ما در این مقاله به توضیح در مورد این که هارد SSD چیست پرداخته‌ایم‌ و با بر‌شمردن تمام معایب و مزایای آن، شما را با این نوع از حافظه آشنا خواهیم کرد.مشاهده شماره‌های نمایندگی تعمیر لپ تاپ در استاده

SSD نسل جدیدی از حافظه بوده که به دلیل سرعت بسیار بالای خود، شهرت و محبوبیت فراوانی دارد. این حافظه جایگزین بسیار مناسبی برای حافظه HDD بوده که نسبت به حافظه SSD، سرعت پایین‌تری دارد. اختلاف سرعت میان این دو حافظه، به نحوه فراخوانی اطلاعات توسط آن‌ها باز می‌گردد. می‌توانید از متخصصین تعمیر هارد لپ تاپ در استاده مشاوره بگیرید.

در هارد SSD، اطلاعات روی خانه‌هایی ذخیره شده و هر زمان که شما دستوری به کامپیوتر بدهید که برای اجرا به یکی از آن اطلاعات احتیاج داشته باشد،SSD با سرعتی بسیار بالا و بدون هیچ واسطه‌ای اطلاعات را استخراج کرده و در اختیار کامپیوتر قرار خواهد داد.

بر خلاف هارد SSD، حافظه HDD برای هر فراخوانی با سرعتی کم به سراغ اطلاعات رفته و در ابتدا خودش اطلاعات را خوانده و سپس به کامپیوتر انتقال می‌دهد. این کار سرعت فراخوانی را بسیار پایین آورده و تجربه استفاده خوبی را برای کاربر نخواهد داشت.

پیشنهاد می‌کنیم 3 تا از قویترین و بهترین نرم افزار ریکاوری هارد را ببینید.

معرفی هارد SSD

هارد SSD مخفف Solid State Disk بوده که به دلیل جنس جامد و نیمه رسانای آن به این صورت نام گذاری شده است. از این هارد برای ساخت انواع حافظه‌های جانبی مانند فلش نیز استفاده شده که سبب سرعت بیشتر آن حافظه‌ها خواهد شد. این نوع حافظه در ابتدا به دلیل قیمت بسیار بالای خود که ناشی از مواد کمیاب استفاده شده در آن بود، رواج کمتری داشتو

آیا هارد لپ تاپ قابل تعمیر است؟

اما امروزه به خاطر سرعت بسیار بالا و بهتر شدن قیمت آن، مشتری بیشتری دارد. برخی سازمان‌ها و شرکت‌ها به دلیل ضرر دیدن در تلف شدن حتی یک ثانیه از ساعت کاری خود، قیمت هارد SSD را نادیده گرفته و سرعت کار خود را بالا خواهند برد.

تعمیر کارت گرافیک لپ تاپ و هزینه تعمیر چیپ گرافیک چقدر است؟

اگر هارد SSD شما دچار مشکل شده است، می‌توانید از متخصصین در سایت استاده کمک بگیرید و برای تعمیرات به متخصص مورد نظر مراجعه کنید. همچنین می‌توانید با توجه به بازخوردتان از متخصصین معرفی شده در سایت استاده رای خود را ثبت کنید.

نکات مثبت استفاده از هارد SSD

هارد SSD علاوه بر سرعت بالای خود، در چندین مورد دیگر نیز کم‌نظیر بوده و نسب به سایر حافظه‌ها برتری دارد.

  1. اولین نکته مثبت این هارد، مقاوم بودن آن در برابر آسیب‌های محیطی است. جنس این هارد و قطعات استفاده شده در آن به نحوی است که بر‌خلاف سایر حافظه‌ها با قرار گرفتن در مقابل خطرات احتمالی مثل افتادن، بسیار محکم بوده و هیچ خللی در اطلاعات آن ایجاد نخواهد شد. بهتر است چند روش برای برگرداندن فیلم‌های پاک شده از مموری را اینجا بخوانید.
  2. دومین برتری هارد SSD، در میزان انرژی مصرفی آن است. این هارد همانند سایر حافظه‌ها دارای قطعات خاص و پر‌مصرف نبوده و همچنین اجزای حرکت کننده نیز ندارد. بنابراین با مصرف انرژی کمتر برای همگان قابل استفاده و مفید خواهد بود. امروزه با توجه به کمبود منابع انرژی در تمام دنیا، وسیله‌ای که حتی به میزان کمی نیز در انرژی صرفه جویی کند، پر‌طرفدار بوده و مورد توجه تمام دنیا قرار خواهد گرفت. این وسیله نیز برای افرادی که با کامپیوتر و لپ تاپ سر و کار دارند بسیار مفید بوده و نقش مهمی را در صرفه جویی از انرژی مصرفی بر عهده خواهد داشت.
  3. سومین مورد مثبت ذکر شده برای هارد SSD، سبکی آن است که در نوع خود، ویژگی بسیار مهمی به حساب می‌آید. حافظه‌های HDD از قطعات و اجزای بسیار سنگین‌تری ساخته شده‌اند که این موارد در هارد SSD وجود نداشته و سبب سبکی آن شده است. سبک بودن این هارد باعث حمل و نقل راحت آن شده و به راحتی می‌تواند در دسترس صاحب خود باشد.
  4. این نکته را یادآور می‌شویم که در حال حاضر مهم‌ترین دلیل برتری هارد SSD سرعت بالای آن بوده که در بالا به طور مفصل آن را توضیح داده‌ایم. علاوه بر این موارد، گرم نکردن اطراف و حفظ سکوت محیط، از دیگر دلایل برتری هارد SSD نسب به سایر حافظه‌ها است. 8 علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ و رفع مشکل را اینجا بخوانید!

چه معایبی در استفاده از هارد SSD وجود دارد؟

همانند هر دستگاه دیگری، هارد SSD نیز با وجود تمام مزایای فوق العاده خود، عیوبی دارد.

  1. اولین ایراد این هارد، ناتوانی در برگرداندن داده‌های پاک شده است. در این مورد با پاک شدن اطلاعات از روی هارد SSD، امکان بازگشت داده نبوده و تمام اطلاعات به طور کامل از دست خواهند رفت. بر خلاف SSD، حافظه HDD این قابلیت را داشته و می‌تواند مقداری از اطلاعات از دست رفته را بازخوانی کند. این موضوع برای افراد یا شرکت‌هایی که از هارد SSD برای نگهداری داده‌های مهم خود استفاده می‌کنند بسیار خطرناک بوده و ریسک از بین رفتن اطلاعات وجود خواهد داشت.
  2. دومین ایراد این هارد در قیمت بسیار بالای آن نسبت به سایر حافظه‌ها است. اجزای ساخته شده در داخل هارد SSD کمیاب بوده و بسیار سخت به دست می‌آیند. این مورد نیز برای افراد با بودجه کم یک عیب به شمار رفته و سبب سوق دادن آن‌ها به سمت سایر حافظه‌ها با قیمت پایین‌تر خواهد شد.
  3. سومین ایراد بزرگ هارد SSD در عمر مفید پایین آن است. قانون بزرگی که در میان حافظه‌ها وجود دارد بر این اصل استوار است که اگر یک هارد تعداد دفعات نوشتن بیشتری داشته باشد، عمر طولانی‌تری نیز دارد. با توجه به این قانون و پایین بودن تعداد دفعات نوشتن در هارد SSD، عمر آن کوتاه خواهد بود. با توجه به کم بودن عمر آن و بالا بودن قیمت، برخی از خریداران برای خرید این هارد مردد خواهند شد.

البته با توجه به رشد روز افزون تکنولوژی، رفع معایب هارد SSD به زودی اتفاق افتاده و تمامی افراد از ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد آن بهره‌مند خواهند شد.

طبقه بندی شده در

با برچسب در