نحوه پاک کردن بلکا از دیوار بسیار آسان است؛ می‌توانید امتحان کنید!

نحوه پاک کردن بلکا

استفاده از بلکا برای پوشش دیوارها اولین سوالی که به همراه دارد نحوه پاک کردن بلکا می باشد! اینکه آیا راه حلی برای کندن بلکا از دیوار وجود دارد یا خیر؟! و بهترین راه کندن بلکا از دیوار چیست؟

تماما سوالاتی می باشد که ذهن ما را درگیر خواهد کرد که به همین دلیل در این صفحه از استاده می خواهیم راهکارها و روش های مناسب برای نحوه پاک کردن بلکا از دیوار را بررسی نماییم.

لیست نقاشان ساختمانی و نصاب کاغذ دیواری در تهران

 • چگونه بلکا را پاک کنیم؟

  دیوارهای بلکا از جمله گزینه های مناسب برای تغییر طراحی دکوراسیون منزل است. امکان تعویض طرح و رنگ بلکاهای نصب شده وجود دارد. برای این کار کافی است بلکاهای قدیمی را از دیوار کنده و طرح جدید بلکا را پیاده سازی کنید.

  این موارد به خصوص در زمان هایی که قسمتی از دیوار دچار خرابی شده و نیاز به ترمیم دارد، بسیار کاربرد دارد. در این حالت کافی است محدوده مورد نظر را با استفاده از روش های کندن بلکا تمیز کرده و با زیرسازی مجدد به نصب بلکا با مدل‌های جدید بپردازید.

  بلکا از یک ترکیب الیاف سلولزی و رزین تشکیل شده است و این موضوع باعث می شود این پوشش ها در مقابل رطوبت آسیب پذیر باشند. برای کندن بلکا از دیوار، می توانید از یک سطل آب استفاده و رویه دیوارها را جدا کرده بدون اینکه به زیرساخت آن آسیب بزنید.

  دقت کنید آب را تنها در قسمت هایی که مورد نیاز است بریزید، زیرا در صورت نفوذ آب به قسمت های اطراف، ترکیبات آن ها نیز آسیب دیده و احتمال تخریب شدنشان افزایش می یابد.

  در پاسخ به این سوال که چگونه بلکا را پاک کنیم؟ باید بگوییم برای کندن بلکا و همچنین رومالین حتما میبایست از اشیا نوک تیز استفاده شود. این اشیا کمک می کنند تا سطح بلکاها کنده شده و آسیبی به زیرساخت دیوار وارد نشود. توجه داشته باشید که برای تمیز کردن بلکا از گردوغبار یا کثیفی‌ها هیچگاه از کاردک یا اشیاء نوک تیز استفاده نکنید زیرا به بافت آن آسیب می‌رساند.

  کاردک ها از جمله بهترین گزینه ها برای کندن بلکا از دیوار است. پس از رطوبت دهی به بلکا سعی کنید چند دقیقه ای صبر کنید تا رطوبت تمامی قسمت های بلکا را گرفته و بدین صورت کندن آن نیز راحت تر می شود.

  بهترین راه کندن بلکا از دیوار چیست؟

  روش کندن بلکا متعدد است که در برخی موارد می تواند آسیب زیادی به دیوار و زیرساخت آن وارد کند.

  • رطوبت دهی

  استفاده از روش های نوین مانند رطوبت دهی می تواند بهترین نحوه پاک کردن بلکا باشد. همچنین در صورت جدا شدن سطح زیرین بلکا از زیرساخت می تواند از چاقو یا کاردک برای کندن کامل طرح های بلکا استفاده کنید. در صورت گچی بودن دیوار ممکن است در هنگام کندن بلکا مقداری از گچ های دیوار نیز کنده شود که در این صورت نیاز به گچکاری مجدد است.

  • اسپری کردن

  اسپری کردن آب نیز می تواند از جمله راه های بهینه برای جدا کردن بلکا باشد. ابتدا باید سطح بلکا را با اسپری آب خیس کنید، پس از آن می توانید با استفاده از کاردک کل بلکا را جدا کنید. در صورتی که زیرساخت دیوار کاشی کاری یا سرامیک باشد، کندن بلکاها ساده‌تر نیز می شود.

  توجه داشته باشید که فرقی نمی کند که زیرسازی بلکا هنگام کندن آن از روی دیوار، نقاشی ساختمان باشد و یا کاغذ دیواری، در هر صورت می توانید از این راهکارها برای کندن بلکا از دیوار استفاده کنید.

  3 نکته مهم هنگام کندن بلکا از دیوار

  1. مدت زمان مناسب برای اجاره دادن به حل شدن مواد در آب را حتما در نظر بگیرید.
  2. همیشه سعی کنید بهترین جنس را انتخاب کنید تا هنگام کندن بلکا از دیوار دچار مشکل نشوید.
  3. شرایط دمایی محیط را هنگام پاک کردن بلکا از دیوار زیاد سرد نکنید.

  در پایان:

  در مجموع می توان گفت که بهترین نحوه پاک کردن بلکا، جدا کردن آنها با استفاده از رطوبت دهی است. پس از رطوبت دادن باید با استفاده از کاردک نسبت به جدا کردن بلکا اقدام کنید. بررسی زیرسازی پس از پاک کردن بلکا از جمله مهمترین اقدامات است.

  مطالب مرتبط برای شما...

  1. محمد سهیلی طلب گفت:

   من هرچی اب میزنم کنده نمیشه می‌خوام بلکاروبکنم گچکاری کنم

  2. ناشناس گفت:

   بلکا همون پتینه است روی شومینه پتینه سیاه شده چطوری پاک میشه

  3. مژگان گفت:

   اره فقط آب حریفشه
   من الان دارم اسپری میکنم تا کنده شه
   عالی بود ممنون از راهنمایی خوبتون 🙏💚

   • خوش بخت گفت:

    سلام . خونه ام بلکا شده و زیر بلکا گچکاری شده درکندن بلکا با روش خیساندن چیزی از بلکا روی دیوار باقی نمیمونه ، دیوار خراب نمیشه ؟
    ممنون🙏

  4. عبد الزهرا گفت:

   سلام من میخوام بلکا هارو از سقف برطرف کنم.چکار کنم که بلکا ها همراه با رنگه ها کنده بشه؟

  5. ناشناس گفت:

   مرسی

  6. آذین گفت:

   بلکای فلس دار چگونه پاک شود

   • حجت محمدیان (نقاش ساختمان) گفت:

    سلام
    من متوجه منظور شما از بلکای فلس دار نشدم
    بیشتر توضیح بدید لطفا

  7. سارا گفت:

   سپاس از توضیحات خوبتون

   • رمضانی گفت:

    سلام خسته نباشین دیوارهای منزلمان پتینه می باشد پتیته خراب شده است چکار باید کرد لطفا راهنمایی کنید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.