اگر شما به گل و گیاه علاقه‌مند هستید، این مطلب استاده مگ را از دست ندهید. ما در این صفحه به معرفی گل سینگونیوم و انواع آن پرداخته‌ایم. گل سینگونیوم قرمز و گل سینگونیوم صورتی از زیباترین انواع این گیاه هستند. همچنین پس از تهیه این گیاه، شما باید با نحوه نگهداری سینگونیوم نیز آشنا شوید. تمام چیزی که برای مراقبت از این گل نیاز دارید در این صفحه بررسی شده است.

انواع گیاه سینگونیوم

از این گیاه انواع مختلفی وجود دارد و نیاز است تا شما آن‌ها را بشناسید.

hoffmannii

گلی همواره سبز که زورمند و قوی نیز است. برگ‌های آن رنگی بین سبز و خاکستری دارند و رگه‌های سفید و نقره‌ای روی آن‌ها دیده می‌شود. برخی مواقع اواسط برگ گیاه نیز با سایر نواحی آن می‌تواند همرنگ باشد. همین مورد به شما یاداوری می‌کند که بیش از حد به تغییر رنگ برگ آن حساس نباشید. البته اگر این اتفاقات برای رنگ‌های اصلی اتفاق افتاد باید برای بهبود و نگهداری سینگونیوم تلاش کنید.

با کلیک روی لینک قرار داده شده، انواع گلهای آویز آپارتمانی زیبا را ببینید.

پیکانی

یکی از انواع رایج این گیاه است. رنگ‌های سبز آن به دلیل شباهت به نوک پیکان، مسبب ناگذاری آن با این اسم شده‌اند. رگه‌های کرم رنگی روی سطح برگ‌ها وجود دارد.

ولوزیانوم

این مورد با گذشت زمان و رشد بیشتر، باریک‌تر و بلندتر از حالت اولیه‌اش می‌شود. برگ‌های آن سه گوش است که این برگ‌ها سبزرنگ هستند. به طور کلی برگ‌های اصلی این رنگ را دارند و باقی آن‌ها از رگه‌هایی سفید برخوردار هستند.

آریتوم یا پنج انگشتی

دو ساقه در بالا و دو ساقه در پایین به تنه اصلی متصل است. دلیل نامگذاری آن با این اسم نیز ظاهر آن است.

پودوفیلوم

زیرشاخه‌های این نوع در ادامه شرح داده شده‌اند.

پیکسی

این نوع محبوب‌ترین نوع شناخته شده از این گیاه است. دلیل محبوبیتش ابعاد خوب آن است. پس از مدتی رشد نیز حرکت نمی‌کند و به میزان زیادی بزرگ نمی‌شود. برگ‌های سبزی دارد که رگه‌های سفید روی آن‌ها قرار دارد.

سفید سلطنتی

یکی از انواع خاص و متفاوت این گل به شمار می‌رود. برگ‌های با رنگ اصلی سفید و بخش‌های سبزرنگی روی آنف از ویژگس‌های بارز ظاهر آن است.

انواع گیاه سینگونیوم

زمردی

ساقه کوتاه و برگ‌های بسیار بزرگ از ویژگی‌های بارز آن است. این برگ‌ها نوک تیز هستند و در بخشی از آن رنگ سفید یا سبز روشن دیده می‌شود.

پروانه سفید

معمولا برگ‌های این گیاه نیز سفید است اما برخی مواقع برگ زرد کم رنگ یا سبز نیز در میان سایر برگ‌های آن وجود دارد.

سبز طلایی

برگ‌های زرد که با نوار سبز تیره‌ای پوشانده شده‌اند را می‌توان یکی از ویژگی‌های ظاهری این گیاه برشمرد. اگر به دنبال یک گیاه رونده زیبا هستید می‌توانید این نوع را تهیه کنید.

واریگاتوم

برگ‌های آن شفاف است و در قسمت زیرین آن‌ها ترشحاتی با رنگ کرم وجود دارد. این اتفاق نگران کننده نیست و جزو ظاهر گیاه به شمار می‌رود.

زمرد سبز

داشتن برگ‌های خیلی سبز از ویژگی‌های ظاهری آن به شمار می‌رود. این نوع به گیاه اصلی که در طبیعت وجود دارد بسیار شبیه است.

albovirens

داشتن رگه‌های کرم یا نقر‌ای از ویژگی‌های بارز ظاهری آن است.

نحوه نگهداری و پرورش سینگونیوم

نحوه نگهداری

برای نگهداری سینگونیوم به طور صحیح موارد زیر را رعایت کنید.

