برای چسباندن کاغذ دیواری از چه چسبی استفاده کنیم؟

خدمات نقاشی ساختمان و کاغذ دیواری استاده: با استاده تماس بگیرید تا کارشناسان استاده با راهنمایی کامل در زمینه نقاشی ساختمان و کاغذ دیواری در کنار شما باشند. استاده با کنترل و نظارت مستقیم، ضمانت کیفیت خدمات را به شما ارائه خواهد داد. بیشتر بخوانید…

مزایای خدمات نقاشی ساختمان و کاغذ دیواری استاده

 • پرداخت مبلغ پس از تحویل و رضایت کامل شما
 • 1 ماه ضمانت کیفیت پس از انجام رنگ‌آمیزی
 • بازدید رایگان در محل ( نقاشی ساختمان )
 • تضمین تحویل به موقع
 • استفاده از رنگ با بالاترین کیفیت
تماس با استاده 02166176405

یکی از اقدامات کاربردی برای پوشش عیوب سطوح و همچنین زیباسازی، استفاده از کاغذ دیواری است. برای انتخاب طرح و جنس مناسب با فضا، خوب است از فردی معتمد و باسلیقه در این زمینه کمک بگیریم. پس از انتخاب نوع و طرح کاغذ، نوبت نصب کاغذ دیواری است. از مهم‌ترین بخش‌های نصب کاغذ دیواری، انتخاب نوع چسب و غلظت و طریقه‌ی نصب آن است. اگر تصمیم به نصب کاغذ دیواری‌هایی با طرح سه بعدی دارید، باید بدانید که نصب آن به مهارت و دقت بیشتری نیاز دارد.

چسب مناسب برای چسباندن کاغذ دیواری

همانطور که در ابتدا گفته شد، همان قدر که انتخاب طرح و جنس خود کاغذ دیواری مهم است، انتخاب چسب برای چسباندن آن نیز مهم است. چرا که اگر چسب مناسب و مرغوب استفاده نشود، کاغذ دیواری جلوه‌ی خوبی نخواهد داشت و کار خراب می‌شود. معمولا هنگام خرید، خود فروشنده اطلاعات کافی برای انتخاب چسب مناسب باتوجه به نوع کاغذ دیواری را دارد. اما برای اطمینان ،شما می‌توانید از نصاب ماهر در این زمینه نیز مشورت بگیرید. انواع مختلفی از چسب مخصوص کاغذ دیواری داریم که عبارتند از:

چسب کاغذ دیواری با قابلیت استفاده در آب سرد (Cold water paste):

این نوع چسب، یکی از موارد مناسب برای چسباندن کاغذهای سبک یا سنگین است و به صورت پودر پولکی مصرف می‌شود. یکی از ویژگی‌های مثبت این چسب، حلالیت بالای آن در آب است. این ویژگی باعث انتخاب غلظت دلخواه و نصب راحت‌تر می‌شود. علاوه بر این، دیر خشک می‌شود و همین موضوع باعث می‌شود تا کیفیت و تمیزی کار بیشتر شود. چرا که درصورت بروز هر گونه خطا می‌توان سریع آن را اصلاح کرد بدون آنکه ظاهر کاغذ یا سطح مورد نظر ما تغییر کند.

همانطور که می‌دانید، از کاغذ دیواری برای پوشاندن عیوب و نواقص سطح و همچنین زیباسازی دکوراسیون استفاده می‌شود. بنابراین اگر فردی به فکر تغییر دکوراسیون پس از گذشت مدتی است، بهتر است از این نوع چسب استفاده کند تا خرابی کمتری به بار آید.

چسب کاغذ دیواری با چسبندگی زیاد Heavy-duty یا Extra Strong paste:

این چسب از جنس پلیمرهای وینیل باندل است و سختی بسیار زیادی دارد. همچنین می‌توان گفت بیشتر برای کاغذ دیواری‌های سنگین مناسب است. این نوع چسب همانطور که از نامش پیداست، چسبندگی بسیار زیادی دارد و برخلاف cold water paste بسیار زود خشک می‌شود. از این رو برای تعویض پی در پی کاغذ دیواری مناسب نیست و باعث آسیب به سطح می‌شود.

چسب های همه منظوره کاغذ دیواری All-purpose Paste:

این چسب در آب محلو ل است و ویژگی متمایز آن، این است که خاصیت ضدقارچی دارد و از ایجاد کپک جلوگیری می‌کند. اگر تصمیم به نصب کاغذ دیواری دارید و محل نصب رطوبت دارد، می‌توانید از این چسب با اطمینان خاطر استفاده کنید. آموزش نصب کاغذ دیواری روی رنگ روغن را اینجا بخوانید.

چسب پوستری یا چسب کاغذ دیواری فوری  Paste the wall:

یکی از ویژگی‌های خوب این چسب، این است که تغیییری در ساختار کاغذدیواری نمی‌دهد. از این چسب بیشتر برای پوسترها استفاده می‌شود.

