مایکروفرها از وسایل برقی محبوب در هر خانه­‌ای هستند که حساسیت زیادی دارند و بایستی شرایط استفاده از آن را به خوبی رعایت کرد. روشن نشدن مایکروفرها، علت­‌های مختلفی ممکن است داشته باشند. در این صفحه به بررسی علت‌ روشن نشدن مایکروفر پرداخته­‌ایم. برای عیب یابی مایکروفر، موارد ذکر شده در این مطلب را با دقت بررسی کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

نکته مهم در عیب یابی مایکروفر این است که تمامی نکات ایمنی را رعایت کنید. بهتر است برای انجام این کار از متخصصین تعمیر ماکروفر کمک بگیرید. بهترین تعمیرکار خود را متخصصین معرفی شده در استاده انتخاب کنید.

دلایل روشن نشدن مایکروفر

روشن نشدن مایکروفر به عوامل مختلفی مربوط است که از رایج‌ترین علت‌­ها می­‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وجود ایراد در قسمت درب مایکروفر
 • وجود مشکل در میکروسوئیچ­‌ها

در ادامه به بررسی این دو مورد خواهیم پرداخت.

ایراد در قسمت قفل درب

از موارد شایع و مهمی که در مواقع روشن نشدن مایکروفر مورد بررسی قرار می­‌گیرد، قسمت قفل درب است. این بخش از مایکروفر تاثیر مستقیمی بر روشن شدن مایکروفر دارد. قفل درب مایکروفر دارای قلاب­‌های پلاستیکی است که وقتی درب بسته می­شود، با اثر گذاری بر میکروسوئیچ­‌ها، سیگنال مورد نظر را به برد الکترونیکی مایکروفر ارسال می­کند و موجب روشن شدن مایکروفر می­‌شود. پیشنهاد می‌کنیم راهنما فارسی نحوه استفاده از مایکروفر سامسونگ را اینجا مطالعه کنید.

شاید هنگام دست به کار شدن برای تعمیرماکروفر خود با واژه مگنترون مواجه شوید که پیشنهاد می‌کنیم طرز کار و نحوه عملکرد مگنترون را اینجا بخوانید

از این رو، وجود هرگونه ایرادی در قلاب درب مایکروفر می­تواند مانع از روشن شدن مایکروفر شود. قلاب درب مایکروفر ممکن است کهنه شده یا صدمه دیده باشد و نتواند فشار لازم را به میکروسوئیچ‌­ها وارد کند. به همین دلیل کارایی لازم را نداشته باشد.

برای بررسی قفل درب مایکروفر ابتدا از قطع بودن برق مایکروفر اطمینان حاصل کنید. همچنین توجه داشته باشید با توجه به اینکه مقدار زیادی از الکتریسیته در خازن­‌های این قسمت از مایکروفر جمع می‌­شود و امکان برق گرفتگی به شدت بالاست. به همین علت پیشنهاد اکید می­‌شود که برای تعمیر این بخش از یک نفر تعمیرکار مجرب کمک بگیرید. برای مشاهده خدمات تعمیر مگنترون ماکروفر روی آن کلیک کنید.

وجود مشکل در میکروسوئیچ­‌ها

روند روشن شدن مایکروفر به این صورت است که بعد از بسته شدن درب مایکروفر، میکروسوئیچ­‌ها اجازه روشن شدن را صادر می‌­کنند. اما در برخی موارد با اینکه از بسته شدن درب مایکروفر اطمینان دارید باز هم مایکروفر روشن نمی‌­شود که در این مواقع باید به بررسی میکروسوئیچ­‌ها پرداخت. چرا ماکروفر جرقه می‌زند؟ 10 علت مهم جرقه زدن ماکروفر را بدانید!

برای بررسی میکروسوئیچ­‌های ماکروفر مراحل زیر بایستی طی شود :

 1. ابتدا برق مایکروفر را قطع کنید و قاب بدنه آن را درآورید.
 2. حال ترمینال­های میکروسوئیچ (این ترمینال­ها دارای علامت NO و C هستند) را به وسیله مولتی متر تست کنید. تست ترمینال­ها به این صورت است که وقتی درب مایکروفر بسته است، ترمینال­ها باید رسانا باشند در غیر اینصورت، ترمینال­ها مشکل دارند.
 3. در صورتی که ترمینال­ها به خوبی کار نمی­کنند و از سلامت قلاب درب نیز اطمینان دارید، باید میکروسوئیچ را تعویض کنید.

نکته مهم و قابل توجه در زمان تست و عیب یابی مایکروفر این است که حتی در زمانی که جریان برق مایکروفر را قطع کرده‌­اید نیز مقدار زیادی الکتریسیته و در نتیجه امکان برق گرفتگی وجود دارد. 

سایر دلایل روشن نشدن مایکروفر

روشن نشدن مایکروفر دلایل دیگری نیز دارد که به اندازه دو مورد گفته شده شایع نیستند اما در برخی موارد نیز این دلایل مشاهده شده است. بنابراین اگر در بررسی موارد بالا به نتیجه‌­ای نرسیده‌­اید، می­‌توانید مواردی که در ادامه گفته می­‌شود نیز مورد بررسی قرار دهید.

بهترین مایکروفر ال جی، بوش، سامسونگ، دوو را در این صفحه مشاهده کنید.

علت روشن نشدن مایکروفر را به طور کلی به صورت زیر دسته بندی می­شود :

 • وجود ایراد در قفل درب مایکروفر
 • خرابی میکروسوئیچ درب مایکروفر
 • وجود اشکال یا سوختگی در فیوزهای حرارتی و سرامیکی
 • وجود مشکل در برد اصلی مایکروفر
 • ایراد در دکمه­‌های روشن و خاموش مایکروفر، چرا دکمه‌های ماکروفر کار نمی‌کند؟
 • سایر علت‌ها از جمله خرابی تاچ پد

وجود ایراد در فیوز سرامیکی

فیوزها در وسایل برقی، وظیفه محافظت از سوختن وسیله ناشی از نوسانات شدید برق را بر عهده دارند. از این رو در برخی ماکروفرها از فیوز سرامیکی استفاده می‌شود که در صورت بروز مشکل و نوسانات شدید برق، این فیوز می­‌سوزد و از ورود برق به سایر قسمت­‌ها جلوگیری می­‌کند و باعث خاموش شدن یا روشن نشدن مایکروفر می­شود. در این موارد پس از بررسی و تشخیص سوختن فیوز سرامیکی مایکروفر، کافی است فیوز را تعویض کنید. تفاوت ماکروفر و ماکروویو به زبان ساده را اینجا بخوانید.

لازم به ذکر است که فیوز بر اثر شرایط دیگری از جمله مشکلات خود مایکروفر نیز می­‌سوزد و این که چرا فیوز سوخته است باید مورد بررسی قرار گیرد.

وجود ایراد در فیوز حرارتی

در مایکروفرها با بالا رفتن دما ممکن است سایر قسمت‌­های مایکروفر آسیب ببینید. تولید کنندگان مایکروفر برندهای مختلف، برای جلوگیری از این نوع آسیب­‌ها، یک فیوز با عنوان فیوز حرارتی در سیستم الکترونیکی مایکروفر قرار داده‌­اند تا در مواقعی که دمای مایکروفر بیش از حد بالا می­‌رود، این فیوز می‌­سوزد و مانع از ادامه کار یا روشن شدن مایکروفر می­‌شود. برای تست فیوز حرارتی، کافی است که ترمینال فیوز حرارتی را با مولتی متر تست کنید و در صورتی که هیچ ­جریانی در آن نشان داده نشد از سوختن آن اطمینان پیدا کنید. در این صورت بایستی فیوز حرارتی تعویض گردد.

ممکن است فیوز حرارتی بر اثر درست عمل نکردن فن خنک کننده سوخته باشد که در این صورت توجه داشته باشید که قبل و بعد از تعویض فیوز حرارتی، نگاهی هم به فن خنک کننده مایکروفر بیندازید.

جمع بندی

با بررسی این موارد می‌­توانید علت روشن نشدن ماکروفر را بیابید و درصدد رفع آن برآئید. همچنین لازم به ذکر است با توجه به خطر برق گرفتگی که وجود دارد، پیشنهاد ما این است که از یک فرد متخصص و با تجربه در این زمینه کمک بگیرید.

با افزایش قیمت وسایل برقی، روشن نشدن یکی از آن­‌ها می­‌تواند اتفاق ناگواری باشد که افراد را مستاصل می­کند. به همین علت داشتن اطلاعات کلی در مورد وسایل برقی که استفاده می­کنید ضروری است تا زمانی که یکی از آن­ها روشن نشد، بهترین اقدام را انجام دهید.

طبقه بندی شده در