آبیاری

این گل نیاز به آبیاری زیادی ندارد و زمانی که خاک آن خشک شد باید این عمل انجام شود. برای این کار یک بند انگشت خود را درون خاک قرار دهید، اگر خاک خشک بود اقدامات لازم را انجام دهید. در تابستان باید آبیاری بیشتر انجام شود.

نحوه نگهداری و پرورش سینگونیوم

دما

مکان زندگی این گیاه در طبیعت دارای آب‌وهوایی معتدل با رطوبت زیاد است. بهترین دما برای نگهداری در منزل 15 تا 21 درجه است. در زمستان نباید دما کمتر از 10 درجه و در تابستان نیز نباید بیشتر از 28 درجه شود.

نور

این گیاه در جنگل در زیر سایه درختان قرار گرفته و از آن در مقابل نور محافظت می‌شود. بهترین محل قرارگیری آن پشت پنجره است.

خاک

خاک‌های اسیدی بهترین نوع خاک برای آن است. اگر به آن مقداری هیومیک اسید یا تفاله چای اضافه کنید این خاصیت را به دست می‌آورد. علاوه بر این باید دارای زهکشی بالا باشد و گلدان باید در قسمت پایینی سوراخ‌هایی داشته باشد. خاک سبک با ترکیبات زیر برای آن مناسب است.

 • ماسه و خاک برگ
 • ماسه، پرلیت، پیت ماس و خاک باغچه

کود

نوع سه بیست، خانگی و کلات آهن برای این مورد بهترین گزینه است. در فصول رشد یعنی بهار و تابستان ماهی یک بار این کار را انجام دهید. این رویه تا آخر آبان باید ادامه پیدا کند. (بهترین کود برای رشد گیاهان آپارتمانی چیست؟)

رطوبت

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد باید آب‌وهوای مرطوب را برای ادامه زندگی این گیاه به وجود بیاورید. روش‌های زیر برای این کار توصیه می‌شود.

 • قرار دادن ظرف آب ر کنار گلدان در فصل تابستان
 • غبارپاشی با اسپری در هوای گرم
 • تبخیر آب در محیط قرارگیری گیاه
 • قراردادن شن و سنگ‌ریزه در زیر گلدانی و آب ریختن روی آن

نحوه پرورش

روش‌های گوناگونی برای پرورش این گیاه وجود دارد. بهترین روش برای آن قلمه زدن و کاشتن آن در خاک است. مراحل این امر در ادامه مورد بررسی قرار گرفته است.

 • ساقه‌ای با ریشه هوایی را با چاقو ببرید.

بهترین زمان انجام این کار بهار و تابستان است. توجه داشته باشید که 8 سانت از آن کافی است. همچنین جای برش باید در پایین گره باشد و یک یا دو برگ هم باید سر ساقه باشد.

 • گلدانی با ابعاد کوچک را با ترکیب زیر پر کنید.
 1. ماسه
 2. پرلیت
 3. شن
 4. خاک برگ
 5. پیت ماس
 • یک سوم آن را درون خاک قرار دهید و خاک را آبیاری کنید.
 • نایلون پلاستیکی روی گلدان کشیده و آن را پشت پنجره بگذارید.
 • پس از گذشت 4 ماه می‌توانید گلدان را بزرگ‌تر کنید.

راز پرپشت شدن سینگونیوم

برای این کار باید گیاه را به پرپشت شدن و چندشاخه شدن تحریک کنید. یعنی باید جوانه‌های انتهایی را از محل دلخواه ببرید. سپس باید برای تقویت گیاه از کودهای مخصوص استفاده کنید. هر دو هفته یک بار، یک قاشق چای خوری از آن را در یک لیتر آب مخلوط کرده و این محلول را به میزان کافی به گیاه بدهید.

از کوددهی بیش از حد و از جابجایی بیش از حد گلدان خودداری کنید.

علت باز نشدن برگ سینگونیوم

علت باز نشدن برگ سینگونیوم

کمبود نور اصلی‌ترین دلیل بروز این اتفاق ناخوشایند است. پس هر چه سریع‌تر گیاه را به پشت پنجره جنوبی منتقل کنید. دلیل بعدی کم بودن مواد مغذی در خاک است. در فصول رشد با کود مخصوص گیاهان زینتی نسبت به تقویت گیاه اقدام کنید. به رطوبت محیط و همچنین میزان آبیاری نیز توجه کنید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در

,