به نظر می رسد زمانی که حرف از کندن کاغذ دیواری های قدیمی از دیوار به میان می آید فکر می کنید کاری بسیار سخت و زمان گیری است و نیاز به متخصص نصب کاغذ دیواری می باشد.

اما باید بگوییم این کار، کار دشواری نیست و خود شما می توانید به راحتی به این امر بپردازید! البته این امر زمانی رخ می دهد که به خوبی بتوانید از دستور العمل ها و تمام جزئیات گفته شده در ادامه این صفحه نیز استفاده کنید.

در ادامه راه کارهایی در رابطه با نحوه کندن کاغذ دیواری با جزئیات بیان می شود.

نکات مهم برای کندن کاغذ دیواری

برای کندن کاغذ دیواری در ابتدا باید گفت که بایستی تمام وسایل روی دیوار از قبیل تابلو یا موارد دیگر و لوازم خانگی که نزدیک به دیوار است را برداشت.

بعد از این مرحله، گام هایی پیش رو است که با توجه به نوع کاغذ دیواری، این روش ها برای کندن هر نوع از کاغذ های دیواری متفاوت می باشد.

البته باید به نحوه رنگ کردن دیوار نیز دقت کرد زیرا ممکن است شرایطی به وجود بیاید که بتوانید بدون کندن کاغذ دیواری از روی دیوار این اجازه را داشته باشید که روی همان کاغذ دیواری، کاغذ دیواری نو بزنید به طوری که کاملا مرتب و تمیز باشد و اصلا مشخص نباشد که این کاغذ دیواری روی کاغذ دیواری دیگری قرار دارد. اما اگر بلکا یا رومالین روی دیوار باشد دیگر نمی‌توانید بدون کندن آن‌ها دست به کار شوید و باید نحوه پاک کردن بلکا از دیوار را بدانید!

توجه داشته باشید که در این مورد اگر شما مطمئن نیستید که بیشتر از یک لایه کاغذ روی دیوار است اصلا توصیه نمی شود که این کار را انجام دهید.

همین طور وقتی که می دانید کاغذ دیواری های قدیمی از جنس پلاستیک است این عمل به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

بنابراین ما برای شما سه توصیه مهم داریم:

  1. اولین و مهم ترین نکته ای که در این جا باید ذکر شود این است که اگر در گوشه ای از دیوار بخشی از این کاغذ دیواری پاره شده باشد، به این معنی است که دیوار نشست کرده است بنابر این از این موضوع نباید ساده بگذرید. در این شرایط ممکن است با بیشتر نشست کردن دیوار، کاغذ دیواری پاره شود.
  2. دومین دستور المعل این است که رنگ کردن روی کاغذ دیواری ممکن است شرایط را برای کندن کاغذ دیواری از روی دیوار دشوار نماید به این صورت که اگر روی کاغذ دیواری قدیمی رنگ قرار بگیرد، به سختی می توان بعد از آن کاغذ دیواری را از دیوار جدا نمود. پس با دقت عمل نمایید تا برای کندن کاغذ دیواری به مشکل بر نخورید.
  3. سومین نکته: سعی کنید بلافاصله پس از کثیف شدن کاغذ ها اقدام به تمیز کردن کاغذ دیواری نمایید زیرا تجمع و ماندگاری برخی مواد بر روی دیوار سبب ایجاد برآمدگی و چسبندگی خواهد شد و نهایت مجبور به کندن کاغذ دیواری می شوید.

آماده سازی دیوار قبل از کندن کاغذ دیواری

برای کندن کاغذ دیواری، باید به مراحل زیر توجه کنید:

  • قبل از هر کاری ابتدا طبق نکاتی که گفته شد باید تمام دیوار ها را از هر گونه وسایل دکوراتیو پاکسازی کنید و از دیوار فاصله دهید.
  • فاصله دادن از دیوار به این صورت که می توانید همه این وسایل را در وسط محل مورد نظر جمع نمایید و تنها روی آن‌ها را با نایلون یا پارچه بزرگ بپوشانید.
  • در مرحله بعدی بهتر است حوله هایی کهنه آماده کرده و در طول دیوار و روی زمین پهن نمایید. این عمل برای این که از کثیف شدن زمین جلوگیری می کند، خوب است و دیگر نگران کثیف شدن زمین نخواهید بود.

در ادامه با استفاده از مواد شیمیایی که خود به چند روش تقسیم می شود، اقدام به کندن کاغذ دیواری می نماییم.

استفاده از مواد شیمیایی

این روش می تواند یکی از بهترین روش کندن کاغذ دیواری از روی دیوارباشد. به این صورت که بایستی دیوار را به محلول پاک کننده یا حلال خاصی آغشته کرد که این حلال بتواند چسب کاغذ دیواری قدیمی دیوار را در خود حل نماید. این حلال ها می تواند موارد زیر را شامل شوند:

  • مخلوط پودر لباسشویی و آب گرم
  • مخلوط الکل صنعتی
  • سرکه
  • اسپری های مخصوص (این اسپری های مخصوص شیمیایی مواردی هستند که به خوبی می توانند چسب کاغذ دیواری را در خود حل کند و کاغذ دیواری به راحتی از دیوار جدا شود) چسب مناسب برای چسباندن کاغذ دیواری چه چیزی است؟

پس می توانید از تمامی این موارد در این روش استفاده نمایید.

مرحله بعدی در نحوه کندن کاغذ دیواری این است که شما بایستی کمی صبر کنید و به طور مداوم و چندین بار سطح را با موارد ذکر شده، مرطوب کنید و مطمئن باشید که تمامی سطوح دیوار و روی کاغذ دیواری قدیمی آغشته به موارد ذکر شده و مواد شیمیایی شده باشد.

روش‌های پاک کردن خودکار از روی کاغذ دیواری را اینجا مطالعه کنید و دست به‌کار شوید.

زیرا با این مواد چسب پشت کاغذ دیواری قدیمی حل شده و به این صورت طریقه کندن کاغذ دیواری از روی دیوار به راحتی و آسانی انجام می شود.

در این روش علاوه بر موارد فوق که ذکر شد، می توانید از بخارشو نیز استفاده کنید به این صورت که بخار می تواند چسب زیر کاغذ دیواری را به مرور شل کند که بعد از آن کندن کاغذ دیواری به راحتی انجام شود. اما می تواند کمی زمان بیشتری ببرد و از حوصله خارج باشد. چند نکته مهم برای زیرسازی کاغذ دیواری

اقدام به کندن کاغذ دیواری

در این مرحله می توانید کندن کاغذ دیواری از روی دیوار را آغاز نمایید به این صورت که بایستی این کار را از درز کاغذ دیواری شروع نمایید و می توانید برای راحتی خودتان از یک کاردک پهن استفاده نمایید. باید به این صورت عمل نمایید که کاردک را زیر لبه کاغذ دیواری قرار دهید و کاغذ دیواری را از دیوار جدا کنید.

بعد از آن که کاغذ دیواری را به طور کامل از دیوار جدا کردید، ممکن است تکه هایی از چسب زیر کاغذ دیواری قبلی، روی دیوار باقی مانده باشد که در این حالت می توانید با ریختن آب جوش یا با استفاده از همان کاردک دیوار را به طور کامل پاکسازی نمایید.

بعد از پاکسازی کامل دیوار بایستی اجازه دهید تا دیوار به طور کامل خشک شود و مرطوب نباشد و سپس دیوار را با محلول آب و محلولی به نام  TSP (جامد کریستالی محلول در آب که یکی از کاربردهای آن تمیز کردن دیوار قبل از اقدام به رنگ آمیزی ساختمان می باشد) شستشو دهید که این کار موجب می شود که سطح دیوار به طور کامل صاف شود تا برای کاغذ دیواری جدید، آماده باشد.

دقت داشته باشید که تمام مراحل ذکر شده برای کاغذ دیواری ایرانی و خارجی یکسان می باشد مگر فروشنده حین فروش در مورد کاغذ دیواری خریداری شده توسط شما، نکات خاصی را به شما متذکر شده باشد

در پایان:

به شما توصیه می کنیم اگر صبر و زمان کافی برای انجام مراحل ذکر شده ندارید و یا تمایل خود تمایل به انجام این کار ندارید حتما این امر را با یک نصاب کاغذ دیواری در میان بگذارید.

طبقه بندی شده در