به منظور حفظ کارکرد درب سکوریت، می‌بایست عمل رگلاژ استپ درب سکوریت به صورت هر چند وقت یکبار انجام شود. استپ درب سکوریت نقش تنظیم و کنترل سرعت باز و بسته شدن درب شیشه‌ای را بر عهده دارد. استپ شیشه سکوریت برای درب‌های سنگین و بزرگی که لولا نمی‌تواند این وزن بالا را تحمل کند، انتخابی مناسب به شمار می‌رود. ما در این صفحه از استاده قصد داریم درباره نکاتی پیرامون رگلاژ استپ درب سکوریت صحبت کنیم. همچنین در صورت آسیب‌دیدگی شیشه می‌توانید از خدمات شیشه بری درخواست کمک نمایید.

آموزش رگلاژ استپ درب سکوریت

آموزش رگلاژ استپ درب سکوریت

عمل رگلاژ استپ درب سکوریت و تنظیم آن می‌بایست به منظور حفظ عملکرد مناسب درب سکوریت و افزایش طول عمر، طی دوره‌های زمانی‌ معین انجام شود.

توجه داشته باشید به دلیل حساسیت بالا و مشکلاتی که به دنبال رگلاژ و تعمیر غیر اصولی استپ درب سکوریت به وجود می‌آید که هزینه‌های تعمیر قابل توجهی را به همراه دارند، توصیه می‌شود رگلاژ و تعمیر این قطعه را با خیالی آسوده تنها به تکنسین ماهر و متخصص بسپارید تا با کمک تجربه و دانش خود به بهترین نحو ممکن رگلاژ استپ درب سکوریت را انجام دهند.

استپ درب سکوریت چیست؟

قطعه استپ درب سکوریت، سرعت درب ساختمان‌های عمومی را به هنگام باز و بسته شدن کنترل می‌کند. به عبارتی دیگر در صورت باز کردن با شدت درب، این قطعه کمک می‌کند تا از سرعت درب کم شود. بنابراین با توجه به وزن بالای درب، صدمه‌ای به افراد و یا به خود شیشه وارد نخواهد شد. همچنین با کمک این قطعه درب از زاویه مشخصی به شکل اتوماتیک بسته می‌شود.

استپ درب سکوریت در ۲ مدل استپ روی‌کار و استپ توکار وجود دارد. استپ روکار بر روی درب شیشه‌ای نصب و تنظیم می‌شود. اما در مواردی که فضای مورد نیاز وجود ندارد، استپ توکار در داخل زمین و با حفر فضای مناسب نصب می‌شود. هر یک از این ۲ مدل استپ در ابعاد و وزن‌های مختلف موجود هستند که با توجه به وزن درب سکوریت انتخاب می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نکته بسیار مهمی که می‌بایست در آموزش رگلاژ استپ درب سکوریت توجه داشته باشید، این است که عملکرد صحیح درب ارتباط مستقیمی با تنظیم بودن استپ‌ دارد. همچنین آسیب‌دیدگی این قطعه می‌تواند منجر به بروز اثرات منفی در کارکرد لولای درب سکوریت شود. بدین ترتیب در صورت عدم رگلاژ صحیح درب سکوریت، آسیب‌ها و مشکلات جبران‌ناپذیر بعدی قابل پیش‌بینی خواهد بود.

 اگر هنگام استفاده از درب سکوریت با مشکلاتی مانند: بسته نشدن کامل و یا جفت نشدن درب در زاویه مشخص، وجود سروصدا در هنگام بازوبسته کردن آن، عدم تعادل و ثابت نبودن درب در زمان استفاده و… روبه‌رو شدید؛ می‌بایست نسبت به رگلاژ و در صورت نیاز تعمیر درب سکوریت اقدام فرمایید. به طور کلی تعمیر استپ شیشه سکوریت یا همان جک شیشه از اقداماتی همچون: آچارکشی و روغن‌کاری تشکیل می‌شود. اما نکته بسیار حائز اهمیت این است که اقدامات فوق حتما می‌بایست توسط تعمیرکار متخصص و باتجربه انجام شود.

 به منظور برطرف کردن سروصدای درب سکوریت به هنگام استفاده از آن، می‌توانید در قسمت استپ درب، کمی گریس و یا پارافین بریزید. روغن‌کاری استوپ باعث روان شدن آن می‌شود و عملکرد بهتر و بدون صدایی خواهد داشت.

تعمیر استپ شیشه سکوریت

تعمیر استپ شیشه سکوریت

یکی از نکاتی که باعث افزایش عمر استپ شیشه و عدم نیاز از انجام رگلاژ این قطعه در مدت زمان‌های کوتاه می‌شود، توجه به نحوه تمیزکاری و شستشوی درب شیشه‌ای می‌باشد. عدم توجه به این امر و نفوذ آب به استپ، باعث لزوم انجام تعمیر استپ شیشه سکوریت و مشکلات دیگر خواهد شد.

 همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، داخل قطعه استپ، ماده روغنی وجود دارد که باعث روانی حرکت درب و همچنین پیشگیری از بروز اثرات منفی در هنگام سرما یا گرمای بیش از حد می‌شود. از این رو اگر آب وارد قطعه استپ درب شود، می‌تواند حرکت روان‌ درب را دچار مشکل کند. در این شرایط می‌بایست هر چه سریع‌تر عمل تعمیر استپ شیشه سکوریت را انجام دهید. چرا که نفوذ آب موجب زنگ‌زدگی واشرهای استپ می‌شود و باید قبل از زیاد شدن زنگ‌زدگی و یا آسیب‌دیدگی سایر قطعات، تکنسین مجرب و متخصص عمل رگلاژ استپ درب و در صورت نیاز تعمیر آن را انجام دهد.

در قدم اول، استفاده از استپ مرغوب و باکیفیت، طول عمر این قطعات را افزایش می‌دهد و دیگر لازم نیست هزینه‌های اضافی بابت تعمیر استپ درب سکوریت پرداخت کنید.

تکنسین مجرب برای تعمیر استپ شیشه سکوریت باید یراق‌آلات شیشه و درب را چک و تنظیم نماید. گاهی اوقات این مشکل با روغن‌کاری معمولی استپ رفع خواهد شد. اما گاهی اوقات نیز لزوم رگلاژ و انجام تعویض استپ شیشه سکوریت مدنظر قرار می‌گیرد.

نتیجه‌گیری

اگر مشکل استپ درب سکوریت شدید نباشد و به این قطعه آسیب جدی وارد نشده باشد، تنها با عمل رگلاژ استپ می‌توان مشکل را رفع کرد. اما اگر قطعه استپ به دلیل مواردی همچون: نفوذ آب و یا نوسانات شدید دمای محیطی آسیب‌دیده است، بهتر است به جای تعمیر استپ شیشه سکوریت، نسبت به تعویض آن اقدام فرمایید. چرا که در صورت تعمیر و عدم تعویض قطعه ممکن است در کوتاه مدت با مشکلات بزرگ‌تری مواجه شوید.

طبقه بندی شده در