همانطور که می‌دانید، ریحان گیاهی از دسته نعناها است که دارای خواص بسیار زیاد و سرشار از مواد مغذی نیز می‌باشد. از جمله خواص این گیاه می‌توان به ضد باکتری و قارچ بودن آن اشاره کرد. با توجه به همه خواص این گیاه، می‌توانید برای مصرف خود در خانه، ریحان کشت کنید. با اینکه کاشت آن برای رشد نیاز به محیط گرم دارد، ولی اگر قصد کاشت ریحان را در خانه دارید، در همه فصول قادر به این‌کار خواهید بود. در ادامه این مطلب از استاده، روش کاشت ریحان بدون خاک و فصول مناسب‌تر برای این‌کار توضیح داده خواهد شد.

طریقه کاشت ریحان در آب (بدون خاک)

یکی از روش‌های خوب برای کاشت ریحان در زمستان، کاشت آن در آب است. مزیت این روش نسبت به کاشت در خاک، این است که دیگر مجبور به یافتن خاک و کود مناسب نیستید. این روش برای کسانی که نسبت به خاک درون منزل آلرژی دارند نیز، خیلی خوب است.

برای شروع کاشت، نیاز به حدود 2-3 خوشه ریحان قلمه زده، به‌اضافه یک ظرف شفاف دارید. خوشه هارا درون ظرف قرار داده و تاجایی که مطمئن شوید ریشه کاملا درون آب قرار دارد، درون ظرف آب بریزید. نکته قابل توجه این است که سیلیسیم به رشد ریحان درون خاک کمک زیادی می‌کند. بنابراین برای جایگزین کردن آن، می‌توانید از مایع سیلیکا به مقدار یک قطره درون ظرف استفاده کنید.

سپس کار شما برای کاشت، تقریبا تمام شده و فقط باید ظرف را در نقطه‌ای گرم از خانه مخصوصا جلوی نور آفتاب قرار دهید. بهتر است هر دو روز، یک بار آب ظرف را تعویض کنید که از رشد باکتری‌ها و یا جلبک‌ها جلوگیری شود.

برای برداشت ریحان، زودتر از 4هفته دست به‌کار نشوید تا مشکلی برای رشد به وجود نیاید. همچنین دقت داشته باشید که بزرگترین و پایینی‌ترین برگ ریحان را هنگام برداشت، از آن جدا نکنید. این برگ برای تغذیه گیاه، بسیار مهم می‌باشد.

فصل کاشت ریحان

با توجه به این‌که ریحان گیاهی است که برای رشد نیاز به محیط گرم دارد، بهترین فصل برای کاشت آن، بهار می‌باشد. ولی اگر درون فضای گرمی مثل خانه کاشته شود، فصل تاثیر زیادی ندارد و در همه فصول می‌توان آن را کشت کرد.

اما اگر قصد کاشت ریحان در زمستان را دارید، پیشنهاد ما این است که به‌جای استفاده از خاک و کاشت در باغچه، این گیاه را درون آب بکارید.

فصل کاشت ریحان

کاشت ریحان در سبد

 اگر می‌خواهید ریحان را در مقادیر کم بکارید، می‌توانید از سبدهای گل و گیاه نیز استفاده نمایید.

  • در ابتدا، بهتر است کف سبد را با پلاستیکی مثل پلاستیک زباله کاملا بپوشانید.
  • سپس روی پلاستیک خاکی ترکیبی و مناسب که از قبل نیز الک شده است را بریزید.
  • بذر ریحان که حدود دو الی سه روز خیس کرده و بعد با دستمال خشک کرده اید را روی خاک با فاصله از هم بپاشید و روی بذرها را نیز با لایه‌ای نازک بپوشانید.

تا اینجا کاشت شما کامل انجام شده است. فقط باید توجه کنید که هنگامی که ریحان را در خاک می‌کارید، باید آن گلدان یا سبد را در محیطی گرم و در معرض نور آفتاب قرار دهید و بطوری خاک آن را آبیاری نمایید که خاک اصلا خشک نشود.

کاشت ریحان در زمستان

همانطور که بالاتر در این مطلب از استاده گفته شد، ریحان گیاهی است که برای رشد به محیطی گرم و مرطوب نیازمند است. اما اگر به یک‌سری از نکات توجه شود، در روزهای سرد زمستانی نیز می‌توان این سبزی خوش طعم را کاشت و استفاده کرد.

خبر خوب این‌که گیاهانی که در زمستان کشت می‌شوند، بعلت نیاز به قند بیشتر برای رشد مناسب، دارای طعم و مزه خوب می‌باشند. اگر بخواهید در سرمای زمستان، ریحان را در منزل خود بکارید مشکلی وجود نخواهد داشت. ولی اگر قصد کاشت آن را خارج از خانه و در باغچه، گلدان یا جعبه دارید، بهتر است برای اطراف این گیاه مکانی گرم به‌وسیله پلاستیک یا… درست کنید تا از سرمای هوا در امان بماند و رشد کافی داشته باشد.

طبقه بندی شده در

با برچسب در