امروزه در بسیاری از منازل به جای استفاده از سایر وسایل گرمایشی قدیمی، از پکیج استفاده می‌شود. پکیج وسیله‌ای کاربردی‌تر نسبت به آبگرمکن‌های دیواری و زمینی گذشته است و به راحتی آب را گرم کرده و ظرفیت آب داغ بسیار بیشتر می‌باشد. اما به دلیل مصرفی بودن پکیج و استفاده مرتب و روزانه از این دستگاه به مرور زمان دچار فرسودگی و پوسیدگی می‌شود. در نتیجه نیاز به تعمیر پکیج و یا تعویض قطعات دارد. عیب یابی، تعمیر و یا در صورت لزوم تعویض برد دستگاه نیازمند افراد متخصص است. در صورت سپردن دستگاه به افراد غیرحرفه‌ای ممکن است باعث خرابی کامل پکیج شود و عملا دیگر نتوان از آن استفاده کرد.

لیست تعمیرکاران پکیج در تهران

در ادامه به بررسی امکان تعمیر برد پکیج و به صرفه بودن تعویض در هنگام خرابی برد می‌پردازیم:

برد پکیج چیست؟

برد پکیج در واقع در راس فعالیت‌های این دستگاه قرار دارد و تقریبا تمام وظایف‌های دستگاه را تنظیم می‌کند. در صورت خرابی و ایجاد مشکل در این قسمت، عملکرد دستگاه مختل می‌شود و نمی‌تواند به سایر قسمت‌ها فرمان اجرای کارها و وظایف‌شان را بدهد. برد یک صفحه کامپیوتری است که دارای سیم‌ها و بخش‌های پیچیده‌ای می‌باشد که بسیار حساس است. تعمیرات و تعویض آن اصلا نمی‌تواند به وسیله اقدام شخصی صورت بگیرد و نیازمند افراد حرفه‌ای و با تجربه است.

محل قرار گرفتن برد در مدل‌ها و برندهای گوناگون پکیج متفاوت است. برخی در جلوی دستگاه  در مجاورت صفحه نمایشگر و برخی در پشت دستگاه قرار دارند. دانستن محل قرار گیری برد می‌تواند در نگه داری بهتر از آن تاثیرگذار باشد. رایج ترین مشکلات و خرابی‌های پکیج چیست؟ برای عیب یابی و تعمیر انواع مشکلات پکیج کلیک کنید.

مراحل تعمیر برد پکیج

بسیاری از ایرادات دستگاه مربوط به برد دستگاه می‌باشد. برد یکی از قطعات حساس پکیج است. به مرور و با استفاده بیشتر از دستگاه فرسودگی و خرابی برد به وجود می‌آید. در کل با گذشت زمان و فعالیت بیشتر پکیج و سایر لوازم برقی منزل ایراد و مشکلات به تدریج پدیدار می‌شود. دستگاه‌های قدیمی تر بیشتر نیاز به تعمیر دارند، اما در مواردی نیز با وجود نو بودن پکیج ممکن است  ایراداتی در قسمت برد مشاهده شود. این می‌تواند به دلیل سهل انگاری در نگه‌داری از دستگاه باشد. استفاده نادرست می‌تواند عملکرد برد و پکیج را کاهش دهد.

رایج ترین علت های خرابی برد پکیج چیست؟

  1. وجود گرد و خاک:
    1. یکی از دلایل خرابی برد می تواند وجود گردوخاک در قسمت برد دستگاه باشد. ممکن است در مواردی علاوه بر ایجاد ایراد در عملکرد دستگاه، باعث سوختن برخی از قطعات الکتریکی مانند خازن و سیم‌های رابط شود. در این زمان می‌توانید با استفاده از مولتی‌متر به بررسی قطعات و آسی‌ها و خازن‌های دستگاه بپردازید. در صورت سوختن خازنی نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. چه عواملی باعث تشکیل بیشتر رسوب می‌شوند؟
  2. قدیمی بودن دستگاه پکیج:
    1. بعضی از قطعات موجود بر روی دستگاه و برد دارای ساعت مصرف هستند. بعد از استفاده شدن و پایان یافتن زمان مصرف‌شان تمام شده و باید نسبت به تعویض آن‌ها اقدام نمایید. در این حالت تعمیر دستگاه نیاز نیست و برخی قطعات باید عوض شوند. در مواردی هم نیز با بالا رفتن عمر دستگاه و به دلیل استفاده طولانی مدت بخشی از قسمت‌ها دچار فرسایش و پوسیدگی می‌شوند و می‌توان با تعمیر این قسمت‌ها نسبت به رفع مشکل اقدام نمود.
  3. نفوذ مایعات:
    1. گاهی اوقات ممکن است به دلیل نشت شیر آب که در پشت دستگاه قرار دارد آب به درون دستگاه نفوذ کرده و بر روی برد نیز ریخته شود. چون که برد یک قطعه الکترونیکی می‌باشد در تماس با مایعات واکنش نشان داده و باعث سوختن قطعات می‌گردد. در مواردی باعث ایجاد جرقه در برد شده که ممکن است باعث قطعی برق و یا در حالت شدید تر آتش سوزی ایجاد شود. در این موقعیت به سرعت نسبت به قطع کردن شیر گاز اقدام نمایید. علت آب دادن شیر اطمینان پکیج چیست؟

اگر برند پکیج شما بوش است می‌توانید تمامی خدمات تعمیر پکیج بوش را با یک کلیک بر روی آن بخوانید!

تعویض برد پکیج

در مواردی ممکن است تعویض برد پکیج نسبت به تعمیر کردن آن به صرفه‌تر باشد. هم در مورد قیمت پایین‌تر و هم در مورد زمانی که برای این کار صرف می‌شود. به طور مثال هنگامی که خازن‌های روی برد در اثر طولانی ماندن گرد و خاک بر روی آن‌ها و یا تماس با مایعات دچار خرابی و یا سوختگی می‌شوند، باید نسبت به تعمیر آی سی اقدام نمود. اما چون قطعه آی سی باید برنامه نویسی گردد و ممکن است در بازار یافت نشود و در صورت پیدا شدن هزینه بالایی را به بار بیاورد به صرفه تر است که نسبت به تعویض برد پکیج اقدام نماییم.

در آخر می توان به این نکته اشاره کرد که برای نگه داری دقیق‌تر پکیج بهتر است چند وقت یک بار نسبت به سرویس دوره‌ای دستگاه  اقدام نمایید. و مطمئن شوید تکنسین برد را به طور کامل تمیز کرده است. همین طور در این سرویس دهی‌ها رسوب گیری لوله‌های ورودی و همینطور هوا گیری انجام می‌شود. این کارها به بهبود عملکرد دستگاه کمک بزرگی می‌کند.

طبقه بندی شده در

با برچسب در