خراب شدن وسایل منزل امری اجتناب‌ناپذیر است به‌خصوص اگر این وسایل همچون ماکروفر جزء وسایل پرکاربرد بوده و با گرما سر و کار داشته باشند. نکته مهم در خصوص خراب شدن ماکروفر یا ماکروویو این است که به‌موقع به آن رسیدگی کرده و از تعمیرکاران مجرب برای تعمیر ماکروفر استفاده کنیم.

در ماکروفرهای سامسونگ هنگام بروز مشکل کدهایی روی صفحه نمایش نشان داده می‌شود که تا حدی شما را برای یافتن محل اشکال راهنمایی می‌کند یا اگر نیاز به استفاده از خدمات نمایندگی ماکروفر سامسونگ بود، بتوان مشکل و خرابی را سریع برطرف کرد.

در ادامه این صفحه معنای هریک از ارور ماکروفر سامسونگ و شیوه‌های رفع آن‌ها را به شما آموزش می‌دهیم.

در این صفحه خطاهای زیر برای مایکروفر و مایکرووی ساسمونگ بررسی خواهد شد:

 • خطا E1
 • خطا E5
 • ارور E11
 • ارور E83
 • کد خطا E41
 • کد خطا E42
 • خطا E32
 • ارور E24
 • ارور SE
 • خطای C20 تا C22
 • ارور C-70 تا C72
 • کد خطا C-F0 تا C-F2
 • خطای C-d0 تا C-d2
 • ارور E-01

انواع ارور ماکروفر و ماکروویو سامسونگ

ارور E1 ماکروفر سامسونگ

فرکانس برق شهر در ایران 50 هرتز است و بنابراین بیشتر دستگاه‌ها با همین فرکانس سازگاری دارند. اگر فرکانس افت کرده و از این مقدار پایین‌تر برود این کد خطا ماکروفر سامسونگ را مشاهده خواهید کرد. از آنجایی که برای رفع این خطا باید فرکانس برق شهر یا ورودی برق دستگاه بررسی شود، باید حتما به تعمیر ماکروفر در منزل اقدام کنید. البته در برخی مواقع ممکن است نوسانات موقتی برق شهر باعث بروز این مشکل شده باشد.

ارور E5 ماکروفر سامسونگ

در صورتی که دکمه‌های پنل کنترل در درون دستگاه گیر کند این کد را مشاهده می‌کنید. در صورت مشاهده کد خطای E5 حتما دکمه گیر کرده را پیدا کرده و مشکل را برطرف کنید. چراکه این موضوع می‌تواند سبب ایجاد آتش‌سوزی در ماکروفر شود البته پیش از این کار باید دستگاه را از برق خارج کنید.

علت کار نکردن دکمه ماکروفر همراه راه‌حل‌هایی برای رفع آن را در اینجا بخوانید.

ارور E11

خطای E11 مرتبط به آسیب در قسمت حسگر رطوبت‌سنج ماکروفر سامسونگ است. این حسگر معمولا در بالای درب دستگاه در زیر پانل قرار گرفته است. با باز کردن این بخش می‌توانید به حسگر دسترسی پیدا کرده و آن را تعمیر یا تعویض کنید.

کد خطا E83 مایکروفر سامسونگ

اشکال در میکرو سوییچ درب ماکروفر سامسونگ باعث ایجاد کد خطای E83 می‌شود. البته برخی مواقع امکان دارد سوییچ‌ها سالم بوده و خرابی پنل سبب این مشکل شده باشد. در واقع این کد نمایشگر مشکلی در درب دستگاه است که باید با چک کردن میکرو سوییچ‌ها و پنل دستگاه حل شود. تفاوت ماکروفر و ماکروویو را بخوانید.

کد خطا E41 و E42

خطای E41 نشان‌دهنده اشکال در سوییچ مدار است که بررسی آن حتما نیاز به تخصص و مهارت کافی دارد. خطای E42 نیز در اثر وجود مشکل در مدار درونی اجاق ماکروفر ایجاد می‌شود. این خطا معمولا با خارج کردن ماکروویو از برق و اتصال مجدد آن رفع می‌شود. اما اگر این کار را انجام داده و خرابی همچنان باقی ماند، با تعمیرکار تماس بگیرید. در این حین اگر با واژه لامپ مگنترون مواجه شدید و اطلاعات کافی در این زمینه نداشتید می‌توانید نحوه عملکرد و طرز کار لامپ مگنترون را اینجا بخوانید.

کد خطا E32

اگر این خطا را مشاهده کنید احتمالا سینی مایکروفر شما نمی‌چرخد. چراکه خطای E32 به معنای خرابی در حسگر وزن یا موتور گردان ماکروفر سامسونگ است که باعث ثابت ماندن سینی می‌شود.

ارور E24 ماکروفر سامسونگ

حساس‌ترین قسمت در هر وسیله برقی برد الکترونیکی اصلی آن است که ماکروفر سامسونگ نیز جزء این دسته به حساب می‌آید. اگر کد خطای E24 را بر روی پنل نمایش ماکروفر سامسونگ خود دیدید دستگاه را برای چک کردن برد اصلی نزد تعمیرکار ببرید. معمولا این بردها تعمیر کردنی نیستند و تعمیرکاران برای بالا بردن عمر دستگاه و عدم نیاز به تعمیر مجدد آن‌ها را عوض می‌کنند.

ارور SE ماکروویو سامسونگ

اگر ارور SE ماکروویو سامسونگ را مشاهده کردید بلافاصله ماکروویو سامسونگ را از برق جدا کرده و دکمه‌های پنل را دست‌کاری نکنید. این خطا که با نام خطای 5E نیز شناخته می‌شود در اثر گیر کردن دکمه‌های ماکروویو به مدت حداقل یک دقیقه ایجاد می‌شود. توجه به این خطا بسیار مهم است چراکه گیر کردن دکمه‌ها می‌تواند سبب روشن شدن ماکروویو و آسیب به دیگر بخش‌های آن و حتی ایجاد آتش‌سوزی شود. پس قبل از این اتفاق حتما از تعمیرکار متخصص ماکروویو کمک بگیرید. علت جرقه زدن ماکروفر چه چیزی می‌باشد؟

کد خطا C20 تا C22 ماکروویو سامسونگ

هر سه این ارورها مربوط به وجود مشکل در حسگر حرارتی مایکروویو سامسونگ می‌شود. خطاهای C20، C21 و C22 سطوح مختلف مشکل در این حسگر را نشان می‌دهند و معمولا با عوض شدن سنسور رفع می‌شوند. راهنما فارسی نحوه استفاده از مایکروفر سامسونگ را اینجا بخوانید.

ارور C-70 تا C72 ماکروویو سامسونگ

همچون خطای E11 ارور C-70 تا C72 ماکروویو سامسونگ نشان‌دهنده وجود مشکل در سنسور رطوبت‌سنج هستند. توجه کنید که این کدهای خطا دارای معنای یکسانی هستند و بنابراین در ماکروویوهای مختلف سامسونگ یکی از آن‌ها نمایان می‌شود. هنگام بروز این کدهای خطا نیز معمولا خرابی با عوض کردن حسگر ماکروفر درست می‌شود چرا که تعمیر آن عملا شدنی نیست. دلیل روشن نشدن ماکروفر را بخوانید.

کدهای خطا C-F0 تا C-F2

این سه ارور نمایش‌دهنده وجود اشکال در سیم‌کشی ماکروفر سامسونگ هستند. هریک از آن‌ها نشان‌دهنده اشکال در یک بخش خاص سیم‌کشی است که معمولا توسط تعمیرکاران متخصص شناسایی و برطرف می‌شوند.

ارور C-d0 تا C-d2

همچون خطای E11 ارور C-d0 تا C-d2 ماکروویو سامسونگ نمایش‌دهنده مشکل در درب دستگاه است. البته تفاوت این کدها با کد E11 این است که این کدها مشکل در خود درب و کلید ماکروفر آن را نشان می‌دهند. درحالی‌که خطای E11 مشکلات میکرو سوییچ یا پنل را نشان می‌داد.

ارور E-01

در صورتی که درب ماکروفر سامسونگ باز باشد این کد را مشاهده می‌کنید. هنگام مشاهده ارور E-01 امکان دارد درب را به طور کامل نبسته باشید یا به دلایل مختلفی باز شده باشد.

جمع‌بندی

با دانستن کدهای خطا ماکروفر سامسونگ یا آموزش‌های لازم برای تعمیر جاروبرقی می‌توان در انتخاب تعمیرکار ماکروفر یا برآورد هزینه آن در زمان‌های لازم به شما کمک زیادی بکند. یا در برخی از موارد خودتان اقدام به تعمیر ماکروفر یا ماکروویو در منزل کنید.

طبقه بندی شده در