ماکروفر و ماکروویو شباهت بسیاری به هم دارند و تشخیص تفاوت آن برای بسیاری از افراد آسان نیست. ما در ادامه این مقاله از استاده مگ، تفاوت ماکروفر و ماکروویو را به زبان ساده برای شما توضیح داده‌ایم و با بررسی چند نکته در مورد این دو دستگاه، شما را برای خرید بهتر این وسایل، راهنمایی خواهیم نمود.

پیشرفت تکنولوژی همیشه انجام کار‌ها را برای انسان ساده‌تر کرده و باعث صرف وقت و انرژی کمتر در اموری مثل آشپزی، گرم نمودن غذا و… شده است. دو دستگاه ماکروفر و ماکروویو نیز از این قاعده مستثنا نیستند و سبب سرعت گرفتن کار‌هایی مثل پخت برخی غذا‌ها، گرم کردن غذا‌های سرد و از بین رفتن یخ مواد غذایی فریزری خواهند شد. هر دو دستگاه، با استفاده از نیروی برق این کار را انجام داده و انرژی زیادی را نیز مصرف خواهند کرد.

پخت غذا‌های بدون روغن و رژیمی مثل مرغ گریل شده، ماهی گریل شده و سبزیجات پخته در ماکروفر و ماکروویو بسیار آسان بوده و در زمان کمتری نسبت به حرارت گاز، آماده خواهد شد. همچنین جالب است بدانید که امکان سوختن غذا در ماکروفر و ماکروویو بسیار پایین است زیرا زمان آن به دست ما تنظیم شده و  هر لحظه قابلیت چک کردن و قطع نمودن حرارت وجود دارد. می‌توانید آموزش تعمیرات ماکروفر و ماکروویو را به صورت کامل در اینجا بخوانید.

جهت مشاهده بهترین مایکروفر ال جی، بوش، سامسونگ، دوو روی آن کلیک کنید.

کاربرد ماکروفر در منزل

اگر زمان کافی برای پختن یا گرم نمودن غذای خود دارید، ماکروفر بهترین گزینه برای شما است. این وسیله کاربردی، دارای یک المنت در قسمت بالایی خود بوده که به کمک آن، غذای شما پخته خواهد شد. پخت غذا در ماکروفر با کیفیت بالایی انجام شده و هیچ قسمتی از آن خام نخواهد بود. ماکروفر به غیر از غذا، توانایی پخت انواع کیک و شیرینی را نیز داشته و دارای چندین روش پخت، برای آماده نمودن غذا‌های متنوع است. اگر شما دارای ماکروفر برند سامسونگ می‌باشید می‌توانید ارور ماکروفر سامسونگ و راهنمای کامل خطا ماکروویو سامسونگ را اینجا بخوانید.

اگر شما بسته یخ‌زده مواد غذایی را در فریزر نگهداری می‌کنید، می‌توانید پس از بیرون آوردن آن برای تسریع کار از ماکروفر استفاده نمایید و با استفاده از دکمه یخ‌زدایی آن، مواد اولیه خود را سریع‌تر آماده پخت کنید.

ماکروفر دارای امکانات زیادی است که شما می‌توانید بسته به نیاز خود از آن استفاده نمایید. برای دانستن این موارد باید دفترچه راهنما ماکروفر خود را مطالعه کرده یا با فرد متخصص مشورت کنید. پیشنهاد می‌کنیم راهنما فارسی نحوه استفاده از مایکروفر سامسونگ را اینجا مطالعه کنید

توجه کنید که برای قرار دادن غذا در ماکروفر باید ظرف مناسب داشته باشید و از قرار دادن ظروفی که روی خود طلا‌کوب یا نقره‌کوب دارند، خودداری نمایید. استفاده از این موارد به ماکروفر شما آسیب زده و باعث سوختن آن خواهد شد.

وظیفه ماکروویو چیست؟

برای آشنایی با کار ماکروویو لازم است تا کمی شما را به دنیای فیزیک و شیمی ببریم. درون هر ماده غذایی مقداری آب نهفته است که پخته شدن و گرم شدن آن ماده غذایی از به حرکت درآوردن مولکول‌های آب، حاصل می‌گردد. ماکروویو برای گرم نمودن و پختن مواد غذایی از این قابلیت استفاده کرده و به کمک برخی امواج و اشعه‌ها، باعث جا‌به‌جایی مولکول‌ها خواهد شد. 6 علت کار نکردن دکمه‌های ماکروفر را اینجا بخوانید.

استفاده از امواج در ماکروویو، پختن و گرم شدن غذا را سریع‌تر کرده و وقت کمتری را به این امر اختصاص می‌دهد.

برای قرار دادن مواد غذایی داخل ماکروویو باید توجه بفرمایید که ظرف حاوی غذا در برابر امواج تولید شده، مقاوم باشد. استفاده از ظروف پلاستیکی که این مقاومت را ندارند، باعث آب شدن پلاستیک و ورود مواد شیمیایی به داخل غذای شما خواهد شد.

چه تفاوتی میان ماکروفر و ماکروویو وجود دارد؟

با توجه به توضیحاتی که درباره تفاوت ماکروویو و ماکروفر داده‌ایم، واضح است که تفاوت آن‌ها در روش گرم کردن و پختن غذا است. در ماکروفر، غذا با کمک یک المنت که از خود گرما تولید می‌کند، گرم یا پخته شده و در ماکروویو آماده سازی غذا با تابیدن نوعی از امواج و اشعه‌ها انجام می‌گیرد.

قدرت تهیه غذا در هر دو وسیله به قدرت المنت یا تعداد امواج و اشعه‌ها بستگی داشته و با آن رابطه مستقیمی دارد. جالب است بدانید که امواج ساطع شده توسط ماکروویو به جز مولکول‌های آب در هیچ قسمت دیگری از غذا نفوذ نکرده و برای شما ضرری نخواهد داشت.

این مورد نیز قابل ذکر است که تنوع روش‌های پخت در ماکروفر بیشتر از ماکروویو بوده و برخی امکانات آن نیز بیشتر است.

کدام یک از این دو وسیله کاربردی‌تر هستند؟

با توجه به تفاوت کفته شده در مورد ماکروفر و ماکروویو نمی‌توان به طور قطع گفت که کدام یک از این دو وسیله بهتر یا بد‌تر هستند. تعیین این مورد فقط با توجه به نیازمندی‌ها و سلیقه شما امکان پذیر بوده و برای هر خانواده متفاوت است. اگر کارمندی هستید که برای گرم نمودن و پخت غذای خود عجله دارید، ماکروویو گزینه خوبی برای شما است و در مقابل اگر پخت بهتر غذا برای شما اهمیت دارد، ماکروفر انتخاب مناسب‌تری است.

بهتر است بدانید که با پیشرفت تکنولوژی، ماکروفر و ماکروویو به شباهت فراوانی رسیده‌اند و قابلیت‌های آن‌ها تقریبا یکسان شده است؛ اما بهتر است که برای انتخاب یکی از آن‌ها حتما با فروشنده مطلع و با ‌تجربه مشورت کنید و از ویژگی‌های دستگاه مورد نظر خود با خبر شوید.

طبقه بندی شده در