گل‌های آپارتمانی

در این صفحه از “استاده” قصد داریم 28 مورد از انواع گلهای آپارتمانی را به شما عزیزان معرفی نموده و ویژگی‌ها و روش‌های نگهداری از آنها را آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

معمولا گلهای آپارتمانی چندین ویژگی دارند که نگهداری از آنها را بسیار راحت‌تر و آنها را به گیاهی مناسب برای خانه تبدیل می‌کند. این موارد عبارت هستند از:

  • کوچک هستند و جای کمی را اشغال می‌کنند.
  • نیاز به رسیدگی و نگهداری کمی دارند.
  • برگ‌ها همواره سبز هستند.
  • نسبت به شرایط گوناگون پایدار هستند و عمری طولانی دارند.

قیمت اجرا روف گاردن و هزینه های ساخت روف گاردن را در این صفحه مشاهده کنید.

در ادامه با انواع مناسب‌ترین گلهای آپارتمانی برای نگهداری در منزل آشنا خواهید شد:

بگونیا رکس، منحصر به فرد

بگونیا رکس
بگونیا رکس

برگ‌های این گیاه بسیار خاص و منحصر به فرد می‌باشد. همانطور که در تصویر مشخص است، رنگ برگ‌های گل بگونیا رکس سایه‌ای از صورتی و بنفش دارد که با رنگ سبز ترکیب شده‌ است. بگونیا رکس به میزان متوسطی از آب، نور و کود نیاز دارد.

با ۵ روش جادویی تقویت گلهای آپارتمانی آشنا شوید

ارکیده شاپرکی، افزایش گلدهی در شب‌های خنک!

ارکیده شاپرکی
گل ارکیده شاپرکی

ارکیده شاپرکی برای آپارتمان‌های کوچک که فضای کمی دارند، بسیار مناسب است و به راحتی گل می‌دهد. این گل برای گل‌دهی، نگهداری و رسیدگی خاصی نیاز ندارد. گفتنی است شب‌های خنک، گل‌دهی آن را تحریک می‌کند. دمای مناسب جهت رشد این گل 15 درجه می‌باشد.

نکته‌ بسیار مهمی که در نگهداری از ارکیده شاپرکی باید به آن توجه داشته باشید این است که این گل جهت رشد به خاک مخصوص ارکیده نیاز دارد و نباید در خاک معمولی نگهداری شود.

در این صفحه با راز نگهداری گلهای آپارتمانی آشنا شوید!

ارزان ترین گل آپارتمانی: فیلودندرون

ارزان ترین گل آپارتمانی فیلودندرون
گل فیلودندرون

یکی از در دسترس‌ترین و ارزان‌ترین گیاهان و گلهای آپارتمانی فیلودندرون می‌باشد. این گیاه به گل پوتوس شباهت دارد. تفاوت آنها در ساقه‌ چوبی و برگ‌های کشیده‌تر فیلودندرون می‌باشد. استفاده از تکیه‌گاه خزه‌دار جهت رشد بهتر فیلودندرون توصیه می‌شود. برگ‌های فیلودندرون بزرگ و سبز تیره رنگ هستند و حالت قلبی دارند. برای مشاهده بهترین گلهای آپارتمانی سایه دوست روی آن کلیک کنید.

این گل به نور غیر مستقیم و آبیاری هفتگی نیاز دارد و به دلیل مراقبت و رسیدگی کمی که نیاز دارد، انتخاب بسیار مناسبی برای افراد شاغل به شمار می‌رود.

آبیاری فیلودندرون در زمستان باید یکبار در هفته و در تابستان دوبار در هفته انجام شود. توصیه ما به شما همراهان عزیز این است که هفته‌ای دوبار گل را غبارپاشی نمایید.

گل گندمی یا spider plant

گل گندمی یا spider plant
گل گندمی یا spider plant

گل گندمی یکی از انواع گیاهان و گلهای پرطرفدار و مقاوم آپارتمانی می‌باشد که نگهداری از آن آسان است. به افرادی که تازه کار هستند، نگهداری از این گل پیشنهاد می‌شود. این گل همیشه سبز و چندساله، برگ‌‌های کشیده و بلندی دارد که اندازه آنها حدود 25cm می‌باشد. برگ‌های گل گندمی می‌تواند تک‌رنگ سبز و یا همراه با رگه‌های سفید باشد. گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما را اینجا بخوانید.

این گل با نور کم، نیم سایه و غیرمستقیم (حتی نور لامپ) به راحتی رشد می‌کند و مناسب آپارتمان‌هایی با نورگیری کم می‌باشد.

شایان ذکر است گل گندمی به تصفیه‌ هوا نیز کمک می‌کند. گل گندمی سمی نیست و برای حیوانات خانگی و فرزندان شما خطری ندارد.

توصیه‌ ما به شما عزیزان این است که جهت رشد بهتر گندمی همواره سطح خاک را مرطوب نگه دارید و از اسپری نمودن آب روی برگ‌ها به صورت هر یک یا دو روز یکبار نیز غافل نباشید.

گل یشم با برگ‌های گوشتی و چوبی!

گل آپارتمانی یشم با برگ‌های گوشتی و چوبی!
گیاه یشم

برگ‌های گل یشم به صورت گوشتی و ساقه‌ آن نیمه چوبی می‌باشد. این گل به نور مناسب نیاز دارد. بهتر است هنگامی که سطح خاک کاملا خشک شده است، آبیاری به گل را انجام دهید.

30 ایده سال 2022 گرین وال یا دیوار سبز مصنوعی را در این صفحه از استاده مگ مشاهده کنید.

تیلاندسیا گل آپارتمانی هوازی!

تیلاندسیا گل آپارتمانی هوازی!
تیلاندسیا گل آپارتمانی هوازی!

تیلاندیسا یکی از گلهای هوازی آپارتمانی به شمار می‌رود و می‌تواند خارج از خاک به رشد خود ادامه دهد. این گل در تصفیه‌ هوای منزل و افزایش رطوبت خانه تاثیرگذار است. فضایی که گل تیلاندیسا قرار دارد باید نور مناسبی داشته باشد. درصورتی که در محیط منزل گربه‌ بازیگوش دارید که گیاهان را از گلدان خارج می‌کند، انتخاب تیلاندسیا می‌تواند گزینه‌ بسیار مناسبی باشد.

بهترین گیاهان آبزی آپارتمانی برای زیبایی منزل و محل کار را در است صفحه از استاده بخوانید و با روش کاشت آنها آشنا شوید.

فیکوس لیراتا

فیکوس لیراتا
فیکوس لیراتا

یکی از انواع گیاهان و گلهای بزرگ آپارتمانی، فیکوس لیراتا می‌باشد. برگ‌های این گل جهت حفظ طراوت و تازگی، به رسیدگی و مراقبت خاصی نیاز دارند. آبیاری متوسط و فضای نورگیر نیز می‌بایست جهت رشد بهتر گل فراهم باشد.

پاپیتال یا عشقه

انواع گل‌های آپارتمانی پاپیتال یا عشقه
پاپیتال یا عشقه

پاپیتال یکی از گیاهان مقاوم و سرسخت آپارتمانی به شمار می‌رود که نسبت به دما و میزان آبیاری مختلف و همچنین شرایط نوری گوناگون سازگاری دارد. گل پاپیتال انواع و رنگ‌های متفاوتی دارد و شما می‌توانید با توجه به سلیقه‌ خود و نحوه‌ دکوراسیون منزل، بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

سرخس آشیانه، زیبا ولی دشوار در نگهداری!

سرخس آشیانه، زیبا ولی دشوار در نگهداری!
سرخس آشیانه

به طور کلی نگهداری از سرخس‌ها در محیط آپارتمان خیلی دشوار است؛ چرا که به رطوبت بالایی احتیاج دارند. سرخس آشیانه یکی از معدود گونه‌های سرخس‌ها می‌باشد که در محیط کم‌ نور و با رطوبت متعادل و متوسط نیز می‌تواند به خوبی رشد داشته باشد. برگ‌های چرمی شکل این گل یکی از ویژگی‌های جذاب و خیره کننده‌ آن است.

زاموفیلیا برای آپارتمان‌های کم نور!

زاموفیلیا
زاموفیلیا

زاموفیلیا این گل آفریقایی به نور کمی نیاز دارد و حتی می‌تواند با نور چراغ فلوسنت نیز زنده بماند. همین موضوع نگهداری آن در منازل کم ‌نور را آسان‌تر می‌کند. البته شایان ذکر است زاموفیلیا نور غیرمستقیم را ترجیح می‌دهد. زاموفیلیا به آهستگی رشد می‌کند و به رطوبت زیاد علاقه‌ چندانی ندارد.

بهترین خاک برای این گیاه، خاک تقریبا خشک و با زه‌کشی مناسب می‌باشد.

کاکتوس کریسمس، کاکتوس تعطیلات و یا اشلومبرگرا

اشلومبرگرا
کاکتوس کریسمس، کاکتوس تعطیلات و یا اشلومبرگرا

کاکتوس کریسمس، کاکتوس تعطیلات و یا اشلومبرگرا درصورت نگهداری اصولی و شرایط زندگی مناسب، در فصل زمستان گل می‌دهد. جالب است بدانید این گل جهت ادامه‌ زندگی به محیط گرم، خشک و آفتابی نیاز ندارد و حتی می‌تواند در شرایط کم نور و مرطوب مانند حمام نیز به خوبی رشد داشته باشد.

پتوس برای افراد شاغل!

گل آپارتمانی پتوس برای افراد شاغل!
پتوس

پتوس از خانواده‌ گل شیپوریان و یکی از پرطرفدارترین گلهای آپارتمانی به شمار می‌آید که نگهداری از آن بسیار ساده و مناسب برای افراد شاغل می‌باشد. برگ‌های پتوس بسیار متنوع هستند و امکان دارد رگه‌هایی از رنگ سفید، کرم، سبز روشن در وسط یا حاشیه‌ برگ‌ها به چشم بخورد. برگ‌های قدیمی این گل حدودا 30 سانتی متر طول دارند. محیط زندگی پتوس می‌تواند خاک یا آب باشد. البته شایان ذکر است رشد این گل در خاک به مراتب بهتر است.

تکثیر گل پتوس به راحتی و به کمک قلمه زدن در آب صورت می‌گیرد.

آلوئه ورا با درمان‌های جذاب!

آلوئه ورا
آلوئه ورا

علاوه بر استفاده‌ درمانی آلوئه ورا در بیماری‌های پوستی و سوختگی، این گل قادر است هوای پیرامون خود را تصفیه کند. از شرایط نگهداری آلوئه ورا می‌توان به نور غیر مستقیم فراوان و آبیاری به صورت هر سه هفته یکبار اشاره کرد.

زیبا و خواستنی: دراسنا

دراسنا
دراسنا

دراسنا یکی از گلهای آپارتمانی تصفیه کننده‌ هوا می‌باشد که می‌تواند هنگام شب میزان اکسیژن محیط پیرامون خود را افزایش دهد.

با در نظر گرفتن ویژگی‌های این گیاه، دراسنا یکی از گیاهان بسیار مطلوب برای اتاق خواب می‌باشد. میزان آبیاری این گل به صورت یک ماه یکبار بوده و نگهداری بسیار آسانی دارد.

گل آپارتمانی مارانتا

مارانتا
گل آپارتمانی مارانتا

برگ‌های منحصر به فرد و رگه‌های قرمز از ویژگی‌های خاص و جذاب گل آپارتمانی مارانتا به شمار می‌رود. مارانتا به نور غیرمستقیم و آبیاری کم احتیاج دارد.

توصیه‌ ما به شما عزیزان: که جهت رشد بهتر این گیاه، خاک آن را همواره به صورت مرطوب نگهداری نمایید.

برگ عبایی یا Cast Iron Plant

برگ عبایی
برگ عبایی یا Cast Iron Plant

برگ عبایی به آبیاری و نور کمی نیاز دارد. بنابراین انتخابی بسیار ایده آل برای قسمت‌های تاریک آپارتمان به شمار می‌رود. برگ‌های آن به رنگ سبز تیره، بلند، کشیده و براق هستند و مکان دارد طولشان به نیم متر نیز برسد.

جالب است بدانید این گل ساقه‌ هوایی ندارد و دمبرگ‌های بلند آن به صورت مستقیم از خاک بیرون آمده‌اند.

 این گل نسبت به محدوده دمایی محیط نیز بسیار مقاوم و می‌تواند از 7 الی 27 درجه‌ سانتی گراد را تحمل کند. از آنجایی که ریشه‌های این گل به راحتی دچار پوسیدگی می‌شوند، بهتر است قبل از هر مرتبه آبیاری، خاک گلدان کاملا خشک شده باشد. (حدودا 5-7 روز یکبار) همچنین پیشنهاد می‌شود اسپری آب روی برگ‌ها را به صورت هفتگی انجام دهید. (هفته‌ای یکبار)

تقسیم ساقه‌ زیرزمینی، روش زیاد کردن گل برگ عبایی می‌باشد.

گل ساکولنت بسیار مقاوم!

ساکولنت
گل آپارتمانی ساکولنت

ساکولنت‌ها یکی از انواع بسیار مقاوم و محبوب گلهای آپارتمانی می‌باشند و به رنگ‌های گوناگونی همچون: سبز، بنفش، قرمز، آبی و… دیده می‌شوند.

کاکتوس محبوب و پر تنوع!

کاکتوس
کاکتوس

گلهای آپارتمانی کاکتوس نوعی از ساکولنت‌ها هستند که به دلیل گوشتی بودن برگ‌ها و ذخیره‌‌ نمودن آب در خودشان، نسبت به محیط گرم، خشک و کم آب مقاوم شده اند.

انواعی از کاکتوس‌ها اندازه‌ کوچک‌تری دارند و درصورت نگهداری صحیح، گلهای بسیار زیبای صورتی، سفید، یاسی و یا زرد رنگ خواهند داشت. شایان ذکر می‌باشد کاکتوس‌ها از انواع گلهای آپارتمانی هستند که نگهداری از آنها بسیار ساده است.

نکته: ساکولنت و کاکتوس برای افراد مبتدی بسیار مناسب هستند. تنها توجه داشته باشید که محیط نگهداری آنها دارای نور زیاد و خاک آنها نیز زه‌کشی (آب بیش از اندازه داخل خاک نباشد) مناسب داشته باشد.

بنفشه آفریقایی، روح خانه را جلا می‌دهد!

بنفشه آفریقایی
گل آپارتمانی بنفشه آفریقایی

بنفشه آفریقایی یکی از انواع زیبای گلهای آپارتمانی که جلوه‌ بسیار شاد، جذاب و ویژه‌ای به منزل شما می‌بخشد. این گل می‌تواند دمای معمولی اتاق را تحمل کند ولی دمای 16 درجه سانتی گراد را ترجیح می‌دهد. خاک مناسب بنفشه آفریقایی، خاک برگ می‌باشد و بهتر است هر یک هفته یکبار نسبت به آبیاری آن اقدام نمایید.

گل چمچه‌ای یا اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم
گل چمچه‌ای یا اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم دارای برگ‌های سبز تیره رنگ و گلهای سفید زیبا می‌باشد.

نگهداری از این گل می‌تواند سموم هوای اطراف خود مانند بنزن و فرمالدهید را تصفیه نماید.

گل چمچه‌ای یکی از انواع گلهای محبوب آپارتمانی به شمار می‌رود که نگهداری بسیار آسانی دارد. بهتر است گل چمچه‌ای را در محیط مرطوب، دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید و در هر مرتبه آبیاری، گل را به خوبی سیراب نمایید.

سرخس برگ شمشیری

سرخس برگ شمشیری
گل آپارتمانی سرخس برگ شمشیری

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، محیط زندگی سرخس‌ها معمولا باید رطوبت زیادی داشته باشد. سرخس برگ شمشیری نیز به محیط بسیار مرطوب و نور غیرمستقیم نیاز دارد. نگهداری از این گل رطوبت محیط پیرامون خود را بالا می‌برد و به عنوان یک دستگاه بخور طبیعی عمل می‌کند! همچنین سرخس برگ شمشیری نمونه‌ای از گلهای آپارتمانی است که می‌تواند باعث کاهش آلودگی هوا شود.

رهوئو یا موسی در گهواره!

موسی در گهواره
گل آپارتمانی رهوئو یا موسی در گهواره

یکی از انواع گلهای آپارتمانی خاص، رهوئو می‌باشد که گلهای آن داخل برگی مانند قایق تشکیل می‌شود. شرایط محیطی مناسب جهت رشد بهتر این گل شامل: نور غیرمستقیم و آبیاری کم می‌باشد؛ به طوری که بهتر است قبل از آبیاری سطح خاک کاملا خشک شده باشد.

افزایش گل رهوئو از طریق پاجوش (مستقیما از ریشه) انجام می‌شود.

گل حسن یوسف، پر از تنوع رنگی!

حسن یوسف
گل حسن یوسف

حسن یوسف یکی از انواع گلهای پرتنوع آپارتمانی می‌باشد که حدود 150 گونه دارد. برگ‌های حسن یوسف به رنگ‌های سفید، سبز، زرد، قهوه‌ای، بنفش، سرخابی و… یافت می‌شود. این گل توانایی دارد بیش از 65 سانتی متر ارتفاع داشته باشد.

حسن یوسف به نور زیاد و آبیاری متوسط و به صورت 4 الی 6 روز یکبار نیاز دارد.

درصورتی که محیط زندگی حسن یوسف نور کافی نداشته باشد، برگ‌ها تغییر رنگ می‌دهند و گل به صورت علفی رشد پیدا می‌کند. نگهداری از این گل در فصول سرد بسیار حائز اهمیت می‌باشد؛ به طوری که درصورت کوچک‌ترین سهل انگاری گل شما برای همیشه نابود خواهد شد.

تکثیر گل حسن یوسف بسیار راحت و از طریق قلمه‌زنی در آب انجام می‌شود.

توصیه می‌شود جهت جلوگیری از پژمردگی حسن یوسف، همواره سطح خاک به صورت مرطوب نگه داشته شود.

پیشنهاد ما به شما عزیزان: باتوجه به سرعت رشد بالای حسن یوسف، جهت حفظ زیبایی ظاهری گیاه، هرچند وقت یکبار نسبت به هرس نمودن و نوک‌زنی آن اقدام نمایید.

کالانکوئه یا Florist’s kalanchoe، محبوب هر آپارتمان

کالانکوئه
کالانکوئه یا Florist’s kalanchoe

یکی دیگر از انواع گلهای محبوب آپارتمانی کالانکوئه نام دارد. این گل برگ‌های کاملا صاف، براق و پهن دارند. در سال اول ساقه‌ گل به صورت آبدار و شکننده، ولی از سال دوم به فرم چوبی تغییر پیدا می‌کنند.

به نور متوسط تا زیاد نیاز دارد و بهتر است آبیاری گل دو الی سه بار در هفته انجام شود.

مناسب‌ترین خاک جهت رشد درست گل ترکیبی از ماسه، خاک باغچه و کود حیوانی می‌باشد. توصیه‌ می‌شود کوددهی به کالانکوئه از اواخر بهار تا اواخر تابستان و به صورت هر دو هفته یکبار ادامه داشته باشد.

تکثیر کالانکوئه از 15 اردیبهشت ماه تا پایان خرداد ماه می‌باشد و به صورت قلمه‌زنی از ساقه انجام می‌پذیرد.

گل برگ قاشقی، مقاوم و زیبا

برگ قاشقی
گل آپارتمانی برگ قاشقی

برگ قاشقی از گیاهان همیشه سبز، محبوب و مقاوم آپارتمانی به شمار می‌رود. توجه کنید که رشد این گل به کندی صورت می‌پذیرد. توصیه می‌شود این گل را به دور از نور مستقیم خورشید نگهداری نمایید.

گل زبرینا پرطرفدار و متنوع در رنگ

زبرینا
گل آپارتمانی زبرینا

زبرینا یکی دیگر از انواع گلهای پرطرفدار و متنوع آپارتمانی می‌باشد که برگ‌هی بیضی شکل و نوک تیز آن مکان دارد با رگه‌هایی به رنگ ارغوانی، سفید، سبز روشن، سفید و… دیده شوند. زبرینا جهت رشد مناسب به نور زیادی نیاز دارد.

تکثیر زبرینا با کمک قلمه‌زنی ساقه در محیط آبی یا خاکی انجام می‌گیرد.

گل شمعدانی

شمعدانی
گل شمعدانی

از گلهای محبوب و پرطرفدار آپارتمانی می‌توان به گل شمعدانی اشاره کرد. گلهای این گل می‌تواند به رنگ‌های قرمز، سرخابی، گلبهی، سفید و… دیده شوند و جذابیت و زیبایی خاصی به منزل شما ببخشند.

نور مستقیم خورشید و خاک سنگین جهت رشد بهتر گل شمعدانی آپارتمانی مناسب‌تر هستند.

گل آپارتمانی برگ انجیری، خاص و بی‌نظیر

برگ انجیری
گل آپارتمانی برگ انجیری

برگ انجیری دارای برگ‌های پهن، سبز تیره رنگ و با بریدگی‌های فراوان و زیبایی بی‌نظیری به آپارتمان شما می‌بخشد. بهتر است بدانید برگ‌های گل در ابتدا قلبی شکل هستند و به مرور زمان و رشد گیاه، بریدگی‌ها نمایان خواهند شد. برگ‌های قدیمی گل برگ انجیری می‌تواند حدود یک متر طول داشته باشد.

شرایط زندگی مناسب این گل آپارتمانی شامل: نور غیر مستقیم و آبیاری به صورت یکبار در هفته باید باشد. همچنین اسپری آب روی برگ‌ها نیز در شادابی و رشد گل تاثیرگذار می‌باشد.

برگ انجیری ریشه‌های هوایی دارد و افزایش برگ انجیری به کمک تقسیم جوانه‌ ریشه‌دار انجام می‌شود.

طبقه بندی شده در