سنباده یکی از پرکاربردترین ابزار آلات صنعتی است که به منظور صاف و یکدست کردن سطوح استفاده می‌شود. انواع سنباده در مدل‌های متفاوتی ساخته می‌شود که هر کدام از آنها در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین، با ما همراه باشید تا در این مطلب از استاده به بررسی انواع سنباده در بازار بپردازیم تا با اطلاعات بیشتری، سنباده مورد نظر خود را خریداری نمایید. با ما همراه باشید.

انواع سنباده آهن 

یکی از رایج‌ترین انواع سنباده آهن، سنباده چتری است که دلیل نام گذاری آن نیز به دلیل شکل ظاهری این نوع سنباده می‌باشد. این نوع سنباده را بر روی دستگا‌ه هایی از قبیل دریل نصب می‌کنند. از این رو به آن، سنباده چتری سر دریلی نیز گفته می‌شود. این سنباده از یک استوانه تشکیل شده که در اطراف آن، ورق‌های سنباده‌ای قرار گرفته است.

توجه داشته باشید که در مرکز این سنباده، دنباله‌ای به سمت بیرون قرار دارد که به دستگاه مورد نظر وصل می‌شود. این سنباده دارای هزار لایه بوده و به منظور ساییدن تمامی فلزات استفاده می‌شود.

به طور کلی می‌توان گفت سنباده چتری کاربرهای مختلفی دارد که از جمله آنها می‌توان به پولیش سطوح سخت، پلیسه گیری، سایش سطح درونی و بیرونی لوله‌ها و… اشاره نمود. قیمت گچ کاری ساختمان در سال 1402 و نرخ دستمزد را بخوانید.

انواع سنباده آهن

انواع سنباده چوب

سنباده چوب، سنباده‌ای است که در صنایع مختلف از جمله صنعت چوب استفاده می‌شود. در واقع نجاران با استفاده از سمباده چوب، پستی‌ و بلندی‌های روی چوب را صاف کرده و خط‌ وخش‌های موجود بر آنها را نیز تمیز می‌کنند. انجام این کار، ظرافت خاصی به چوب بخشیده و باعث زیباتر شدن سطح آن می‌شود.

سنباده چوب دارای انواع مختلفی می‌باشد که از جمله آنها می‌توان به سنباده توپی و سنباده کاغذی اشاره نمود. توضیحات هر یک از موارد ذکر شده در ادامه مطلب بررسی شده است.

سنباده توپی

یکی از انواع سنباده چوبی، سنباده توپی است. همانطور که از نام این سنباده پیداست، به صورت توپ یا رول می‌باشد. در واقع شما می‌توانید با توجه به نیاز خود به صورت متری، این نوع سمباده را خریداری کرده و از آن استفاده نمایید.

سنباده توپی

سنباده کاغذی

یکی دیگر از انواع سنباده چوبی، سنباده کاغذی است. این نوع سنباده از دانه‌های سستی تشکیل شده است که با گذشت زمان و استفاده مکرر از بین می‌روند. معمولا سنباده کاغذی به منظور تمیز نمودن گچ‌های زیر سطوح مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نجاری نیز نجاران از این نوع سنباده برای ساییدن و صاف کردن سطوح چوبی استفاده می‌کنند. گچکاری و گچبری ساختمان چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ (همراه عکس)

سنباده کاغذی

انواع سنباده برقی

امروزه از سنباده برقی در صنایع مختلفی به ویژه صنعت چوب، استفاده زیادی می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از سنباده برقی، ظرافت و تمیزی کار بیشتری را به خرج دهید.

همچنین استفاده از این نوع دستگاه باعث صرفه جویی در زمان نیز می‌شود. این نوع سنباده برقی، انواع مختلفی دارد که رایج‌ترین آنها به شرح موارد زیر می‌باشند.

سنباده برقی تسمه‌ای

سنباده برقی تسمه‌ای یکی از انواع سنباده برقی می‌باشد که در اندازه‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شود. به سنباده تسمه‌ای، سنباده تانکی نیز گفته می‌شود. با استفاده از این سنباده می‌توانید به طور حرفه‌ای، سطوح مورد نظر را سنباده بکشید. در واقع استفاده از سنباده برقی تسمه‌ای باعث می‌شود که سطوح ناهموار، کاملا صاف و یکدست شوند.

به این نکته توجه داشته باشید که هر چه قدر اندازه این دستگاه بزرگ‌تر باشد، طبعا قوی‌تر بوده و برای استفاده از آن مهارت بیشتری لازم است.

به صورت کلی می‌توان گفت که کار کردن با سنباده برقی تسمه‌ای، بسیار آسان است. در حقیقت برای استفاده از آن کافی است که در گام اول، دستگاه را روشن کنید. در این صورت موتوری که در انتهای دستگاه قرار دارد، روشن می‌شود. سپس سنباده برقی را روی سطوح مورد نظر گذاشته و با استفاده از آن، عمل سنباده زنی را انجام دهید.

سنباده برقی تسمه‌ای

سنباده برقی مشتی

سنباده برقی مشتی یکی دیگر از انواع سنباده برقی است که کار کردن با آن بسیار آسان می‌باشد. در واقع به دلیل کوچک بودن این وسیله، شما می‌توانید با یک دست آن را نگه داشته و عمل سنباده زنی را انجام دهید.

گفتنی است سنباده برقی مشتی توانایی صاف کردن سطوح ناهموار را ندارد. بنابراین، معمولا از این دستگاه برای صاف کردن سطوح نرم یا براق کردن سطوح استفاده می‌شود.

همچنین توجه داشته باشید که هنگام کار با سنباده برقی مشتی، صدای بسیار کمی از دستگاه تولید می‌شود. بنابراین استفاده از آن، اذیت کننده نمی‌باشد.

سنباده برقی مشتی

انواع سنباده دستی

سنباده دستی سنباده‌ای است که از یکه دسته، پد پلاستیکی و گیره‌هایی برای ثابت نگه داشته سنباده تشکیل شده است. این نوع سنباده دارای انواع مختلفی می‌باشد که برخی از آنها به صورت زیر می‌باشند. 

سنباده دستی چوبی

سنباده دستی چوبی، یکی از انواع سنباده دستی می‌باشد که به راحتی ساخته می‌شود. در واقع برای ساخت سنباده چوبی می‌توان تخته چوبی را انتخاب کرده و سپس یک ورقه سنباده را روی تخته چوب قرار داد؛ به طوری که اندازه ورق سنباده کمی بیشتر از سطح چوب باشد. سپس ورق را برش داده و لبه‌های آن را روی کناره‌های تخته چوب قرار دهید و آنها را منگنه نمایید.

توصیه می‌شود برای کار مناسب و مطلوب با این سنباده دستی، در انتخاب اندازه تخته دقت نمایید تا بتوانید به راحتی آن را با دست نگه داشته و عمل سنباده زنی را انجام دهید.

سنباده دستی چوبی

سنباده دسته‌ دار

یکی دیگر از انواع سنباده دستی، سنباده دسته‌ دار است که برای سنباده کشیدن سطوح دیوارها و سقف استفاده می‌شود. سنباده دسته‌ دار از یک دسته بلند و باریک تشکیل شده است که این دسته به سنباده پهنی وصل شده است.

سنباده دسته‌ دار

انواع سنباده کاغذی

سنباده کاغذی سنباده‌ای است که بیشتر برای سطوح گچی استفاده می‌شود. معمولا سنباده کاغذی نسبت به سایر سنباده‌‌ها از قیمت پایین‌تری برخوردار می‌باشد. سنباده کاغذی شامل دانه‌های سنباده می‌باشد که روی کاغذ یا بافته‌هایی از جنس کتان، چسبیده شده‌اند.

سنباده کاغذی دارای انواع گوناگونی می‌باشد که هر کدام از آنها نیز رنگ‌های متفاوتی دارند. برای مثال، هنگام گچ کاری دیوارها و سقف ساختمان، برای زیرسازی و صاف کردن دیوارها و سقف از سنباده کاغذی مخصوصی استفاده می‌شود که رنگ آن زرد است. مابقی مثال‌ها عبارتند از:

  • سنباده کاغذی مخصوص چوب به رنگ قرمز است.
  • سنباده کاغذی فلزات، آبی می‌باشد.

اما توجه نمایید که رنگ سنباده کاغذی صرفا نوع آن را تعیین نمی‌کند. مثلا بر روی بعضی از سنباده‌های کاغذی آبی رنگ عبارت water proof نوشته شده است. یعنی این نوع سنباده کاغذی به دلیل دارا بودن چسب ضد سیلیس باید با آب مورد استفاده قرار گیرد.

گفتنی است معمولا در پایان رنگ کاری چوب، این نوع سنباده مورد استفاده قرار می‌گیرد.  

انواع سنباده کاغذی

نتیجه گیری   

در این صفحه از خدمات استاده سعی کردیم به بررسی انواع سنباده بپردازیم تا با شناخت هر یک از آنها، بتوانید از بهترین انواع سنباده به منظور سنباده زنی سطوح مورد نظر خود استفاده نمایید. توصیه می‌شود در راستای بهره‌مندی از اینگونه خدمات با کارشناسان مجموعه ما در ارتباط باشید.

طبقه بندی شده در