نقشه برد کولر گازی [جنرال، سامسونگ و اجنرال] اسپیلت

لیست تعمیرکاران کولرگازی در تهران

نقشه برد کولر گازی

برد کولر گازی یکی از قطعات بسیار مهم دستگاه می‌باشد که دستورات معین را به بخش‌های مختلف کولر ارسال می‌کند. اگر برد کولر گازی آسیب ببیند یا از کار بیفتد، عملاً هیچ دستوری به بخش‌های عملکردی کولر گازی ارسال نمی‌شود و از کار خواهد افتاد. در این مطلب از “استاده” می‌خواهیم درباره عیب یابی برد کولر گازی، علائم خرابی و نقشه برد کولر گازی جنرال، سامسونگ و اجنرال صحبت کنیم. با ما همراه باشید تا از خدمات تعمیر کولر گازی بهره‌مند شوید.

قطعات برد کولر گازی

برد کولر گازی از قطعات مختلفی مثل دیود، رله برد، آی سی رگلاتور، ویرستور و ترانسفورماتور تشکیل شده است. وظیفه هرکدام از این قطعات متفاوت بوده و در عملکرد کولر گازی اثرگذار است.

 • ترانسفورماتور: این قطعه وظیفه‌ی کنترل مقدار ولتاژ برای آی سی را بر عهده دارد.
 • آی سی: هنگامی که مدار به ولتاژ ثابت نیاز دارد، عملکرد این بخش مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • دیود: تبدیل ولتاژ متناوب به ولتاژ مستقیم برعهده دیود است.
 • رله برد: یکی از اصلی‌ترین قطعات کولر گازی، رله برد است. رله برد از فنر، کنتاکت، بویین و اهرم فلزی تشکیل شده است.
 • ویرستور: حفاظت از مدار الکتریکی در برابر نوسانات برق و ولتاژ اضافی برعهده ویرستور برد می‌باشد.

علائم خرابی برد کولر گازی

علائم خرابی برد کولر گازی

موارد زیر می‌تواند بیانگر خرابی برد کولر گازی باشد:

 • روشن نشدن دستگاه
 • ازکارافتادن کمپرسور
 • پایین آمدن بازدهی  کولر گازی
 • خاموش شدن ناگهانی دستگاه
 • نشان‌دادن ارورهای مرتبط با خرابی روی صفحه نمایشگر 
 • روشن نشدن دستگاه توسط کنترل از راه دور
 • وجود برق در بدنه کولر گازی
 • کار نکردن فن
 • تولید سرما یا گرمای بیش از حد 

گفتنی است تعمیر برد کولر گازی یکی از خدمات ارائه شده در هنگام تعمیرات است. تعمیر این قطعه یکی از کارهای سخت و حساس می‌باشد که پیشنهاد می‌کنیم تعمیرکار ماهری را برای انجام این کار انتخاب کنید. جهت اقدام برای انجام تعمیر برد کولر گازی در استاده روی آن کلیک کنید.

عیب یابی برد کولر گازی

عیب یابی برد کولر گازی

برد کولر گازی از قسمت های مختلفی تشکیل می‌شود. بروز حادثه در هر قسمت از برد می‌تواند مانع روشن شدن کولر گازی شود. در این قسمت می خواهیم به عیب یابی برد کولر گازی در بخش‌های مختلف بپردازیم:

خرابی پاور یا رله اصلی

همان‌طور که کفته شد، رله یکی از اساسی‌ترین قطعات برد کولر گازی به شمار می‌رود. خرابی این قطعه باعث نقص در عملکرد فن و کمپرسور کولر می‌شود. برای مطمئن شدن از سالم بودن این قطعه می‌توانید آن را از برد اصلی جدا کرده و به کمک آمپرمتر عملکرد آن را بررسی کنید.

 آی سی رگلاتور

زمانی که مدار نیاز به یک ولتاژ ثابت داشته باشد، از آی سی رگولاتور استفاده می‌شود. در بعضی موارد این وسیله به دلیل جریان کشیدن آمپر، زیادی داغ می‌کند و امکان دارد دچار آسیب و خرابی شود. برای بررسی سالم بودن این قطعه از کمپرسور استفاده می‌شود

سوختن ترانسفورماتور و رگلاتور برد کولر گازی 

 ترانسفورماتور برق ورودی دستگاه را از ۲۲۰ ولت به ۱۲ یا ۲۴ ولت تبدیل می‌کند. به بیان دیگر، این قطعه کنترل‌ کننده‌ی مقدار ولتاژ موردنیاز است که در صورت خراب‌ شدن، عمل تبدیل ولتاژ و برق‌رسانی انجام نمی‌شود.

