روش‌های پاک کردن خودکار و جوهر روی کاغذ دیواری

پاک کردن خودکار روی کاغذ دیواری

شاید لکه جوهر و خودکار روی لباس و سایر وسایل به سادگی پاک شود اما برای پاک کردن خودکار و جوهر روی کاغذ دیواری باید با دقت و حوصله عمل کرد تا آسیبی به کاغذ دیواری وارد نشود. بهتر است که بلافاصله بعد از ایجاد اثر خودکار و جوهر روی کاغذ دیواری به تمیز کردن لکه اقدام کرد زیرا با گذشت زمان لکه ماندگارتر و از بین بردن آن حین نظافت منزل سخت‌تر خواهد شد.

یکی از چیزهایی که می‌تواند زینت‌بخش دیوارهای محیط اطرافمان باشد، کاغذ دیواری است؛ اما پاک کردن لکه‌هایی که روی کاغذ دیواری ایجاد می‌شوند، همواری چالشی برای افراد بوده است. مخصوصا اگر کودک خردسالی داشته باشند که علاقه‌مند به نقاشی روی دیوارها است. ما در این مطلب از استاده مگ به بررسی ترفندهای مختلف پاک کردن لکه خودکار و جوهر روی انواع کاغذ دیواری خواهیم پرداخت.

پاک کردن خودکار و جوهر روی کاغذ دیواری قابل شستشو

 • لازم است که قبل از اقدام به پاک کردن لکه، حتما جنس کاغذ دیواری‌تان را در نظر داشته باشید؛ در صورتی که کاغذ دیواری شما از نوع قابل شستشو باشد، دغدغه کمتری برای تمیز کردن آن خواهید داشت.
 • تنها کافی است با یک دستمال حوله‌ای و آب گرم و صابون، روی خودکار و جوهر روی کاغذ دیواری بکشید. حتی می‌توانید از دستمال‌های مرطوب آرایشی هم استفاده نمایید.
 • توجه داشته باشید که دستمال را فقط روی محل لکه بکشید تا اثر خودکار و جوهر روی کاغذ دیواری گسترش پیدا نکند؛ همچنین تمیز کردن لکه را تا جایی ادامه دهید که آب به پشت کاغذ دیواری نفوذ پیدا نکند.
 • بعد از پاک شدن لکه با دستمالی نرم و خشک، کاغذ دیواری را خشک کنید.

روش تمیز کردن کاغذ دیواری را اینجا بخوانید! مثل یک قلدر به شستن کاغذ دیورای بپردازید.

پاک کردن خودکار و جوهر روی کاغذ دیواری غیرقابل شستشو

اگر کاغذ دیواری شما از نوع قابل شستشو نباشد، پاک کردن خودکار و جوهر روی کاغذ دیواری سخت‌تر خواهد بود:

 1. ابتدا بادقت باقی‌مانده جوهر را به وسیله گوش‌ پاک‌کن و یا دستمالی کوچک از روی دیوار بردارید.
 2. بعد از آن با یکی از راه‌حل‌های که در زیر به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت اثر خودکار و جوهر روی کاغذ دیواری را می‌توانید از بین ببرید.
 3. بهتر است قبل از انجام هر کدام از روش‌های زیر و یا استفاده از مواد پاک‌کننده شیمیایی دیگر، ابتدا آن‌ها را روی قسمتی از کاغذ دیواری که قابل دیده شدن نیست، امتحان نمایید تا از تغییر رنگ و آسیب کاغذ دیواری جلوگیری شود.

نحوه پاک کردن کپک از روی دیوار را اینجا مطالعه کنید و ترفندهای آن را بیاموزید.

از بین بردن خودکار و جوهر روی کاغذ دیواری با استفاده از الکل

 1. پیش از هر راهکار دیگری توصیه می‌کنیم ساده‌ترین و کارآمدترین روش پاک کردن خودکار و جوهر روی کاغذ دیواری، یعنی پنبه الکلی را به کار ببرید.
 2. بهتر است برای جلوگیری از رنگ دادن الکل به کاغذ دیواری، از الکل سفید استفاده نمایید. کمی از پنبه را الکلی کنید و روی لکه نگه دارید تا جوهر و خودکار را به خود جذب کند.
 3. توجه کنید که میزان الکل به اندازه‌ای نباشد که از پنبه بچکد و لکه را بیش از پیش پخش کند.

این عمل را تا وقتی‌که لکه جوهر نابود شود پیش ببرید و در مرحله بعد با کمک یک دستمال سفید تمیز و کمی الکل، روی کاغذ دیواری حرکت دهید تا جایی از لکه جوهر یا خودکار باقی نماند.

نرم‌کننده مو، جایگزینی برای الکل

در صورتی که الکل در دسترس شما نبود، می‌توانید کمی از نرم کننده مو (بعد از حمام) روی لکه روی کاغذ بپاشید و سپس با یک دستمال سفید تمیز آن را پاک کنید. چگونه بلکا را تمیز کنیم؟ کافیه این صفحه را ببینید!

پاک کردن خودکار و جوهر روی کاغذ دیواری با صابون خیاطی

یکی از ترفند‌های عجیب برای محو خودکار روی کاغذ دیواری، استفاده از صابون خیاطی است:

 • در این روش ابتدا صابون خیاطی را روی اثر خودکار یا جوهر بکشید .
 • منتظر بمانید تا جوهر خودکار جذب صابون خیاطی شود.
 • سپس با یک فرجه نرم صابون خیاطی را از روی کاغذ دیواری پاک کنید.

خمیر آب و جوش‌شیرین، مؤثر در از بین رفتن لکه خودکار و جوهر

 1. در این روش یک ق.غذاخوری از جوش شیرین را با آب حل می‌کنیم تا به‌طور خمیری شکل بگیرد.
 2. سپس کمی از آن را روی اثر خودکار و جوهر روی کاغذ دیواری قرار می‌دهیم.
 3. به کمک دستمال به آرامی فقط در همان محل می‌کشیم تا لکه به اطراف سرایت نکند. (با دانستن این تکنیک‌ها به تمیز کردن دیوار خانه نه نمی گویید!)
 4. این کار را تا از بین رفتن کامل خودکار و جوهر ادامه می‌دهیم.

استفاده از خمیردندان برای تمیز کردن خودکار روی کاغذ دیواری

در این روش توصیه می‌شود (به اندازه لکه) از خمیردندان (غیر ذغالی) را روی اثر خودکار و جوهر روی کاغذ دیواری بزنید و پس از پاک شدن لکه با یک دستمال خشک و تمیز باقی‌مانده خمیردندان را پاک کنید تا اثر خودکار به طور کامل از بین برود.

پاک کردن لکه‌های کوچک به کمک مداد پاک‌کن

در میان همه روش‌های گفته شده، مطمئن‌ترین روش استفاده از مداد پاک‌کن است زیرا که نیازی به آب نیست و احتمال آسیب دیدن کاغذ دیواری‌های حساس بسیار کم است. می‌توانید به کمک مداد پاک‌کن لکه‌های خشک شده خودکار و جوهر روی کاغذ دیواری را پاک کنید.

جمع‌بندی

همان‌طور که در این مقاله بیان شد، روش‌های متنوعی برای پاک کردن خودکار و جوهر روی کاغذ دیواری وجود دارد اما به دلیل مقاوم بودن لکه خودکار و جوهر نسبت به سایر لکه‌ها، پاک کردن آن‌ها نیازمند دقت و حوصله بیشتری است.

مطالب مرتبط برای شما...

 1. ناشناس گفت:

  چرا دروغ میگید آخه
  اینا هیچ کدوم پاک نمی کنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.