انواع درختچه بونسای و روش‌ های نگهداری از بون سای

درختچه بونسای

درختچه بونسای یکی از زیباترین و پرطرفداران گیاهانی است که ظاهر آن شبیه یک درخت کوچ و مینیاتوری بوده و استفاده از آن، علاوه بر زیباتر شدن محیط، فواید بسیاری دارد. درختچه بونسای دارای انواع مختلفی می‌باشد که برای رشد این نوع از گیاهان لازم است با تمامی روش‌های نگهداری از آنها آشنا شوید. بنابراین با ما همراه باشید تا در این صفحه از استاده به بررسی انواع درختچه بونسای و راه‌های گوناگون نگهداری از آن بپردازیم.

انواع درختچه بونسای

همانطور که اشاره شد، درختچه بونسای انواع گوناگونی دارد که برخی از معروف‌ترین آنها به شرح زیر می‌باشند.

بونسای میخک هندی

یکی از انواع درختچه بونسای، بونسای میخک هندی می‌باشد. بسیاری از افراد گمان می‌کنند که منشا رویش این گیاه کشور هند است، در صورتی که این درختچه یکی از گیاهان بومی کشور چین بوده؛ به همین دلیل بعضی از افراد آن را با نام بونسای میخک چینی نیز می‌شناسند.

بونسای میخک هندی دارای برگ‌های کوچک و سبز رنگی بوده و در مقایسه با سایر انواع آن، ساقه‌ای ظریف و باریک دارد. این موضوع باعث می‌شود که بتوانید این گیاه را به راحتی هرس نمایید. از خدمات هرس درختان و هرس درخت سیب و گردو در استاده بهره‌مند شوید.

بونسای میخک هندی

گل کاغذی

یکی از معروف‌ترین انواع درختچه بونسای، گل کاغذی است. این نوع درختچه دارای گل‌های کاغذی بسیار زیبا بوده که نگاه افراد را به خود جلب می‌کند. در واقع این درختچه دارای برگ‌های سبز و کوچکی بوده که در میان این برگ‌ها، برگ‌های کوچک دیگری روییده شده است. معمولا این برگ‌ها نیز به رنگ‌های بنفش، صورتی یا قرمز می‌باشند.

بسیاری از افراد برگ‌های کوچک رنگی گیاه را با گل‌های آن، اشتباه می‌گیرند. در حقیقت در قسمت میانی این برگ‌های رنگی، گل‌های سفید و کوچکی روییده شده که زیبایی آن را دوچندان می‌کند.

توجه داشته باشید که سرمای بیش از حد لازم برای این نوع گیاه، بسیار مضر بوده و باعث آسیب رساندن به پیکر آن می‌شود. 15 تا از بهترین گل آپارتمانی مقاوم به سرما و گرما را بشناسید.

گل کاغذی

آدنیوم

یکی دیگر از انواع درختچه بونسای، آدنیوم است که به آن، رز صحرایی نیز گفته می‌شود. این نوع درختچه دارای برگ‌های کوچک سبز و براقی بوده که در میان این برگ‌ها، گل‌های بسیار زیبایی به رنگ‌های قرمز یا صورتی روییده شده است. همچنین آدنیوم دارای ساقه‌ای محکم و قطور می‌باشد که این ویژگی باعث می‌شود در ساقه این گیاه مقداری آب ذخیره گردد. برای رشد بهتر این گیاه بهتر است آن را در مکانی قرار دهید که نور خورشید به صورت مسقیم به گیاه تابیده شود.

معمولا گرما باعث رشد بهتر آدنیوم می‌شود اما توجه داشته باشید که خاک آن نباید رطوبت خود را از دست دهد.

جهت آشنایی با هر یک از موارد زیر، بر روی آن کلیک نمایید:

آدنیوم

بنجامین

یکی دیگر از معروف‌ترین انواع درختچه بونسای، بنجامین است که ظاهر آن مانند یک درخت کوچک می‌باشد. در واقع این نوع درختچه، یک ساقه قطور و ضخیم به همراه برگ‌های سبز کوچک دارد که شاخه‌های این گیاه را پوشانده است. بنجامین یکی از حساس‌ترین انواع درختچه بونسای می‌باشد؛ به طوری که کوچک‌ترین حرکت گلدان آن، ممکن است باعث آسیب رسیدن به گیاه گردد.

توصیه می‌شود برای نگهداری از این درختچه حتما آن را در مکانی قرار دهید که از سرما محفوظ مانده و نور خورشید نیز به صورت غیر مستقیم به آن تابیده گردد.

بنجامین

بونسای انار

بونسای انار، یکی دیگر از انواع بونسای بوده که وجود آن در محیط باعث خاص و زیباتر شدن فضا می‌شود. در واقع این زیبایی در مراسم‌هایی نظیر شب یلدا، دوچندان خواهد شد؛ چرا که وجود انارهای کوچک و زیبای گیاه در شب یلدا، فضا را دلنشین‌تر خواهد نمود.

بونسای انار، درختچه‌ای کوچک بوده که دارای برگ‌های سبز کوچک می‌باشد. همچنین از شاخه‌های آن، شکوفه‌های قرمز رنگی مانند شیپور روییده شده است که با نگهداری صحیح تبدیل به میوه انار خواهند شد. توجه داشته باشید که بونسای انار، درختچه‌ای کوچک بوده و به تعداد خیلی کمی میوه خواهد داد. بنابراین نباید انتظار داشته باشید که همانند درخت انار، میوه‌های زیادی بدهد.

همچنین از آن جایی که معمولا این نوع درختچه را در محیط خانه پروش می‌دهند، خزان قابل توجهی نخواهد داشت. دقت کنید هنگامی که اولین میوه بونسای را مشاهده نمودید، لازم است برای رشد بهتر آن میزان آبیاری گیاه را بیشتر کنید.  

بونسای انار

روش نگهداری از درختچه بونسای 

یکی از مهم‌ترین عواملی که موجب رشد سریع‌تر و بهتر درختچه بونسای می‌شود، روش نگهداری صحیح از آن می‌باشد. بنابراین بهتر است هنگام نگهداری از درختچه بونسای، با نکات اصولی آشنا بوده و آنها را رعایت نماییم. در این صفحه با راز نگهداری گلهای آپارتمانی آشنا شوید!

مهم‌ترین موارد در نگهداری از گیاه بونسای به شرح زیر هستند:

انتخاب بهترین مکان

انتخاب بهترین مکان برای رشد و نگهداری از درختچه بونسای، یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید به آن توجه کنید. در واقع بهتر است مکانی را برای رشد این نوع درختچه در نظر بگیرید که دارای نور زیادی بوده و این نور نیز دارای گرمای غیر مستقیمی باشد.

توجه داشته باشید که بونسای دارای انواع مختلفی می‌باشد. بنابراین باید ابتدا نوع آن را شناسایی کرده و با توجه به ویژگی‌های نوع گیاه، از درختچه بونسای مورد نظر خود نگهداری نمایید.

آبیاری مناسب

یکی دیگر از نکاتی که هنگام نگهداری از درختچه بونسای از اهمیت بالایی برخودار است، آبیاری مناسب می‌باشد. لازم است آبیاری این نوع درختچه منظم و به اندازه باشد. در واقع آبیاری زیاد باعث از بین رفتن گیاه و آبیاری کم نیز باعث خشک شدن آن می‌شود. بنابراین زمانی که مشاهده نمودید خاک بونسای در حال خشک شدن است باید به آن مقداری آب داده تا به ریشه گیاه رسیده و از فضاهای تخلیه خارج گردد.

توجه داشته باشید که برای رشد بهتر این نوع درختچه، بهتر است که خاک آن همیشه مرطوب بماند؛ مخصوصا هنگامی که این گیاه در فضای باز و در برابر نور خورشید قرار دارد.

تعویض خاک مرغوب

تعویض خاک درختچه بونسای یکی دیگر از نکاتی است که هنگام نگهداری از آن باید توجه فرمایید. در واقع هنگامی که ریشه گیاه تمام گلدان را می‌پوشاند، برای رشد بهتر آ، باید به تعویض خاک گلدان بپردازید. در این شرایط بهتر است گلدانی بزرگ‌تر با ظرفیت بیشتر و مقداری خاک مناسب انتخاب کنید.

معمولا بهترین زمان برای تعویض خاک گلدان، اواسط فصل تابستان می‌باشد. بهترین کود برای رشد گیاهان آپارتمانی چیست؟(هیومیک اسید؟)

نتیجه گیری   

درختچه بونسای انواع مختلفی دارد که از جمله آنها می‌توان به بونسای میخک هندی، گل کاغذی، آدنیوم، بنجامین، بونسای انار و… اشاره نمود. برای رشد و نگهداری از این گیاه باید به نکات زیادی از قبیل آبیاری مناسب و استاندارد، شرایط محیطی و… توجه نمایید. توصیه می‌شود در این راستا با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *