با فرا رسیدن فصل گرما تقاضای استفاده از کولر آبی و تعمیرات آن افزایش پیدا می‌کند. همچنین با استفاده مداوم از کولر آبی مشکلات آن پدیدار می‌شود که بوی سوختگی کولر آبی نیز یکی از آن مشکلات دستگاه به شمار می‌رود. هنگامی که متوجه بوی سوختن کولر آبی خود شوید، باید سریعا علت آن را جستجو کنید. ترجیحا بهتر است تعمیر بوی سوختگی کولر آبی و عیب یابی آن را به تعمیر کار کولر بسپارید تا با دانش و مهارت کافی نسبت به تعمیرات آن اقدام شود و از بروز هر گونه مشکل و خرابی دیگر جلوگیری به عمل آید. بنابراین جهت بهره‌مندی از خدمات تعمیر کولر آبی با ما در این صفحه از خدمات آنلاین استاده همراه باشید.

علت بوی سوختگی کولر آبی

استشمام بوی سوختگی ممکن است دلایل متعددی داشته باشد که در ادامه به بررسی 6 علت آن خواهیم پرداخت. اگر کولر آبی شما نیز دچار مشکل شده است و بوی سوختگی آن شما را اذیت می‌کند، با مطالعه مطالبی که در ادامه آمده است، علت بروز این مشکل را شناسایی خواهید کرد‌.

علت بوی سوختگی کولر آبی

نیم سوز شدن یا سوختن موتور کولر آبی

پیش از هر چیز باید بوی سوختگی دستگاه را شناسایی کنید که شبیه به چه بویی است. اگر بوی سوختگی لوازم برقی و یا ذوب شدن سیم به مشام شما رسید، به احتمال زیاد این بو متعلق به موتور کولر آبی است. برای اطمینان حاصل کردن از منشا بو شناخته شده اگر پس از گذشت مدت زمان کوتاهی از به مشام رسیدن بوی سوختگی، دستگاه خاموش شود و از کار بیفتد یعنی موتور نیم‌سوز شده و یا به طور کلی سوخته است‌‌.

مهم‌ترین دلایل روشن نشدن موتور کولر آبی را در این صفحه از “استاده” بخوانید.

خیس نبودن کافی پوشال‌ها

پوشال باید همیشه نم‌دار و خیس باشد تا کولر آبی به درستی کار کند. مشکل رایج خیس نبودن آنها، گرم شدن هوای کولر است؛ اما تنها این مشکل در صورت خشک بودن گریبان شما را نخواهد گرفت. ممکن است حتی در بعضی موارد این موضوع سبب آتش گرفتن پوشال‌ها بشود. البته همیشه نیز بوی سوختگی کولر آبی با آتش گرفتن پوشال‌ها به مشام نمی‌رسد.

منشا بیرونی

از ساده‌ترین دلایل بوی سوختگی کولر آبی می‌توان به همین موضوع اشاره کرد‌. در برخی موارد حتی مشکل از کولر آبی شما نیست و به دلیل موارد متعددی که در نزدیکی کولر اتفاق می‌افتد این بو به مشام می‌رسد. یعنی ممکن است فردی در نزدیکی کولر شما در حال سیگار کشیدن باشد، یا کولر‌هایی که در نزدیکی دستگاه شما هستند دچار مشکل شده باشند، یا اینکه در هوا دود وجود داشته باشد و…

در این حالت نیازی به تعمیر بوی سوختگی کولر آبی وجود نخواهد داشت؛ زیرا مشکل از کولر شما نیست.

وجود مشکل در پمپ کولر آبی

زمانی که پمپ دستگاه دچار مشکل بشود، وظیفه اصلی خود که رساندن آب به پوشال‌ها است را به درستی انجام نمی‌دهد و در نتیجه پوشال‌ها خشک می‌مانند و روند کار دستگاه مختل خواهد شد. در پی این مشکل و کمبود آب در سیستم، موتور دستگاه بیش از حد گرم خواهد شد و بوی سوختگی ایجاد می‌شود. در بعضی موارد، قدیمی بودن پمپ آب کولر و درست کار نکردن آن نیز سبب بروز این مشکل خواهد شد. مهم‌ترین علت کار نکردن پمپ کولر آبی چیست؟

با کیفیت نبودن روغن موتور

لازم به ذکر است که مشکلات مربوط به موتور دستگاه و در پی آن علت بوی سوختگی کولر آبی، همیشه سوختن یا نیم سوز شدن موتور نیست. در برخی موارد روغن کاری موتور با روغن بی کیفیت علت بروز چنین مشکلی است. زمانی که موتور با روغن بی کیفیت روغن کاری شود، این روغن در حین کار دستگاه می‌سوزد و سبب انتشار بوی بد خواهد شد.

وجود مشکل در موتور فن کولر آبی

درست نصب نشدن موتور فن کولر و یا وجود هر مشکل و خرابی در این قطعه نیز امکان دارد یکی دیگر از دلایل بروز مشکل بوی سوختگی از کولر آبی باشد.

وجود ایراد در اتصالات کولر آبی

در هنگام متوجه شدن بوی سوختگی کولر آبی، به سرعت دستگاه را خاموش کنید. سپس اتصالات آن را بررسی کنید تا از فرسوده نبودن و سالم بودن آنان اطمینان حاصل کنید. در صورت وجود مشکل در این قسمت‌، قطعات دستگاه بیش از حد داغ می‌شوند. همچنین در این شرایط، اجزای الکتریکی داغ موجود در مجاورت آب هم بسیار خطرناک خواهند بود.

تعمیر بوی سوختگی کولر آبی

پس از آشنایی با علت بوی سوختگی کولر آبی، حال نوبت به تعمیر بوی سوختگی رسیده است. با توجه به دلایل ذکر شده در بالا به بررسی چگونگی تعمیر این مشکل خواهیم پرداخت. گفتنی است که اگر شما بدون داشتن علم کافی برای تعمیر دستگاه دست به کار بشوید، ممکن است سبب ایجاد مشکلات جدی‌تر و وارد شدن هزینه‌های بیشتر به کولر آبی خود شوید.

تعمیر بوی سوختگی کولر آبی

تعمیر بوی سوختگی کولر آبی امری تخصصی است و بهتر است اگر در این زمینه تخصص و دانش و مهارت کافی را ندارید، دست نگه دارید. شما می‌توانید با تماس حاصل کردن با نمایندگی و مراکز تعمیرات معتبر و اعزام تعمیرکار به محل این مشکل را برطرف کنید.

عیب یابی موتور کولر آبی

اگر پس از گذشت زمان کوتاهی از استشمام بوی سوختگی متوجه خاموش شدن دستگاه شدید، احتمالا مشکل از موتور آن باشد. در این حالت موتور یا نیم سوز شده و یا به طور کلی سوخته است. جهت تعمیر موتور کولر آبی در این حالت باید دستگاه توسط متخصص مربوطه بازبینی و عیب یابی شود. اگر امکان تعمیر موتور وجود داشته باشد، تعمیرکار نسبت به تعمیر بوی سوختگی کولر آبی اقدام خواهد کرد؛ در غیر این صورت نیاز به تعویض موتور خواهد بود.

بررسی پوشال دستگاه

اگر علت بروز این مشکل خیس نبودن پوشال‌ها باشد، بهتر است پیشگیری کنید. به همین دلیل شما می‌توانید پوشال‌ها را به طور سالانه تعویض کنید و همچنین چند هفته یکبار به بررسی آنها بپردازید و از رسیدن آب به آنها اطمینان حاصل کنید‌.

پمپ آب

هر ساله برای راه‌اندازی کولر آبی باید به بررسی پمپ آب دستگاه نیز بپردازید. برای جلوگیری از خراب شدن پمپ آب و بروز مشکلات ناشی از آن مانند بوی سوختگی کولر آبی، بهتر است پمپ را تعویض کنید تا از فرسودگی و قدیمی شدن آن جلوگیری کرده باشید.

روغن کاری موتور

همیشه باید از روغن باکیفیت و مرغوب برای روغن کاری موتور دستگاه استفاده کتید؛ زیرا در غیر این صورت با سوختن روغن در هنگام کارکرد دستگاه، بوی سوختگی کولر آبی منتشر خواهد شد.

تعمیر موتور فن کولر آبی

هر ساله علاوه بر بررسی پوشال و پمپ، باید موتور فن کولر را نیز بررسی کنید. سرویس کولر آبی سالانه برای این قطعه و یا تعویض آن در صورت قدیمی بودن از بروز مشکلاتی همچون بوی سوختگی کولر آبی جلوگیری خواهد کرد.

در صورت وجود هرگونه مشکل در اتصالات دستگاه باید با کمک تعمیرکار فنی در نمایندگی نسبت به تعمیر هر یک از آنها بپردازید.

مراحل تعمیر بوی سوختگی کولر آبی

علاوه بر موارد بالا می‌توانید برای تعمیر بوی سوختگی کولر آبی مراحل زیر را نیز به ترتیب انجام دهید:

  1. کولر را خاموش کنید.
  2. درپوش کناری آن را باز کنید.
  3. تسمه را بررسی کنید. (بیش از حد شل یا سفت بودن تسمه سبب بروز این مشکل خواهد شد.)
  4. سپس سیم‌کشی و اتصالات دستگاه را بررسی کنید.
  5. سلامت یاتاقان و استاندارد بودن میزان ولتاژ را نیز بررسی کنید.

پس از بررسی موارد ذکر شده در بالا، متوجه منشا بوی سوختگی کولر آبی خواهید شد و سپس می‌توانید به تعمیر آن قسمت بپردازید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در