گیاه یوکا یکی از زیباترین گیاهانی است که می‌توانید در منزل خود از آن نگهداری کنید. خواستگاه اصلی گل یوکا مکزیک و دریای کارائیب می‌باشد. اگر قصد دارید از گیاه یوکا آپارتمانی نگهداری کنید این مطلب را از دست ندهید. ما در این صفحه از استاده قصد داریم شما را با روش نگهداری گل یوکا در منزل آشنا سازیم. همچنین در ادامه علت سفیدک زدن برگ گیاه یوکا آپارتمانی را بررسی می‌نماییم.

روش نگهداری گل یوکا در منزل

برای نگهداری گل یوکا در منزل باید شرایط مورد نیاز آن برای رشد و ادامه حیات را فراهم کنید. در ادامه به صورت دقیق‌تر به بررسی این شرایط خواهیم پرداخت.

نور

این گیاه به نور زیادی نیاز دارد اما توجه داشته باشید که نور مستقیم خورشید نیز می‌تواند به آن آسیب برساند. گیاه یوکا به طور کلی نور غیر مستقیم را ترجیح می‌دهد. (اما اسامی گیاهان آپارتمانی سایه‌دوست چه می‌باشد؟)

آبیاری

گل یوکا در برابر خشکی مقاوم است اما الگوی آبیاری گیاه از اهمیت بالایی برخوردار است. بهتر است در طول دوره تابستان بین 2 تا 3 روز و در زمستان هر 10 روز یکبار آبیاری شود.

دما

دمای 13 تا 27 درجه سانتی گراد مناسب‌ترین دما جهت نگهداری گیاه یوکا می‌باشد. البته این مورد بستگی به گونه گیاه شما دارد زیرا برخی از آن‌ها در برابر سرما مقاومند اما باز هم لازم است در زمستان حداقل دمای 7 تا 8 درجه را برای آن‌ها فراهم کنید. در تابستان نیز باید در بالکن و حیاط قرار بگیرند. (اما گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما و گرما کدام می‌باشند؟)

خاک

خاک سبک و شنی دارای 50 درصد مواد آلی مناسب‌ترین خاک برای رشد گل یوکا است. این خاک باید درون گلدان متوسط با زهکشی کامل قرار بگیرد. (اما بهترین کود برای رشد گیاهان آپارتمانی چیست؟)

رطوبت

با وجود مقاومت گیاه یوکا در برابر خشکی، باز هم توصیه می‌شود گیاه را یک مرتبه در تابستان آبپاشی کنید تا برگ‌های آن خشک نشوند.

روش نگهداری گل یوکا در منزل

نگهداری گیاه یوکا آپارتمانی در زمستان

بهترین و ایده‌آل‌ترین دما به منظور نگهداری گیاه یوکا آپارتمانی 13 الی 27 درجه سانتی گراد می‌باشد. 7 یا 8 درجه سانتی گراد حداقل دمایی است که گل یوکا می‌تواند تحمل نماید و تنها در همین حد نسبت به سرما مقاومت نشان می‌دهند. به همین دلیل توصیه می‌شود در روزهای سرد و فصل زمستان گیاه یوکا را خارج از منزل و در هوای بیرون قرار ندهید.

علت سفیدک زدن برگ گل یوکا آپارتمانی

معمولا اگر گل یوکا را در محیطی سرد و با رطوبت بالا نگهداری کنید، با این مشکل مواجه خواهید شد. این سفیدک‌ها نوعی قارچ به نام بوتری تیس هستند که برای برطرف کردن این مشکل باید گیاه را در محیطی گرم و خشک نگهداری کنید. علاوه بر این باید میزان آبیاری را کم کنید و از قارچ‌کش مناسب استفاده نمایید. به طور کلی دلایل مشاهده سفیدک بر برگ گیاه یوکا شامل موارد زیر می‌باشد:

 • رطوبت زیاد
 • نور کم
 • عدم گردش هوا
 • بیماری قارچی
علت سفیدک زدن برگ گل یوکا آپارتمانی

نحوه استفاده از قارچ کش برای گیاه یوکا

معمولا دستور العمل و نحوه استفاده از قارچ‌کش برای گیاه یوکا بر روی بسته‌بندی آن‌ها درج می‌شود. ما در ادامه چند نکته مهم جهت استفاده صحیح از این محصولات را برای شما آورده‌ایم.

 • در ابتدا پودر را به نسبت 2 یا 3 به 1000 در آب حل کنید.
 • پس از آماده شدن محلول، بلافاصله از اسپری قارچ‌کش استفاده کنید. در پایان کار باقی محلول را دور ریخته و سم پاش را شستشو دهید.
 • در زمان رشد گیاه هر 5 تا 7 روز یکبار می‌توانید از این محلول استفاده کنید.
 • می‌توانید به منظور استفاده از این محلول، گلدان را به حمام انتقال دهید و سپس محلول را مستقیما روی شاخ و برگ خشک اسپری نمایید.
 • در زمان استفاده از این محلول برای گیاه، آن را در محیطی با نور غیر مستقیم و دمای بالای 23.5 درجه نگهداری کنید. همچنین تهویه مناسب برای گیاه باید فراهم باشد.

گل یوکا نماد چیست؟

همانطور که می‌دانید گیاه یوکا امکان رشد در شرایط سخت را دارد. همچنین مقاومت بالایی در برابر شرایط متغیر آب‌وهوایی دارد. به همین دلیل نگهداری از گل یوکا در منزل امکان‌پذیر است و آن را به عنوان یک گیاه آپارتمانی می‌شناسیم. این گیاه هنگام قرارگیری در محیط‌ نامناسب هشدارهایی همچون تغییر رنگ برگ از خود بروز می‌دهد و پس از تغییر شرایط و فراهم کردن نیازهای طبیعی، به حیات خود ادامه خواهد داد. به همین دلیل است که این گیاه نماد مقاومت در شرایط سخت است.

گل یوکا نماد چیست؟

انواع یوکا آپارتمانی

تقریبا 40 گونه در سرده‌ یوکا وجود دارند ولی تعداد کمی از آن‌ها امکان رشد و ادامه زندگی را در آپارتمان دارند. در ادامه به معرفی دو نوع که جزو دسته گیاه یوکا آپارتمانی می‌باشند، می‌پردازیم.

یوکا پافیلی یا بدون تیغ

این گیاه از یک پیاز می‌روید و برگ‌هایی دراز و شمشیری مانند دارد. گیاه بالغ آن به صورت درخت کوچکی است که تنه آن بدون برگ است. در بالای آن نیز برگ‌های قوسی شکل وجود دارند. این گل رشد آرامی دارد.

یوکا آلویفولیا یا خنجر اسپانیایی

این گیاه از برگ‌هایی سخت با نوک تیز تشکیل شده است که برگ‌های آن امکان رشد تا 50 سانتی‌متر را نیز دارند.

به طور کلی انواع یوکا شامل موارد زیر می‌باشد:

 • یوکا فیلی
 • یوکا راست راتا
 • یوکا فلاکسیدا
 • یوکا ابلق
 • یوکا الفانتیپس
 • یوکا گلوریسا
 • و…

طبقه بندی شده در