11 علت روشن نشدن موتور کولر آبی

روشن نشدن موتور کولر آبی

موتور کولر آبی، یکی از مهم‌ترین قطعات کولر آبی است که ممکن است به دلایل مختلفی خراب شود و روشن نشود. قبل از بررسی علل روشن نشدن موتور کولر آبی، باید بگوییم که اگر این موضوع به دلیل سوختن موتور باشد، غیرقابل تعمیر است و موتور باید تعویض شود. برای تعویض و تعمیر کولر آبی می‌توانید از متخصصین معرفی شده در استاده کمک بگیرید.

11 علت کار نکردن کولر آبی

در ادامه‌ی مطالب، به بررسی علت‌های مختلف روشن نشدن موتور کولر آبی و چگونگی برطرف کردن آن و در صورت امکان، به روش‌های جلوگیری از بروز این اتفاق می‌پردازیم.

3. سوختن موتور:

سوختن موتور کولر آبی، دلایل متعددی دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

 • مدت زمان کارکرد موتور: موتور کولر آبی یک عمر مفید دارد که اگر از مدت آن بگذرد، احتمال از کار افتادن آن بالا می‌رود.

برای جلوگیری از سوختن موتور کولر آبی، سرویس کردن دوره‌ای کولر را فراموش نکنید. با این کار طول عمر موتور بالا می‌رود و مشکلات احتمالی برطرف می‌شود.

 • سفت کردن زیادی تسمه: همانطور که گفته شد، رگلاژ تسمه اهمیت زیادی دارد. اگر تسمه زیادی سفت باشد و یا برعکس قرار گرفته باشد، به موتور فشار زیادی وارد می‌شود و باعث سوختن آن در مدت زمان کوتاه می‌شود.
 • مناسب نبودن دما و محیط قرار گیری کولر: اگر محیط قرار گرفتن کولر مناسب نباشد و دمای محیط بالا باشد، موتور می‌سوزد. پس حتما نسبت به این موضوع حساس باشید و دائما محیط و شرایط قرارگیری کولر را بررسی کنید.
 • پشت گوش انداختن سرویس کولر آبی نیز می‌تواند از علل سوختن موتور باشد.

همه‌ی این موارد گفته شده، از علل سوختن موتور کولر آبی بودند. بررسی آن‌ها دشوار است و نیاز به دقت و مهارت دارد. بهتر است از تکنسین‌های متخصص در این زمینه کمک بگیرید. تعمیرکاران استاده می‌توانند به شما برای بررسی این مشکلات و برطرف کردن آن‌ها کمک کنند.

6 علت بوی سوختگی کولر آبی و تعمیر بوی سوختگی را در این صفحه از استاده مشاهده کنید.

2. اتصال بدنه:

اتصال بدنه از عوامل روشن نشدن موتور کولر آبی است. دلیل اتصال بدنه می‌تواند قطعات مصرف‌کننده‌ی کولر آبی مثل واترپمپ و موتور باشند و یا مشکل از سیم‌های رابط باشد. ابتدا قطعات را جدا کنید و به بررسی جداگانه‌ی آ ن‌ها بپردازید و درصورت وجود مشکل، آن‌ها را برطرف کنید. اگر مشکل از قطعات مصرف‌کننده نبود، سیم‌های رابط را بررسی کنید.

3. پریدن فیوز کولر آبی، هنگام روشن کردن کولر:

رخ دادن این مشکل می‌تواند علل مختلفی داشته باشد. ممکن است ایراد از واترپمپ کولر باشد. برای بررسی این قطعه، باید جدا شود و سپس بررسی شود و درصورت خراب شدن، باید تعویض شود. اگر مهارت کافی برای انجام این کار را ندارید، آن را به فرد ماهر در این زمینه واگذار کنید. برای ساخت سایبان کولر آبی اینجا کلیک کنید.

از دیگر قطعاتی که می‌توانند باعث روشن نشدن موتور کولر آبی شوند، می‌توان موتور دو سرعته و اتصالات سیم‌ها را نام برد. اگر موتور دو سرعته خراب باشد، باید به تعمیر و یا درصورت نیاز تعویض آن پرداخت. درصورتی که مشکل از واترپمپ یا موتور دوسرعته نبود، اتصالات و سیم‌پیچی‌ها را بررسی کنید که درصورت ایراد داشتن، آن را برطرف کنید.

اگر با زدن کلید کولر، پمپ و موتور روشن نمی‌شوند، احتمالا مشکل از فیوز است. بنابراین باید فیوز را برطرف کنید و درصورت وجود مشکل، آن را برطرف کنید. البته ممکن است مشکل در سیم‌کشی ساختمان نیز باشد.

4. صدا داشتن موتور کولر آبی و کار نکردن آن:

اگر موتور کولر آبی کار نمی‌کند اما صدا می‌دهد، احتمالا مشکل از خازن است. پس ابتدا خازن را چک کنید و در صورت وجود مشکل آن را تعمیر یا تعویض کنید. اگر خازن بررسی شد و ایرادی وجود نداشت، قطعات دیگر اعم از تسمه، سیم‌پیچ دور کند و دور تند، فن و بررسی شود. ببرای بررسی و رفع ایرادات احتمالی در این قطعات، متخصصان استاده به شما کمک می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم دلیل کار نکردن دور کند و تند کولر آبی را مزالعه کنید و راهکارهای حل این مشکل را بخوانید.