 مادون قرمز

کنترل کولرهای گازی مثل خاموش و روشن‌ کردن دستگاه به کمک مادون قرمز انجام می‌شود. مادون قرمز در سمت پنل جلویی قرار دارد و به‌ وسیله‌ی یک سیم بر روی برد طراحی شده است. در صورت عدم کارکرد کنترل از راه دور بهتر است تا مادون‌ قرمز بررسی شود.

ویرستور

ویرستور نوعی مقاومت می‌باشد که تابع ولتاژ است. قطعه ویرستور بر سر قطعات حساس مثلثی قرار می‌گیرد واجازه نمی‌دهد که ولتاژ اضافی به آن لطمه‌ای وارد کند. به بیان دیگر ویرستور با کنترل ولتاژ از مدارها و قطعات مربوط به آن در برابر نوسانات برق محافظت می‌کند.

بررسی فیش‌های کولر گازی

شل بودن سیم برق یا اتصال کولر گازی می‌تواند مانع عملکرد صحیح دستگاه شود. به همین منظور بهتر است سیم‌کشی کولر گازی را چک کنید؛ اگر سیم‌ها شل بود باید سفت شوند و اگر سیم‌ها دچار فرسودگی شده بودند بهتر است هر چه سریع‌تر آنها را تعویض کنید.

بررسی خازن اسپلیت

خراب شدن خازن برعملکرد برد کولر گازی اثرگذار است. برای بررسی سالم بودن این قطعه نیاز به اهم متر داریم. در صورتی‌ که اهم متر هنگام استفاده، عددی به ما نشان نداد یعنی خازن از کار افتاده و باید تعویض گردد.

نقشه برد کولر گازی

دقت داشته باشید نقشه برد کولر گازی برای برندهای جنرال، اجنرال و سامسونگ به یک شکل می‌باشد و تنها در جایگاه قرارگیری قطعات برد کولر گازی و اسپلیت متفاوت است.

نقشه برد کولر گازی

نقشه برد کولر گازی، نحوه قرار گرفتن قطعات در کنار یکدیگر را نشان می‌دهد. این نقشه برد کولر گازی کمک شایانی در جهت عیب یابی کولر گازی می‌کند و پیدا کردن قطعات کولر را برای شما آسان‌تر می‌کند

لوله کشی کولر گازی و قیمت کانال کشی کولر گازی + نقشه لوله را در این صفحه مشاهده کنید.

 در تصویر زیر نمونه‌ای از نقشه برد کولر گازی را مشاهده می‌کنیم. نقشه برد کولر گازی با توجه‌ به نوع برند و سال ساخت می‌تواند متفاوت باشد.

 • شماره ۶ تا ۱۰ مربوط به خازن‌ها و جریان ورودی و خروجی ولتاژ برق می‌باشد.
 • ۱۱: سنسورهای محیطی و بیرونی
 • ۱۲: موتورهای بادگردان و سویینگ پنل
 • ۱۳: رله‌های کنترل‌کننده دور فن پنل داخلی
 •  ۱۴: محل اتصال موتور فن
 • ۱۵ و ۱۶: خازن‌های کمکی یا راه‌اندازی است.
 • ۱۷: رله‌هایی که وظیفه کنترل شیر و موتور فن کندانسور را بر عهده دارند.

سخن پایانی

برد کولر گازی یکی از قطعات اساسی است که در عملکرد دستگاه نقش حیاتی دارد. در صورت خراب‌شدن این قطعه، دستگاه با اختلال در عملکرد مواجه می‌شود. از آنجایی که تعمیر برد حتما باید توسط تکنسین متخصص انجام شود، جهت بهره‌مندی از خدمات تعمیر برد کولر گازی در “استاده” اقدام نمایید. در صورت انجام عیر تخصصی کار، امکان دارد دستگاه با آسیب‌های جدی‌تری مواجه شود 

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *