افزایش تعداد خانه‌های آپارتمانی با طبقات زیاد در شهرهای بزرگ و کوچک باعث شده است که آسانسور به یکی از ضروریات در هر خانه‌ای تبدیل شود. به همین دلیل اهمیت عیب‌یابی سریع و رفع ایرادها بسیار مهم است. در این صفحه برخی از مهم‌ترین اشکالات ایجاد شده در آسانسور را بررسی کرده و شیوه تعمیر آسانسور را توضیح دهیم. همچنین برخی از بهترین تعمیرکارها را به شما معرفی خواهیم کرد.

تعمیر آسانسور

خدمات مربوط به آسانسور

معرفی تعمیرکار آسانسور

یکی از حساس‌ترین و پر مسئولیت‌ترین شغل‌های این روزها تعمیرکار آسانسور است چون کوچکترین خطا و کوتاهی ممکن است جان اهالی ساختمان را به خطر بیندازد. پس بهتر است تا هنگام نیاز به تعمیرات به بهترین متخصص مراجعه کنید. خوبی این نوع از خدمات این است که میتوانید زمانی که یک تعمیرکار ماهر را شناسایی کردید کار سرویش دوره‌ای خود و انجام کلیه امور تعمیراتی را به آن بسپارید.

تعمیر تابلو فرمان آسانسور

تابلو فرمان آسانسور به منزله مغز آن بوده و وظیفه بررسی وضعیت آسانسور و اعلان آن را بر عهده دارد. تعمیر تابلو فرمان آسانسور معمولا کاری تخصصی و پیچیده است و از عهده شما بر نمی‌آید. به همین دلیل باید به تعمیرکارهای متخصص مراجعه کنید تا با استفاده از بهترین متخصصین در زمانی کم اقدام به تعمیر آسانسور شما کنند.

به طور کلی اگر ایرادهای زیر را در آسانسور مشاهده کردید می‌توانید علت آن را در تابلو فرمان جست‌وجو کنید. این ایرادها معمولا ناشی از فرسودگی یا استهلاک قطعات است. علاوه بر آن نوسانات ولتاژ ورودی یا نصب نامناسب نیز می‌تواند از دلایل بروز آن‌ها باشد.

 • قطع مدار ایمنی
 • فعال یا غیرفعال شدن ناگهانی ورودی‌ها
 • اشکال در کنتاکتورها
 • طولانی شدن زمان باز یا بسته شدن درب
 • گرم شدن بیش‌ازحد موتور

تعمیر تابلو برق

یکی دیگر از قابل توجه‌ترین قسمت‌های آسانسور تابلو برق آن است که وظیفه رساندن برق به بخش‌های مختلف آن را دارد و میکروکنترلر کنترل‌کننده آسانسور در این بخش قرار دارد.
توجه کنید که ازآنجایی‌که آسانسور از برق سه فاز استفاده می‌کند، عیب‌یابی و تعمیر تابلو برق نیز باید با رعایت نکات ایمنی انجام شده و حتما به یک متخصص سپرده شود.

با توجه به اینکه تابلو برق آسانسور با تابلوی فرمان آن ارتباط مستقیم دارد، معمولا خرابی آن منجر به اشکال در تابلو فرمان نیز می‌شود. در آسانسورهای پیشرفته‌تر کد مربوط به هر خطا بر روی تابلو برق نشان داده می‌شود و با جست‌وجوی آن در اینترنت تا حدودی می‌توانید منبع اشکال را پیدا کنید. برخی از مهم‌ترین اشکالات موجود در تابلو برق در ادامه آورده شده‌اند.

 • قطع کامل همه مدارهای آسانسور
 • نمایش کد خطای نامعتبر
 • نامناسب بودن کابل‌های برق
 • نوسانات ولتاژ ورودی و قطعی یا گیر کردن پی‌درپی
 • عمل نکردن مدار فرمان با فشردن دکمه‌ها
 • باز نشدن یا بسته نشدن درب

تعمیر موتور آسانسور

تعمیر الکترو موتور آسانسور

الکترو موتور یکی از قسمت‌های موتور گیربکس آسانسور است که به تولید نیروی لازم برای حرکت آسانسور میپردازد. علاوه بر آن این موتور جهت حرکت کابل آسانسور را نیز تعیین کرده و آن را به بالا یا پایین هدایت می‌کند.

برای تعمیر الکترو موتور آسانسور باید بخش‌های مختلف آن را موردبررسی قرار داد. موتور آسانسور با برق سه فاز کار می‌کند و قطعی یا افت فشار یکی از آن‌ها باعث توقف آن شده و ممکن است آسانسور را در وسط مسیر متوقف کند. اگر کابل‌های برق را بررسی کرده و مشکلی در آن‌ها وجود نداشت لازم است قطعات متصل به موتور نظیر شاسی‌ها، کابل‌های کشنده و مدار داخلی آن نیز موردبررسی قرار گیرد.

گیربکس آسانسور

اشکالات موجود در گیربکس آسانسور معمولا با ایجاد سروصدا در موتور همراه است. این صداها می‌تواند به دلیل تراز نبودن موتور، خرابی لاستیک‌های ضربه‌گیر گیربکس، اشکال در دنده و مارپیچ، فرسودگی لاستیک‌های کوپلینگ، کمبود روغن، پیچش یا فرسودگی سیم‌بکسل‌ها ایجاد شود. در هریک از این موارد ممکن است مشکل با روغن‌کاری یا تراز کردن سیم‌ها برطرف شود. اما گاهی نیاز به تعویض قطعات یا خود موتور به طور کامل وجود دارد.

تعمیر دکمه کابین و فراخوان

شرکت‌های معتبر با استفاده از تیم متخصص، تعمیر و سرویس دوره‌ای آسانسور شما را با قیمت مناسب انجام می‌دهد و از بروز ایرادانی مانند خرابی دکمه کابین و فراخوان جلوگیری می‌کنند. متخصصان خرابی دکمه‌های کابین یا فراخوانی را بیشتر ناشی از استفاده نامناسب می‌دانند.

بسیاری از افراد هنگام انتظار برای آسانسور بارها دکمه فراخوانی را می‌فشارند و همین موضوع باعث گیر کردن دکمه، قطعی مدار یا از کار افتادن دکمه در بعضی طبقات خواهد شد. همین اشکالات ممکن است برای دکمه‌های کابین نیز رخ دهد. علاوه بر آن ممکن است آسانسور در طبقات اشتباه بایستد یا بدون فشردن دکمه‌ها همواره در حال کار باشد.

تعمیر و رفع صدا ی کابین آسانسور

استفاده از وزنه‌های تعادل، الکتروموتور و گیربکس‌های جدید و کم‌صدا، روغن‌کاری مناسب کابل‌ها و قطعات، تراز کردن موتور و دیگر بخش‌ها و از همه مهم‌تر عایق‌کاری چاه آسانسور می‌تواند باعث رفع صداهای موجود در کابین شود.

با استفاده از خدمات شرکت‌های معتبر تعمیرات آسانسور می‌توانید همه این صداها را برطرف کرده و علاوه بر آن صداهای مربوط به قطع و وصل کنتاکتورها، تغییرات سرعت و شروع و پایان حرکت نیز برطرف خواهند شد.

آخرین مطالب خدمات آسانسور در استاده مگ