5. استارت نخوردن موتور کولر آبی و روشن نشدن آن:

اگر موتور به طور کلی استارت نمی‌خورد، احتمالا فیوز یا نول و فاز اصلی کولر آبی قطع است. اگر با بررسی متوجه سوختن فیوز شدید، باید تعویض شود.

6. شل بودن تسمه‌ی موتور کولر آب:

شل بودن تسمه‌ی کولر یکی از عوامل کار نکردن موتور کولر آبی است و باید سفت‌تر شود. به تنظیمات شل یا سفت کردن تسمه‌ی موتور، تسمه رگلاژ گفته می‌شود. اگر می‌خواهید مطمئن شوید که سفت بودن تسمه کافی است، باید هنگام جمع شدن تسمه اطراف پولی، اندازه‌ی یک بند انگشت اضافه بیاید. بهترین زمان تعویض تسمه کولر آبی و آموزش تنظیم و نصب تسمه کولر آبی را بدانید!

7. پاره شدن شلنگ آب:

یکی از موارد، پاره شدن شلنگ آب است. درصورت وجود مشکل باید تعویض شود. البته این مورد باید در سرویس‌های دوره‌ای بررسی شود.

8. مسدود شدن سوراخ آب ریزها:

اگر سوراخ آب‌ریزها مسدود شود، موجب بوجود آمدن این مشکل می‌شود. برای باز کردن این سوراخ‌ها می‌توانید از جوهر نمک استفاده کنید.

9. پارگی برزنت کولر:

اگر برزنت کولر پاره شده باشد، باد گرم میزند و راه برطرف کردن این مشکل، تعویض برزنت کولر است.

10. نیم‌سوز شدن موتور:

اگر موتور نیم‌سوز شده باشد، کولر کار نمی‌کند. از نشانه‌های نیم‌سوز شدن آن، می‌توان به داع شدن موتور و یا بوی سوختگی آن اشاره کرد.

11. نرسیدن جریان برق به موتور کولر و مشکل سیم کشی:

اگر موتور کولر آبی خود به خود روشن و خاموش می‌شود، احتمالا مشکل از اولود سیم مشرک موتور یا داخل موتور است. برای بررسی آن بهتر است از تکنیسین ماهر کمک بگیرید تا به عیب یابی و رفع آن بپردازد.

سارا زندی

دانشجوی مولتی مدیا هستم و به تحلیل دیتا علاقه دارم. کار با ابزارهای دیتا برام لذت بخشه و در تلاشم به صورت مستمر اطلاعات و تجربیاتم در این حوزه افزایش بدم. از سال 99 در حوزه صدا و گویندگی فعالیت می‌کنم و علاقه بسیار زیادی دارم تا به صورت حرفه‌ای گویندگی کنم.

مطالب مرتبط برای شما...

 1. ناشناس گفت:

  مواظب باشید از کولر نامردتر نداریم احتمال برق گرفتگی بسیار شدید میباشد

 2. مقدم گفت:

  دینام گاهی اوقات زوره چرخاندن تسمه را ندارد باتشکر مقدم

 3. یعقوب گفت:

  سلام در کل از کلر آبی که دارم رازی هستم ولی متاسفانه بعضی وقتها که چند ساعت بخصوص در هوای گرم کار کرد پس از خاموشی چندین ساعت وقتی روشن میکنم کار نمی کند تا اینکه دکمه پلاستیکی که در بدنه موتور است فشار بدهم و صدایی مانند کلید اتصال بکند سپس با زدن کلید که گاهی با دست هم باید تسمه را یاری کرد گولر راه می افتد قابل ذکر است پس از تعمیر یا سیم پیچی موتور در دوسال قبل این مشکل پیش آمده است لطفا پاسخ ، تشکر یعقوب

 4. فرید گفت:

  سلام. من یه دینام کولر دارم که چندسالی ازش استفاده نکردم. الان کلا قفله و با دست هم نمی‌چرخه، دلیلش چی میتونهدباشه

  • ناشناس گفت:

   سلام گیر داره باید از پشت جای پره خنگ کنندش باز کنید بعد با انبر قفلی میله رو بچانید تا آزاد شود اکه شد عیب همین بوده درغیر این مشکل یا سوخته یا جای دیگه ای عیب داره

 5. ناشناس گفت:

  کلر گوگوم میکند اما روشن نمیشود

 6. احمدی گفت:

  با سلام،
  بعضی مواقع که می خواهم موتور کولر را روشن کنم، موتور صدای هوم می دهد و روشن نمی شود. اما بعد که مقداری با سیمهای جعبه تقسیم داخل کولر و یا کلید کولر ور می روم، کولر روشن می شود. ممنون می شوم توضیح دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *