دیوارهای بلکا از جمله پوشش های تزیینی مناسب برای سقف و دیوارهای ساختمان هستند و کمک زیادی به زیبایی طراحی داخلی می‌کنند. تمیز کردن بلکا در بازه‌های زمانی طولانی مدت موجب زیباتر شدن ساختمان می شود. اما سوالی که در این بین وجود دارد آن است که چگونه بلکا را تمیز کنیم؟ بهترین راه استفاده از شوینده ها است!

در اینجا در مورد روش تمیز کردن بلکا و نحوه شستن آن صحبت می شود.

روش تمیز کردن بلکا؟

how-to-clean-belka

سوال چگونه بلکا را تمیز کنیم دارای جواب‌های متعددی می‌باشد. برای تمیز کردن دیوار بلکا همانند تمیز کردن کاغذ دیواری باید از محلول های شوینده مناسب به همراه دستمال استفاده می‌شود.

نکات مهم جهت تمیز کردن بلکا را برایتان شرح می دهیم:

استفاده از مواد شوینده مناسب

روش تمیز کردن بلکا معمولا دارای چند مرحله است که باید به ترتیب و با رعایت بازه زمانی انجام شوند. ترکیب بلکا در مقابل شوینده های قوی آسیب پذیر است و این موضوع می تواند آسیب زیادی به طرح‌های بلکا بزند. برای تمیز کردن دیوار بلکا، باید از مقداری آب و مایع ظرفشویی استفاده کنید.

از بین بردن لکه

یکی دیگر از معضلات برای تمیز کردن دیوار بلکا، از بین بردن لکه ها است. لکه های موجود بر روی دیوار بلکا گاهی با دستمال و مواد شوینده معمولی برطرف نمی شوند.

برای برطرف کردن لکه ها و یا جای ماژیک می توانید از الکل و جوش شیرین استفاده کنید. مقداری الکل را می توانید با پنبه آغشته کرده و بر روی دیوار بکشید. در هنگام استفاده از جوش شیرین بهتر است مقدار کمی از آن را بر روی یک دستمال خیس کشیده و سپس نسبت به تمیز کردن دیوار بلکا اقدام کنید.

استفاده از دستمال مرطوب

اگر هنوز نمی‌دانید که چگونه بلکا را تمیز کنیم، باید بگوییم تمیز کردن بلکا از روی دیوار می تواند به روش های دیگری نیز انجام شود. این روش ها در صورتی که به شکل اصولی انجام نشود، می تواند آسیب های زیادی به زیر ساخت دیوار ها بزند.

استفاده از روش های نوین مانند استفاده از اسفنج های نرم، حوله های مرطوب و دستمال‌های نمدار می تواند بهترین روش تمیز کردن بلکا را بیابید.

دستمال مرطوب و خیس به تنهایی قادر به پاک کردن چربی ها و کثیفی های دیوار بلکا نیست. باید اسفنج یا دستمال را در ابتدا با مایع شوینده آغشته کرده و پس از آن مدتی صبر نمایید و سپس با یک دستمال خشک بلکاها را تمیز کنید.

نکته مهم: دقت داشته باشید که هنگام اقدام به نصب بلکا حتما از فروشنده نکات مهم و دستور تمیز کردن آن را بپرسید!

شوینده مناسب برای دیوار بلکا

شوینده مناسب برای دیوار بلکا

برای تمیز کردن دیوارها نیاز است تا یک محلول مناسب را ایجاد کنید. شوینده ها همانطور که گفته شد معمولا از مایع ظرفشویی و آب تولید می شوند. مقدار مناسب آب را می توانید در یک سطل ریخته و پس از آن مایع ظرفشویی را طوری اضافه کنید که محلول به اندازه کافی کف کند.

در برخی موارد می توان به شوینده ها مقداری بوراکس، آمونیاک و جوش شیرین اضافه کنید تا به محلول مورد نظر کمک کرده و قدرت شویندگی را بالاتر ببرد. 

دقت داشته باشید که استفاده از شوینده‌های قوی همچون جوهرنمک و آب ژاول می تواند هم به دیوار بلکا و هم به زیرساخت مربوطه آسیب بزند.

نکات مهم تميز كردن ديوار بلكا

نکات مهم تميز كردن ديوار بلكا
  • برای تمیز کردن دیوار بلکا بهتر است از آب ولرم استفاده کنید زیرا آب خیلی داغ می تواند موجب آسیب به زیر ساخت دیوار شود. 
  • پس از استفاده از مواد شوینده بلافاصله آن را با یک دستمال خشک پاک کنید. ماندن طولانی مدت مواد شوینده می تواند آسیب زیادی به بلکا بزند. درست برخلاف نحوه پاک کردن بلکا از دیوار!
  • بهترین روش تمیز کردن بلکا، استفاده از مایع ظرفشویی و مکمل هایی مانند جوش شیرین و آمونیاک است.
  • برای پاکسازی آلودگی از روی بلکا می توانید از یک اسفنج نرم و یک دستمال خشک استفاده کنید.
  • بررسی زیرسازی پس از تمیز کردن دیوار بلکا از جمله مهمترین اقدامات است.

در پایان

در این صفحه از استاده تلاش کردیم تا بگوییم چگونه بلکا را تمیز کنیم که آسیبی به آن وارد نشود. پیشنهاد می کنیم پیش از هر اقدامی بایدها و نبایدها را در این خصوص مطالعه کنید.

طبقه بندی شده در