نقش و روح دیوارها در زندگی و شادابی روزمره ما بسیار تاثیر دارد، دیدن هر روزه رنگ و طرحی که به آن علاقه دارید روی دیوار روحیه شما را قطعا عوض خواهد کرد. شما برای زیباتر کردن دیوارهای منزل یا محل کارتان گزینه‌های زیادی پیش رو دارید؛ استفاده از رنگ‌ها، دیوارپوش‌ها، کاغذ دیواری و … که هر کدام بنا به کاربری شما و نوع دکوراسیون‌تان می‌تواند گزینه مناسب شما باشد.

کاغذ دیواری یکی از گزینه‌هایی است که می‌توانید برای پوشاندن دیوارتان انتخاب کنید و آن را به راحتی نصب کنید. اگر از کاغذ دیواری فعلی خود خسته شده‌اید یا اینکه کاغذ دیواری شما کهنه و خراب شده است، می‌توانید کاغذ دیواری جدیدی تهیه کنید و آن را با کاغذ دیواری قبلی، با آموزش‌هایی که در این صفحه یاد خواهید گرفت، عوض کنید. می‌توانید آموزش نصب کاغذ دیواری را به صورت حرفه‌ای اینجا بخوانید.

روش نصب کاغذ دیواری روی کاغذ دیواری قبلی

در ابتدا باید بدانید که 100٪ قادر به نصب کاغذ دیواری جدید روی کاغذ دیواری قبلی نیستید و باید کاغذ دیواری قبلی را از دیوار جدا کنید. البته این مورد زمانی است که مشکلات زیر وجود داشته باشد در غیر این صورت اگر کاغذ دیواری قبلی از لحاظ چسبندگی قوی باشد و سطح آن صاف باشد و تازه نصب شده باشد و به دلایلی خواهان تغییر آن باشید مشکلی به وجود نمی‌آید و میتوانید نصب را آغاز کنید!

نصب کاغذ دیواری روی کاغذ دیواری قبلی، ریسک‌ها و مشکلات بسیاری دارد، نمایان شدن طرح‌های کاغذ دیواری قبلی از زیر کاغذ دیواری جدید یکی از این مشکلات است. همچنین امکان دارد به خاطر طرح‌های کاغذ دیواری قبلی و ناهمواری‌های کاغذ دیواری قدیمی، روی کاغذ دیواری جدید شما حباب‌هایی پدید بیاید که هیچ راه حلی برای درست کردن آن نیز وجود ندارد. پیشنهاد می‌کنیم نکات مهم برای زیرسازی کاغذ دیواری را اینجا بخوانید.

قیمت کاغذ دیواری ضد آب طرح کاشی آشپزخانه چقدر است؟

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است بعد از نصب کاغذ دیواری جدید روی کاغذ دیواری قبلی برای شما یش بیاید این است که کاغذ قدیمی از دیوار جدا شود؛ این به آن معنا است که کاغذ جدید هم از دیوار جدا خواهد شد و شما دیگر هیچ راهی برای جدا کردن کاغذ دیواری‌ها از یکدیگر ندارید.

پس تقریبا باید گفت که نصب کاغذ دیواری روی کاغذ دیواری قدیمی به صورت قطع امکان پذیر نیست و بهتر است قبل از اقدام به نصب کاغذ دیواری جدید، در اولین قدم کاغذ دیواری قدیمی خود را از دیوار جدا کنید تا با مشکلاتی که گفته شد مواجه نشوید و به راحتی کاغذ دیواری جدید خود را روی دیوار نصب کنید. برای خواندن آموزش نصب کاغذ دیواری روی رنگ روغن کلیک کنید.

جدا کردن کاغذ دیواری قدیمی از دیوار

برای جدا کردن کاغذ دیواری قدیمی، ابتدا لازم است بدانید که جنس کاغذ دیواری شما چیست. کاغذ دیواری‌های ضدآب سخت‌تر از دیوار جدا خواهند شد و کاغذ دیواری‌های ساده را می‌توانید راحت‌تر از دیوار بکنید. نکته بعدی برای جدا کردن کاغذ دیواری از روی دیوار، دیوار زیرین است؛ شما باید بدانید که دیوار زیر کاغذ دیواری، رنگ شده است یا گچی است و یا خاک.

برای جدا کردن کاغذ دیواری قبلی، قبل از رفتن سراغ راه حل‌های پیچیده، یک درز یا محلی از کاغذ دیواری که خیلی در دید نیست را پیدا کنید و شروع کنید. اگر توانستید به راحتی کاغذ دیواری را از دیوار جدا کنید پس خوش شانس هستید و می‌توانید همه کاغذ دیواری را به راحتی از دیوار جدا کنید؛ تنها ممکن است مقداری چسب کاغذ دیواری روی دیوار بماند که با آب جوش می‌توانید آن را نیز از بین ببرید. برای جدا کردن راحت‌تر کاغذ دیواری می‌توانید از یک کاردک بزرگ نیز کمک بگیرید تا کارتان ساده‌تر جلو برود. برای چسباندن کاغذ دیواری از چه چسبی استفاده کنیم؟

اگر نتوانستید بدون دخالت مواد کاغذ دیواری را جدا کنید، می‌توانید سطح بخشی کاغذ دیواری خود را با آب در چند مرحله خیس کنید و اجازه دهید تا چسب کاغذ دیواری رها شود، بعد از یک درز و به وسیله یک کاردک تیز به کندن کاغذ دیواری مشغول شوید، اگر کاغذ دیواری‌تان به راحتی کنده شد، به همین روش بقیه کاغذ دیواری را نیز جدا کنید و بعد از تمام شدن کار سطح دیوار را کامل تمیز کنید و فرصت دهید تا دیوار بدون نم شود و بعد آماده نصب کاغذ دیواری جدید خواهد شد.

اگر کاغذ دیواری شما به وسیله آب جدا نشد، می‌توانید ترکیبی از آب گرم و ماده لباس‌شویی آماده کنید و باز قسمتی از کاغذ دیواری که حوالی درز آن است را با محلول خیس کنید، تلاش کنید در چند مرحله این کار را انجام دهید و بعد اقدام به برداشتن کاغذ دیواری نمایید. اغلب کاغذ دیواری‌ها با این روش از دیوار جدا خواهند شد و بعد از تمیز و خشک شدن سطح دیوار، می‌توانید کاغذ دیواری جدید خود را نصب کنید. آیا می‌توان روی کاشی کاغذ دیواری چسباند؟

اما اگر با روش بالا نیز نتوانستید کاغذ دیواری قدیمی را از دیوار جدا کنید، محلول‌های آماده‌ای در بازار وجود دارند که با حل کردن چسب، کار را برای شما آسان خواهند کرد و می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید.

دیوار زیر کاغذ دیواری قبلی حین کندن، امکان دارد صدمه ببیند که در این صورت نیاز دارید تا آسیب‌های دیوار را قبل از نصب کاغذ دیواری جدید، برطرف کنید تا مشکلی برای کاغذ دیواری ایجاد نشود. بعد از بتونه و تمیز کردن کامل دیوار، دیوارهای شما آماده است تا پذیرای کاغذ دیواری جدید شما باشد.

سخن آخر

تاکنون متوجه شدید که چسباندن کاغذ دیواری روی کاغذ قبلی اصلا توصیه نمی‌شود و کار اصولی کندن کاغذ قبلی است. بنابراین ابتدا اقدام به کندن کاغذ و زیرسازی درست دیوار کنید و سپس کاغذ جدید را روی دیوار بچسبانید.

طبقه بندی شده در