4 روش برای نحوه تشخیص کمبود گاز کولر گازی

کمبود گاز کولر گازی

نحوه تشخیص کمبود گاز کولر گازی یکی از مراحلی است که باید با آن آشنا باشید. در این مطلب از استاده مگ به بررسی دلایل کمبود گاز و نحوه تشخیص آن در کولر گازی خواهیم پرداخت.

لیست تعمیرکاران کولرگازی در تهران

برای مشاهده لیست تعمیرکاران جهت تعمیر کولر گازی در استاده می‌توانید روی آن کلیک کنید و همین حالا اقدام نمایید.

چرا گاز کولر گازی کم می‌شود؟

یکی از دلایلی که کولر گازی خنک نمی‌کند (و می‌توان گفت یکی از اصلی‌ترین دلایل است)، نشت گاز و کمبود گاز کولر است. در واقع کولرهای گازی برای خنک کردن هوای محیط از گازهای فریونی مانند R22 – R410A – R407A استفاده می‌کنند. کولر گازی‌های مختلف از گازهای مختلفی برای خنک سازی استفاده می‌کنند. چرا کولر گازی باد خنک نمی زند؟ بررسی دلایل و نکات مهم آن را در این مطلب بخوانید.

البته اکثر کولرهای گازی بوسیله‌ی R22 خنک سازی محیط را انجام می‌دهند. نشت کردن این گاز و کمبود آن، روند خنک سازی هوای محیط را با مشکل روبه رو میکند. کاهش میزان گاز در داخل کولر گازی سبب افزایش فشار بر روی قطعات دستگاه و در نتیجه داغ کردن کمپرسور می‌شود. در واقع بدون گاز کار کردن کولر گازی یا کار کردن کولر گازی با گاز کم، باعث بروز مشکلاتی در کمپرسور می‌شود. درصورت بروز مشکل باید عیب یابی و پس از آن، عیب برطرف شود و سپس اقدام به شارژ گاز کولر کرد. برای خواندن علت کار نکردن فن کولر گازی چیست؟ و کم شدن دور فن روی آن کلیک کنید.

درصورتی که مهارت و توانایی لازم برای انجام این کار ندارید، از فردی ماهر در این زمینه کمک بگیرید. اگر نیاز شد تا گاز را تخلیه و جمع‌آوری کنید، حتما موارد ایمنی را رعایت کنید، چراکه گاز مبرد کولر گازی سمی است و اگر نکات ایمنی رعایت نشود، آسیب جدی ایجاد می‌کنند. در ادامه به بررسی نحوه تشخیص کمبود گاز کولر گازی و رفع آن می‌پردازیم.

سرویس کولر گازی هر چند وقت یکبار باید انجام شود تا مشکلات جدی برای کولر گازی پیش نیاید؟

نحوه تشخیص کمبود گاز کولر گازی

ما در صورت مواجه شدن با نشانه‌های زیر می‌توانیم متوجه شویم که کمبود گاز در کولر گازی وجود دارد:

  1. اگر کولر گازی باد گرم می‌زند اما پس از بررسی همه‌ی قطعات مشخص شد مشکلی وجود ندارد، گاز کولر کم شده است.
  2. اگر کولر گازی یخ زده است، به دلیل کمبود گاز کولر این اتفاق افتاده است. علت کم و زیاد شدن باد اسپیلت را اینجا بخوانید.
  3. بالا رفتن هزینه‌های برق یکی دیگر از نشانه‌های کمبود گاز است؛ چرا که در این صورت کولر با شدت بیشتری کار می‌کند تا دمای محیط خنک شود.
  4. یکی دیگر از نشانه‌های کم شدن گاز کولر، صدای قل قل یا همان صدای حباب است. درواقع هنگامی که گاز نشتی پیدا کرده است، این صدا شنیده می‌شود. جهت تعویض بلبرینگ فن کولر گازی پنجره ای و ساده می‌توانید این مقاله را بخوانید.

باتوجه به اینکه اگر در لوله مبرد نشتی وجود داشته باشد، صدای حباب شنیده می‌شود، می‌توان با یک اقدام ساده نشتی‌های نسبتا بزرگ را تشخیص داد. برای این کار مقداری آب و صابون تهیه کنید و روی لوله بریزید. اگر حباب تشکیل شد، قطعا نشتی وجود دارد، اما عدم تشکیل آن به معنای عدم نشتی نیست؛ چرا که ممکن است نشتی بسیار کوچک باشد و با این روش نتوان متوجه آن شد.

درصورت وجود نشتی حتما قبل از اقدام به شارژ گاز کولر نشتی را برطرف کنید چرا که در این صورت دوباره گاز تخلیه خواهد شد. حال  که با روش‌های تشخیص کمبود گاز کولر گازی مواجه شدیم، باید آن را برطرف کنیم. اگر نشتی وجود داشت، باید ابتدا آن را برطرف کنیم، سپس به شارژ گاز بپردازیم.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.