چسب های مایع و یا آماده مصرف کاغذ دیواری  Reaqdy to use paste:

این نوع چسب، نسبت به سایر چسب‌ها قیمت بالاتری دارد و همچنین به صورت مایع و آماده است. کار با آن راحت است و به سادگی خشک می‌شود.

غلظت مناسب چسب کاغذ دیواری

همانطور که مشاهده کردید، برخی از انواع چسب‌ها نیاز دارند برای تهیه، با آب مخلوط شوند و برای این اختلاط بهتر است با غلظت‌های مناسب و نحوه‌ی تهیه‌ی آن‌ها آشنا شویم:

 • برای کاغذ دیواری معمولی (توانایی چسباندن بیش 80 رول کاغذ دیواری): آب مورد نیاز 60 لیتر می‌باشد.
 • برای کاغذ دیواری سبک (توانایی چسباندن بیش 100 رول کاغذ دیواری): آب مورد نیاز 70 لیتر می‌باشد.
 • برای کاغذ دیواری سنگین (توانایی چسباندن بیش 55 رول کاغذ دیواری): آب مورد نیاز 50 لیتر می‌باشد.

سپس باید مخلوط را حسابی هم بزنید تا کاملا یکدست شود و بعد چند دقیقه صبر کنید.(حدودا 5 دقیقه)

پس از گذشت 5 دقیقه دوباره مخبوط را حسابی به هم میزنیم و در پایان این مرحله نیم ساعت صبر می‌کنیم.

مواد مورد نیاز برای چسباندن کاغذ دیواری عبارتند از:

 • رول کاغذ دیواری
 • چسب چوب
 • کاردک پلاستیکی
 • موکت بر
 • قلمو نقاشی
 • چسب مخصوص کاغذ دیواری

نکات چسباندن کاغذ دیواری

 • برای نصب کاغذ دیواری می‌توان از چسب مخصوص کاغذ دیواری، چسب چوب، پرایمر و ابزار دیگر استفاده کرد.
 • غلظت مناسب برای چسباندن کاغذ دیواری، بستگی به جنس و ضخامت کاغذ دارد و درصورتی که غلظت مناسب انتخاب و تهیه نشود، کاغذ دیواری به صورت صاف و یک دست و بدون نقص روی دیوار نمی‌نشیند و به جای اینکه ظاهر و جلوه‌ی زیبایی ایجاد کند، ظاهری نامنظم خواهد داشت.
 • طریقه‌ی نصب کاغذ دیواری بسیار مهم است و حتما باید از فردی ماهر و باتجربه برای انجام این کار کمک گرفته شود. چرا که حتی خطاهای کوچک، باعث از بین رفتن جلوه‌ی زیبای کاغذ می‌شود. اگر فرد هنر و تجربه‌ی کافی برای نصب را نداشته باشد، ممکن است زیرسازی به درستی انجام نشود و ناهمواری در کار به وجود آید. چرا زیر کاغذ دیواری هوا میفته؟ چطور خودمون حباب‌هارو از بین ببریم؟

قبل از اقدام برای نصب کاغذ دیواری، باید از مسطح بودن دیوار مطمئن شوید. اگر دیوار ناهمواری زیادی داشته باشد، حتما باید ترمیم و زیرسازی شود. در غیر این صورت، کار خوب از آب درنخواهد آمد. پس از اطمینان از این قسمت، نوبت آغشته کردن سطح پشتی کاغذ با چسب است. در این مرحله باید توجه شود که تمامی قسمت‌های کاغذ دیواری با چسبی با غلظت مناسب پوشیده شود تا همه‌ی نقاط آن روی دیوار به خوبی بچسبد. در حین انجام این کار باید مراقب باشید تا ذرات به کاغذ نچسبد و تمیزی کار حفظ شود.

بعد از نصب کاغذ به دیوار، چسب اضافی را پاک کنید تا پس از خشک شدن ظاهری بد به دیوار ندهد.

ترمیم کاغذ دیواری

گاهی کاغذ دیواری آسیب جزئی می‌بیند و شما به راحتی می‌توانید آن را ترمیم کنید. در ادامه به بررسی این آسیب‌ها و روش ترمیم می‌پردازیم.

اگر درزهای کاغذ دیواری شما باز شده باشد، می‌توانید با استفاده از چسب‌های مخصوص کاغذ دیواری درز‌ها را بچسبانید. بدین صورت که ابتدا پشت کاغذ را با چسب آغشته کنید و بعد آن را روی سطح دیوار بچسبانید. سپس با یک پارچه‌ی تمیز روی کاغذ دیواری بکشید تا خوب به سطح دیوار بچسبد. بعد از آن چسب اضافی را پاک کنید تا کار شما تمیز شود.

اگر سطح رویی کاغذ دیواری شما از سطح زیری جدا شده باشد، دقیقا باید کاری مشابه چسباندن درز که در بالا توصیح داده شد انجام دهید. اما باید احتیاط بیشتری داشته باشید! زیرا سطح رویی بسیار نازک است و ممکن است با کوچکترین خطایی پاره شود.

اگر کاعذ دیواری شما در یک سطح به طور کامل آسیب دیده است، بهتر است تعویض شود.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.