آینه کاری هنری ظریف و زیباست که از گذشته طرفداران خاص خود را داشته است. آینه کاری دکوراسیون منزل را لوکس‌تر کرده و جلوۀ خاصی به آن خواهد بخشید. اگر منزل شما متراژ پایینی دارد و می‌خواهید کمی آن را بزرگتر نشان دهید، استفاده از آینه را به شما توصیه خواهیم کرد.

نکتۀ مهم این است که برخی افراد با شنیدن نام آینه کاری، به یاد آینه کاری‌های مساجد و حرم‌ها می‌افتند. اما این تصور کاملا اشتباه بوده و هنر آینه کاری نیز مثل بسیاری از کارها به ‌روز شده است. امروزه طرح‌ها و مدل‌های جدید، طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند و به دلیل تنوع بالای خود، بسیار زیاد استفاده می‌شوند.

ما در ادامه این مطلب از استاده، تمام نکات مربوط به آینه کاری دیوار، اتاق خواب، راهرو و آشپزخانه را ذکر کرده و جدیدترین مدل‌های آن را به شما معرفی خواهیم کرد.

آینه کاری دیوار راهرو

اگر دیوار راهروی شما کوچک و کم عرض بوده و روشنایی مناسبی ندارد، استفاده از آینه کاری دیوار راهرو، برای شما معجزه خواهد کرد. همانطور که می‌دانید، در این هنر، آینه‌ها به برش‌های کوچکی تقسیم می‌شوند. که این برش‌ها بسته به سلیقه افراد، شکل و طرح متفاوتی دارند. مثلا ممکن است برخی از آن‌ها به شکل لوزی باشند و برخی دیگر به شکل مثلث. سپس این تکه‌های آینه به هم چسبیده می‌شوند و آینۀ واحدی را پدیدار می‌سازند.

به دلیل استفاده از آینه‌های کوچک به هم چسبیده، انعکاس و شکست نور بیشتری اتفاق می‌افتد. و با یک لامپ کوچک، راهروی شما به شدت نورانی خواهد شد.

آینه کاری دیوار آشپزخانه

نکتۀ گفته شده در بالا، برای دیوار آشپزخانه نیز صدق می‌کند. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که آشپزخانه محلی است که به خاطر استفاده از روغن و مواد غذایی، زودتر در معرض کثیفی قرار می‌گیرد. این مورد برای شما مشکل ساز خواهد شد. زیرا آینه‌ها کثیفی را سریع نشان داده و شما باید دائما در حال تمیزکاری دیوار آشپزخانۀ خود باشید.

در جدیدترین مدل آینه کاری دیوار آشپزخانه، شما می‌توانید قسمت کوچکی از دیوار را در نظرگرفته و طرحی کوچک را روی آن ایجاد کنید. سپس روی این طرح را با آینه‌های شکل‌دار، بپوشانید.

آینه کاری دیوار اتاق‌ خواب

بهتر است با توجه به مباحث انرژی درمانی، آینه کاری را طوری انجام ندهید که در مقابل محل خواب شما باشد. همچنین قراردادن آن در بالای سر تخت یا محل خواب نیز درست نبوده و باید در محل بهتری نصب گردد.

در آینه کاری دیوار اتاق ‌خواب می‌توانید قسمتی از دیوار را به کمک یک بنا به شکل مستطیل جدا کرده و داخل آن را آینه کاری کنید. بهتر است طرح‌های انتخاب شده برای اتاق خواب اندازه‌های درشت‌تری داشته باشند. تا بتوان به عنوان آینه نیز از آن استفاده کرد.

طرح کمد دیواری جذاب و کاربردی برای طراحی داخل کمد دیواری را در این صفحه از استاده مشاهده کنید و جهت انجام آن افقدام نمایید.

آینه کاری دیوار‌ها چطور انجام می‌شود؟

  1. برای آینه کاری دیوارها ابتدا از دستگاه مخصوصی برای برش زدن آن استفاده می‌شود.
  2. سپس اطراف آینه صیقل داده می‌شوند تا گوشه‌های تیزی نداشته باشند.
  3. پس از آماده‌سازی شیشه‌ها، نوبت به دیوار می‌رسد. لازم است سطح زیر آینه کاری کاملا صاف و تمیز باشد. (کندن کاغذ دیواری مانند کندن ورق از دفتر آسان است!)
  4. روی قست مورد نظر از دیوار، طرح خود را مشخص کرده و سپس به کمک چسب، سطح دیوار را آماده چسباندن آینه‌ها می‌کنیم. آینه‌ها را مطابق با طرح به آرامی روی چسب قرار داده و کمی آن را نگه‌می‌داریم تا جای آن سفت شود.
  5. در نهایت پس از اتمام کار، سطح آینه‌ها را تمیز کرده و از زیبایی آن لذت می‌بریم

نکته مهم این جاست که چسباندن آینه و ایجاد طرح، به تجربه و تخصص بالایی نیاز دارد؛ به طوری که آینه کاری به عنوان یک هنر سخت شناخته‌شده و توسط هرکسی انجام پذیر نیست.

در صورتی که آینه کاری دیوار توسط فرد متخصص انجام نشود، ممکن است چسب بر روی آینه‌ها ریخته و دچار لکه شود. حتی ممکن است مراحل کار به درستی انجام نشده و آینه خوب نچسبد. این موضوع بسیار خطرناک است. زیرا امکان دارد تکه‌های آینه از دیوار جدا شوند و به زمین بیفتند یا کسی را زخمی کنند.

جدیدترین طرح های آینه کاری دیوار

در دکوراسیون مدرن امروز، دیگر آینه کاری‌های ریز با جزئیات فراوان، مورد پسند مشتریان نیستند. جدیدترین مدل‌های آینه کاری دیوار با تکه آینه‌های بزرگی انجام می‌شود که می‌توانند با طرح‌های مستطیل‌های نامنظم، کندوی عسل و… اجرا شوند. این طرح‌ها نسبت به مدل‌های قدیمی زیباتر بوده و جلوه شگفت‌انگیزی به محیط خواهند داد.

در صورت تمایل می‌توان آینه‌های رنگی را برای این کار در نظر گرفت. البته با توجه به پرطرفدار بودن سبک مینیمال در دکوراسیون منزل، بیشترین و جدیدترین آینه کاری‌ها با همان رنگ معمولی آینه انجام می‌شوند.

جمع‌بندی

آینه کاری یکی از تزئیناتی است که استفاده از آن در هنگام طراحی دکوراسیون منزل بسیار طرفدار دارد. اگر طرفدار این طرح هستید و قصد اجرای آن را دارید، بهتر است از طرح‌های جدید و مدل‌های به‌روز استفاده کنید؛ زیرا استفاده از آینه‌های ریز همانند مدل‌های قدیمی اصلا با سبک منازل جدید هم‌خوانی نداشته و جلوۀ خوبی به محیط نخواهند داد. بهتر است برای طراحی و پیاده‌سازی آینه کاری با یک فرد متخصص و باتجربه در این کار کمک گرفته و سپس محل زندگی خود را با آینه‌های زیبا، زینت ببخشید.

طبقه بندی شده در