نمای یک ساختمان نشان‌دهنده‌ی شخصیت یک بنا و تلفیق مهندسی و هنر است. نخستین قسمتی که از یک ساختمان به چشم بیننده می‌خورد، نمای بیرونی آن است، این موضوع سبب شده که ساخت یک نمای زیبا و مناسب برای ساختمان امروزه امر مهمی باشد. به مرور زمان نمای ساختمان به دلیل قرارگیری در معرض شرایط آب و هوایی متفاوت دچار تغییرات شده و از زیبایی و استحکام سابق خود فاصله می‌گیرد. در این شرایط بازسازی نمای ساختمان بهترین راهکار برای بازگرداندن این زیبایی و استحکام است.

بازسازی نمای ساختمان به دلایل مختلفی ضرورت می‌یابد. در برخی موارد بازسازی به دلیل خرابی نمای قبلی ساختمان بوده و در مواردی دیگر نیز برای ایجاد تنوع و تفاوت در ظاهر ساختمان صورت می‌گیرد. عوامل متعددی در تعیین هزینه بازسازی نمای ساختمان تأثیرگذار هستند. در این محتوا از استاده درباره‌ی این عوامل مؤثر و پیش‌بینی هزینه بازسازی نمای ساختمان توضیحاتی را خواهیم داد.

انواع بازسازی نمای ساختمان

انواع بازسازی نمای ساختمان

همان‌گونه که اشاره کردیم بازسازی نمای ساختمان امکان دارد به دلیل خراب شدن بخشی از نما و پیشگیری از خطر سقوط مصالح به کار رفته در نمای ساختمان باشد. در این موارد قسمتی از نمای سنگی یا نمای آجری ساختمان شما که دچار شکستگی یا شل‌شدگی شده به طور کامل جدا شده و ملات زیر آن‌ها نیز تراشیده می‌شود. پس از زیرسازی مناسب با ملات جدید سنگ یا آجر مشابه و سالم چسبانده می‌شود.

در برخی موارد نیز بازسازی نمای ساختمان قدیمی مدنظر است که در این صورت نمای خانه‌های قدیمی به دقت جدا می‌شود. سپس با عملیات بازسازی نمای ساختمان قدیمی با انجام اقدامات زیرسازی مناسب آغاز می‌گردد.

برای بازسازی نمای ساختمان قدیمی باید مقاومت ساختمان در مقابل مصالح جدید که به عنوان نما به کار می‌روند به دقت سنجیده شود، زیرا امکان دارد خانه های قدیمی توانایی نگهداری سنگ‌های با وزن بالا را نداشته باشند.

موارد دیگری که بازسازی نمای ساختمان به دلیل ایجاد تنوع و تغییر در نمای ساختمان است. در این مورد اگر قصد تغییر کلی سبک نما را نداشته باشید، می‌توان با ایجاد تغییرات تنها در قسمتی از نمای ساختمان و تلفیق مصالح ساختمانی دیگر با هزینه کمتری بازسازی نمای ساختمان را انجام داد. برای مثال برای خانه‌هایی با نمای آجری می‌توان با افزودن نمای چوبی به برخی از بخش‌ها تفاوت و زیبایی چشم‌گیری را ایجاد نمود.

اما اگر قصد بازسازی نمای ساختمان با تغییر کلی سبک و مصالح ساختمان دارید، بهتر است قبل از اجرا به نکاتی دقت کنید. سبک نمای جدیدی که برای ساختمان خود در نظر دارید باید با ساختمان‌های مجاور اندکی هماهنگی داشته باشد. منظور از هماهنگی، استفاده از نمای مشابه نیست بلکه منظور نزدیک بودن سبک نمای ساختمان است به طوری که پس از بازسازی نمای ساختمان، خانه‌ی شما از سایر خانه‌ها جدا افتاده نباشد.

عوامل مؤثر بر هزینه بازسازی نمای ساختمان

هزینه بازسازی نمای ساختمان

برآورد هزینه بازسازی نمای ساختمان در چندین مرحله و تحت تأثیر چندین عامل صورت می‌گیرد:

طراحی نمای ساختمان

هزینه طراحی نمای ساختمان برای هر منطقه متفاوت بوده و با نظر به شرایط آب و هوایی، بافت شهری نزدیک به ساختمان، سبک مورد نظر مالک و… انجام می‌گیرد.

هزینه تعویض در و پنجره

بازسازی نمای ساختمان تنها به تغییر مصالح ساختمانی بدنه آن خلاصه نمی‌شود. بلکه در مواردی لازم است تا نمای بیرونی در و پنجره‌ها نیز تعویض شوند و متناسب با نمای ساختمان جدید، جایگزین شوند. قیمت تعویض پنجره قدیمی با دوجداره بدون تخریب

نورپردازی ساختمان

پیشنهاد می‌شود که نورپردازی نما و قیمت نورپردازی نمای ساختمان مسکونی و ویلا را با کلیک روی لینک مطالعه کنید و ایده بگیرید.

یکی از مواردی که در نمای ساختمان‌های جدیدتر به چشم می‌خورد، استفاده مناسب از نور برای زیبایی هر چه بیشتر نما در شب است. انجام نورپردازی مناسب برای نمای ساختمان از دیگر عوامل مؤثر بر هزینه بازسازی نمای ساختمان است.

انتخاب مصالح برای بازسازی نمای ساختمان

یکی از مهم‌ترین مراحل در تعیین هزینه بازسازی این مرحله است. در صورتی که امر بازسازی نمای ساختمان را به کارشناسان باتجربه این موضوع بسپارید، مصالح با کیفیت و قیمت مناسب برای نمای طراحی شده برای ساختمان شده انتخاب می‌کنند.

هم‌چنین انتخاب این مصالح باید با توجه به شرایط اقلیمی مانند بارش باران و برف، گرما و سرمای شدید و… انتخاب شود تا علاوه بر زیبایی از ماندگاری و استحکام لازم نیز برخوردار باشد.

اجرای نمای ساختمان

این مرحله قابل توجه‌ترین قسمت در بازسازی نمای ساختمان قدیمی است؛ زیرا اگر مراحل طراحی نما و انتخاب و خرید مصالح به بهترین نحو انجام شده باشد اما تیم اجرایی نتواند به درستی بازسازی نمای ساختمان را انجام دهد، تمام هزینه‌ها به هدر می‌رود. طبیعی است هر چه قدر که تجربه استادکار و تیم اجرایی برای بازسازی نما بیشتر باشد، دست‌مزد دریافتی آن‌ها نیز بیشتر بوده و کیفیت نهایی کار نیز بالاتر است.

متراژ نمای ساختمان

از عواملی که به طور مستقیم در تعیین هزینه بازسازی نمای ساختمان تأثیر می‌گذارد، متراژ آن است. واضح است که هزینه بازسازی و مصالح به کار رفته برای خانه های قدیمی دو طبقه با یک ساختمان‌ پنج طبقه متفاوت خواهد بود.

نوع مصالح به کار رفته

هر نوع مصالح ساختمانی که برای نما به کار برده می‌شود، متخصص مخصوص خود را داشته و شرایط متفاوتی برای نصب و اجرا دارد. برای مثال بازسازی نمای سنگی با نمای آجری هزینه‌های متفاوتی دارند.

طبقه بندی شده در

با برچسب در