لیست تعمیرکاران کولرگازی در تهران

یکی از مشکلات متداولی که کولر گازی یا همان اسپلیت پیدا می‌کند، کم و زیاد شدن باد گولر گازی است که در صورت توجه نکردن به آن در نهایت باید به تعمیر کولر گازی پرداخت. درواقع اسپلیت هوای محیط را خنک می‌کند و این اتفاق توسط چرخه‌ای صورت می‌گیرد که این چرخه تا زمانی که دمای هوای محیط یکنواخت و خنک شود، ادامه پیدا می‌کند. دو تا از قطعاتی که در این سیکل سرمایش نقش دارند، پروانه‌ی استوانه‌ای شکل داخل پنل داخلی اسپلیت و موتور آن هستند.

در صورتی که این چرخه با علل مختلفی مختل شود، ممکن این باد کولر گازی کم و زیاد شود. همانطور که گفته شد  این اتفاق علل مختلفی دارد و بنابراین نباید درصورت بروز آن خیلی نگران شد. در ادامه‌ی این مطلب از استاده به بررسی علت‌های مختلف کم و زیاد شدن باد کولر گازی یا پرتاب باد کولر گازی می‌پردازیم.

یخ زدن کویل های اواپراتور

همانطور که گفته شد، کولر گازی هوایی محیط را خنک می‌کند و این هوا به بیرون پرتاب می‌شود. در واقع هوای ورودی به دستگاه، از روی کویل‌های اواپراتور عبور می‌کند و خنک می‌شود. اگر کویل‌های اواپراتور یخ بزنند، این فرآیند مختل می‌شود و در نتیجه پرتاب باد کولر گازی کم و زیاد می‌شود. از دلایل یخ زدن کویل‌ها می‌توان به نشت مبرد، کثیف بودن فیلتر هوا یا انسداد دریچه‌ی برگشت و همچنین نشستن گردوغبار روی کویل‌ها اشاره کرد.

اگر کولر گازی نشتی دارد، باید این نشتی برطرف شود و پس از آن گاز کولر مجددا شارژ شود. برای اینکار از تعمیرکاران معرفی شده در استاده می‌توانید کمک بگیرید. اگر طی بررسی فیلتر هوا متوجه کثیف بودن آن شدید، در صورت نیاز باید آن را تعویض کنید. 4 روش برای نحوه تشخیص کمبود گاز کولر گازی را اینجا بخوانید.

کویل‌ها را از نظر انسداد بررسی کنید. اگر یخ‌زدگی مشاهده کردید، باید اقدام به آب کردن این یخ‌ها بکنید. بدین صورت که ترموستات را on کنید و یک وسیله‌ی پلاستیکی زیر کویل‌ها قرار دهید تا یخ‌ها هنگام ذوب شدن روی آن بریزند. در این صورت مشکل یخ‌زدگی باید برطرف شود و اگر نشد، مشکل از جای دیگری است.

جهت مشاهده لیست تعمیرکاران جهت تعمیر داکت اسپلیت در استاده روی آن کلیک کنید.

انسداد فیلتر هوا یا کثیف بودن آن

اگر فیلتر هوا تمیز نباشد و این کثیفی سبب مسدود شدن آن شود، میزان باد پرتاب شده کم خواهد شد، چرا که هوای دریافتی نیز کم می‌شود. اگر پنل داخلی کولر گازی شما به آشپزخانه نزدیک باشد، به دلیل تجمع چربی انسداد فیلتر صورت می‌گیرد.

بهترین محل نصب کولر گازی کجاست؟

به همین دلیل توصیه می‌شود که به صورت دوره‌ای سرویس کولر گازی توسط تکنسین ماهر انجام شود و بررسی کامل صورت گیرد تا به مرور زمان تجمع این آلودگی‌ها مشکلی برای اسپلیت و میزان پرتاب باد پیش نیاید. در کل سرویس کولر گازی را جدی بگیرید، در این صورت عیب‌های اسپلیت درصورت وجود، همان ابتدا شناسایی و برطرف می‌شوند. درغیر این صورت به مرور شاهد نوسانات یا کم و زیاد شدن باد کولر گازی خواهید بود. کولر گازی هر چند وقت باید سرویس شود؟

مسدود شدن یا نشتی لوله‌ها

نقش لوله‌های کولر گازی، راهی کردن هوای خنک به محیط است. در صورتی که این لوله‌ها مشکلی پیدا کنند این انتقال مختل می‌شود که باعث کم و زیاد شدن باد اسپلیت می‌شود. علت مشکل می‌تواند وجود نشتی و یا انسداد لوله‌های کولر گازی باشد.

شما به احتمال خیلی زیاد نمی‌توانید این مشکل را بررسی و برطرف کنید، به همین خاطر توصیه می‌شود که از تعمیرکاران حرفه‌ای کمک بگیرید تا در عیب‌یابی و تعمیر یا تعویض قطعات به شما کمک کنند. جهت تعویض بلبرینگ فن کولر گازی کلیک کنید.

علت بوی بد کولر گازی چیست؟ مراحل رفع بوی بد کولر گازی را بخوانید.

مشکل در بلوور کولر گازی

پرتاب باد کولر گازی تحت تاثیر فشار قدرتمند فن است و درواقع این فن است که باعث هدایت هوای ختک از طریق لوله‌های کولر گازی به فضا می‌شود. اگر مقدار زیادی گرد و غبار یا کثیفی بر روی تیغه ها قرار گیرد و یا موتور بلوور عیبی پیدا کند، پرتاب باد کولر گازی کاهش پیدا می‌کند که سبب کم شدن باد کولر گازی می‌شود. علت کار نکردن فن کولر گازی چیست؟ و کم شدن دور فن همراه راهکارهای آن را اینجا ببینید.

برای برطرف کردن این عیب باید برق کولر قطع شود و سپس قاب رویی پنل داخلی باز شود تا بتوان به فن بلوور دسترسی داشت. بعد از آن تلاش به تمیز کردن پرها بکنید و حین انجام کار مراقب باشید تا آن‌ها آسیبی نبینند.

در صورت شکستن این پرها فن از تعادل خارج‌شده که سبب تولید صداهای زیادی خواهد شد که به مرور زمان آسیب زیادی به کولر گازی وارد می‌کند. دلایل خاموش و روشن شدن کولر گازی را اینجا مشاهده کنید.

سوختن و یا نیم‌سوز شدن برد اسپلیت

اگر خودتان از عهده‌ی بررسی موارد قبلی برآمدید و متوجه شدید مشکل کم و زیاد شدن باد اسپلیت مربوط به آن‌ها نیست، به احتمال زیاد برد اسپلیت شما نیم‌سوز شده است و یا سوخته است. در این صورت حتما باید از تکنسین ماهر برای بررسی و تعمیر آن کمک بگیرید تا مشکل را برطرف کند.

طبقه بندی شده در