذاشتن قاشق و کفگیر در یک پیش‌دستی روی گاز، گذاشتن درب ماهیتابه در ابتدای سرخ کردن مواد غذایی و جلوگیری از پخش شدن قطرات روغن، پاک کردن قطرات روغن و مواد غذایی قبل از خشک شدن آنها روی اجاق گاز وغیره را رعایت کنید، مطمئناً تمیز کردن فرگاز و اجاق دیگر برایتان وقت گیر نخواهد شد.

طبقه بندی شده در