اگر شما نیز مصرف شیشه پاک کن بالایی دارید و یا علاقه‌ای به استفاده از شیشه پاک کن‌های موجود در بازار ندارید می‌توانید با چند روش ساده و کاربردی خودتان با وسایل موجود در منزل شیشه پاک کن بسازید. ما در این صفحه از استاده چند مدل شیشه پاک کن خانگی را بررسی کرده‌ایم و یکی از کاربردی‌ترین آن‌ها شیشه پاک کن خانگی با جوش شیرین است. پس اگر شما نیز می‌خواهید شیشه پاک کن خانگی بسازید دست به کار شوید.

ساخت شیشه پاک‌ کن خانگی

ساخت شیشه پاک کن خانگی امری بسیار آسان است و با انجام چند اقدام ساده می‌توانید به نتیجه مطلوب خود دست پیدا کنید. در ادامه ساخت چند مدل شیشه پاک کن خانگی را آموزش داده‌ایم.

با دانستن این تکنیک‌ها به تمیز کردن دیوار خانه نه نمی گویید!

شیشه پاک کن لیمویی

شیشه پاک کن لیمویی

قطعا شما نیز با قدرت پاک کنندگی جادویی لیمو آشنایی دارید. لیمو با خواصی که دارد یکی از مناسب‌ترین مواد برای تهیه شیشه پاک کن خانگی به شمار می‌رود. در ادامه لوازم مورد نیاز و نحوه ساخت شیشه پاک کن خانگی با لیمو را آموزش داده‌ایم. البته لازم به ذکر است برای استفاده از لیمو در این کار روش‌های مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به مواد اولیه موجود در منزل به یکی از این روش‌ها اقدام کنید.

لوازم مورد نیاز

  • اسپری
  • فنجان
  • 2 قاشق روغن زیتون و یا روغن گردو
  • 5 قاشق سرکه لیمو ترش

برای آموزش ۵ تکنیک برای نظافت کابینت آشپزخانه روی لینک قرار داده شده کلیک کنید.

نحوه ساخت شیشه پاک کن لیمویی

تمامی مواد ذکر شده را در بطری ریخته و سپس روغن گردو یا روغن زیتون را به ترکیبات اضافه کنید. البته لازم به ذکر است بهتر است از روغن گردو به جای روغن زیتون استفاده کنید چون روغن زیتون چسبنده است. در قدم بعدی درب بطری را بسته و آن را تا جایی تکان بدهید که روغن در سرکه و آب حل بشود.

برای عطراگین شدن محلول تهیه شده می‌توانید چند قطره اسانس لیمو نیز درون آن بریزید.

پودر ذرت

برای تهیه این شیشه پاک کن ابتدا مقدار یکسان از آب گرم و الکل سرکه را باهم در یک ظرف ترکیب کنید. توجه کنید که درجه حرارت آب متوسط باشد. در قدم بعدی یک قاشق پودر ذرت را به محلول اضافه کنید و آن را به خوبی هم بزنید. هم زدن را تا جایی ادامه دهید که پودر ذرت به خوبی در آن حل بشود. سپس محلول تهیه شده را درون بطری اسپری ریخته و حالا می‌توانید از یشیه پاک کن دست ساز خود استفاده کنید.

ممکن است هنگام استفاده پس از گذشت مدت زمانی از این محلول متوجه شوید که پودر ذرت ته نشین شده است. نگران نباشد و پیش از هر بار مصرف آن را به خوبی تکان دهید تا تمامی مواد با هم ترکیب شوند.

آبلیمو و پودر ذرت

پیش از هر چیز باید گفت که این شیشه پاک کن معجزه می‌کند. برای این کار کافی است یک قاشق غذاخوری نشاسته ذرت را با 3 قاشق غذاخوری آبلیمو ترکیب کرده و به این محلول دو فنجان آب گاز دار اضافه کنید. از محلول تهیه شده می‌توانید برای پاک کردن هر نوع شیشه و آینه‌ای استفاده کنید و دیگر نگران کثیفی و لک ماندن شیشه‌ها نباشید.

شیشه پاک کن لیمویی

سرکه

سرکه با خواصی که دارد برای پاک کردن شیشه‌ها توصیه می‌شود. برای تهیه و ساخت شیشه پاک کن خانگی با سرکه کار چندان دشواری در پیش ندارید. برای این کار کافی است تا نصف قاشق مایع ظرفشویی را با 2 قاشق سرکه باهم ترکیب کنید. حال می‌توانید این محلول را درون بطری اسپری و یا ظرف شیشه پاک کن ریخته و از آن برای پاک کردن شیشه‌ها استفاده کنید.

10 روش برای از بین بردن لکه روی مبل را در این صفحه از استاده مگ بخوانید.

سرکه سفید

استفاده از سرکه سفید نیز برای این کار توصیه می‌شود. این روش نیز مانند قبلی بسیار ساده اما تاثیرگذار و کاربردی است. شما برای تهیه شیشه پاک کن با سرکه به مواد اولیه خاصی نیاز ندارید.

برای این کار باید چهار لیتر آب را با 15 قاشق غذا خوری سرکه سفید مخلوط کنید و تمام. به همین سادگی شما یک شیشه پاک کن قوی و به صرفه را در منزل تهیه کرده‌اید.

شیشه پاک کن خانگی با جوش شیرین

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد یکی از کاربردی‌ترین انواع شیشه پاک کن های دست ساز خانگی همین مورد است. شما برای این کار به یک قاشق غذاخوری جوشین شیرین و یک قاشق غذاخوری بوره نیاز دارید.

نحوه ساخت شیشه پاک کن خانگی با جوش شیرین و بوره

ابتدا هر دو ماده ذکر شده را با یکدیگر ترکیب کنید. در قدم بعدی آن را درون یک بطری اسپری دار بریزید. اگر می‌خواهید مقدار زیادی از این شیشه پاک کن بسازید پس باید مقدار بیشتری نیز از مواد اولیه را باهم ترکیب کنید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در