در فصول گرم، فضای مطبوع و خنک منزل در آرامش و آسایش افراد تاثیر مستقیمی دارد، بنابراین افراد از کولر برای رفع این گرما استفاده می‌کنند. سیم کشی کولر آبی موضوع مهمی در نصب، راه‌اندازی و تعمیر کولر آبی است و نیاز به افراد متخصص در این زمینه احساس می‌شود.

یکی از عواملی که در راه‌اندازی کولر شما اهمیت دارد، نصب سیم کشی موتور است که امری کاملا تخصصی و نیازمند تجربه و سابقه است. زیرا سیم‌کشی نادرست منجر به خرابی، سوختن موتور و یا حتی آتش‌سوزی می‌شود. معمولا شرکت‌های تولید کنند موتور کولر آبی، مدل سیم کشی آن را نیز ارائه می‌دهند که می‌توان از آن استفاده نمود.

خدمات برق ساختمان از خدمات کاملا تخصصی است و تلاش شده دراین صفحه به چگونگی سیم کشی کولر آبی و نکات مهم برق‌کشی آن می‌پردازیم‌.

مراحل انجام سیم کشی کولر آبی

سیم کشی کولر آبی از اصلی‌ترین مراحل راه‌اندازی آن با هنگام سرویس کولر آبی است و اگر اختلالی در آن به وجود آید، کولر آبی نمی‌تواند محیط را خنک کند. کولر‌های آبی در دو نوع پرتابل که معمولا از آن‌ها در اتاق‌ها استفاده می‌شود و نوع ثابت، روی پشت بام منازل وجود دارند.

آشنایی با ساختار کولر آبی
ساختار کولر آبی

 سیم کشی کولر آبی به وسیله یک کابل اصلی و چند رشته‌ای کولر صورت می‌گیرد و تشخیص انشعابات سیم کشی یا کابل‌کشی باید توسط برق‌کار حرفه‌ای انجام شود و شاید نصابان کولر به تنهایی از پس این کار بر نیایند و تخصص کافی نداشته باشند.

روش سیم کشی کولر آبی

اجزاء داخلی کولر آبی
 • سیم‌کشی کولر آبی به گونه‌ای است که یک جعبه فیوز وجود دارد و استارت کار از آنجا خورده می‌شود و بعد اتصال به کلید کولر و بعد از آن به کولر می‌رسد.
 • از جعبه فیوز تا کلید کولر سه سیم شماره ۲.۵ لازم است که یکی برای اتصال به زمین (ارث)، جهت جلوگیری از برق‌گرفتگی وحفاظت و دو تای دیگر فاز و نول هستند.
 • اتصال بعدی از کلید کولر تا خود کولر است که برای آن کابل ۱.۵ و ۵ مفتولی لازم است. این ۵ سیم برای ارث، تند، کند، پمپ آب کولر آبی و دیگری نول هستند.
 •  اگر سیم کشی ساختمان اتصال به زمین نداشته باشد تعداد سیم‌ها ۴ عدد می‌شود.
 • در سیم کشی داخل کولر و برای وصل کردن سیم‌ها به ترمینال کولر باید دانست که ترمینال برق در داخل و بالای کولرآبی شما قرار دارد.
 • پشت کولر جایی قرار دارد که از طریق آن کابل ۵ رشته‌ای وارد می‌شود و سپس کابل باید وارد جعبه ترمینال برق شود.

علت پریدن فیوز کولر آبی چیست؟ همراه با راهکارهای آن

ساختار کلید کولر آبی
ساختار کلید کولر آبی
 • حال در سیم‌کشی داخلی کولر آبی باید این سیم‌ها را در محل مناسب با توجه به حروف انگلیسی که روی آن‌ها نوشته شده به جای درست متصل کنید (p موتور-L فاز-S دور کند کولر-F دور تند کولر).
 • سیم سبز و یا زرد، سیم ارث است و جای مشخصی دارد. در صورتی که جایی برای آن در نظر گرفته نبودند، آن را به خود کولر (بدنه) وصل کنید.

مزایای سیم کشی به موقع و صحیح

  میزان خنک کنندگی و فعالیت کولر بهبود می‌یابد

 • عمر مفید کولر آبی زیاد می‌شود
 • پریدن فیوز و قطعی در هنگام استفاده اتفاق نمی‌افتد

قطعات مربوط به برق‌کشی کولر آبی

 1. کلیدهای کولر آبی
  این کلید شامل کلید پمپ آب (رنگ آبی)، کلید موتور(معمولا قرمز رنگ) و کلید دور تند و کند (رنگ‌های مختلف) است.
  جدیدترین نوع کلید کولرآبی تمام قطب نام دارد و مسئول ارتباط یا قطع کردن فاز و نول است.
 2. کابل‌های برق کولرآبی
  این کابل‌‌ها شامل ۴ سیم مفتولی هستند که هر کدام به پشت کلید‌های کولر و از آن طرف به داخل کولر آبی طبق نقشه سیم کشی موتور کولر آبی متصل می‌شوند. 11 علت روشن نشدن موتور کولر آبی را اینجا بخوانید.

نکات مهم هنگام برق کشی کولر آبی

 • اولین نکته مهم در برق‌کشی کولر آبی، رعایت ایمنی و توجه به سیم‌های فاز و نول است.
 • با توجه به رسانا بودن آب، در صورت عدم رعایت موارد ایمنی در سیم کشی موتور کولر آبی خطر برق‌گرفتگی وجود دارد.
 • قبل از برق‌کشی کولر آبی باید آماده سازی کولر کاملا انجام شود و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کرد.
 • سیم نول را در کلیدهایی که خودشان دارای چراغ هستند باید به نول پشت کلید وصل کرد. همچنین می‌توان نول کولر و نول برق خانه را بدون اتصال به پشت کولر، مستقیم به هم وصل کنیم. در این حالت سیم‌های نول به کلید وصل نشده ولی چراغ کلید هم کار نخواهد کرد.
 • کلید، در سیم‌کشی کولر آبی اهمیت بسیاری دارد. حتی در مواردی کیفیت پایین آن باعث آب شدن کلید و سوختن کولر می‌شود.
 • سیم کشی برق کولر آبی باید به صورت یکدست و عایق باشد.

در پایان:

باید باز هم اشاره کرد که نصب سیم کشی کولر آبی کاری تخصصی است که نیاز به تجربه دارد، زیرا در صورت عدم رعایت مسائل ایمنی و مهم، خسارات جبران ناپذیری به وجود خواهد آمد. بنابراین برای انجام این کار حتما از متخصصان متبحر کمک بگیرید.

طبقه بندی شده در