در این مطلب از استاده سعی داریم که شما را با آموزش تمیز کردن سینک ظرفشویی و باز کردن لوله سینک آشنا سازیم تا با اطلاعات بیشتری به تمیز کردن و باز کردن سینک خود بپردازید.

سینک ظرفشویی یکی از عناصر مهم آشپزخانه است که به صورت مداوم به دلیل قرار گرفتن ظرف‌های چرب و کثیف در آن، کثیف می‌شود. معمولا افراد برای تمیز کردن سینک ظرفشویی خود، از مواد شوینده‌ استفاده می‌کنند که اکثرا این مواد، شیمیایی بوده و با گذشت زمان و استفاده مکرر از آن‌ها، سلامتی افراد را به خطر خواهد انداخت.

در واقع شما می‌توانید برای تمیز کردن سینک ظرفشویی خود با استفاده از ترفندهای مختلفی  شوینده‌های بی‌نظیری را تهیه کنید که استفاده از آن‌ها موجب تمیز شدن و براق شدن سینک ظرفشویی شده بدون آنکه برای سلامتی شما، خطری داشته باشد.

همچنین عوامل متعددی امکتن دارد سبب گرفتگی لوله سینک ظرفشویی شود. در این شرایط نیز شما می‌توانید برای باز کردن لوله سینک به جای استفاده از مواد شیمیایی مضر، با استفاده از وسایل و مواد مختلفی نظیر جوش شیرین به راحتی به باز کردن لوله بپردازید.

آموزش تمیز کردن سینک ظرفشویی

همانطور که گفته شد برای تمیز کردن سینک ظرفشویی، می‌توانید به جای استفاده از مواد شوینده شیمیایی و مضر  با استفاده از وسایل و مواد مختلفی به تمیز و براق کردن سینک بپردازید، بدون آنکه به سلامتی خود لطمه‌ای وارد نمایید. در حقیقت برای تمیز کردن سینک ظرفشویی باید مراحل زیر را انجام دهید.  

آموزش تمیز کردن سینک ظرفشویی
  1. اول باید سینک ظرفشویی خود را از هر گونه ظرف و ظروف، خالی کنیم، بنابراین ظرف‌ها رابشویید. همچنین برای جلوگیری از تجمع باکتری‌ها بهتر است تکه‌های غذا، تفاله چای و… را داخل سبدی کوچک بریزید. پس از شستن ظرف‌های کثیف، سبد کوچک را نیز داخل سطل زباله خالی کرده و آن را نیز بشویید.
  2. در مرحله بعدی می‌توانید با استفاده از مواد مختلفی به تمیز کردن سینک بپردازید.

تمیز کردن سینک ظرفشویی با آب داغ و شوینده ظرف

یکی از آسان‌ترین روش‌های تمیز کردن سینک ظرفشویی، استفاده از آب داغ و شوینده است. در واقع شوینده قدرت بالایی در پاک کردن چربی‌ها و آب داغ نیز از خاصیت پاک کنندگی بالایی برخوردار است.

برای انجام این کار روی یک دستمال نخی یا اسفنج، مقداری مایع ظرفشویی ریخته و آن را به تمام سطوح سینک بکشید. سپس آب داغ روی سینک ریخته و به صورت کامل آن را بشویید.

توصیه می‌شود که هنگام استفاده از این روش، از استفاده اسکاج یا سیم ظرفشویی، خودداری کنید چون استفاده از آن‌ها ممکن است باعث خراشیده شدن سینک شوند.

تمیز کردن سینک ظرفشویی با استفاده از سرکه سفید

یکی دیگر از روش‌های تمیز کردن سینک ظرفشویی استفاده از سرکه سفید است. در واقع سرکه سفید، پاک کننده‌ای قوی و قدیمی بوده به طوری که استفاده از آن، علاوه بر تمیز کردن سطوح سینک، باعث ضدعفونی کردن آن نیز می‌شود.

طرز استفاده از این روش، بدین صورت است که باید مقداری سرکه سفید را داخل ظرفی ریخته و سپس پارچه‌ای نرم و تمیز را در آن آغشته کنید. حال پارچه‌ی خیس خورده را روی سینک بکشید و پس از آن، سینک را با آب داغ بشویید.

تمیز کردن سینک ظرفشویی با استفاده از جوش شیرین و لیمو

یکی دیگر از روش‌های موثر برای تمیز کردن سینک ظرفشویی، استفاده از جوش شیرین و لیمو است.

برای استفاده از این روش، باید مقداری جوش شیرین را داخل ظرفی ریخته و سپس چند عدد لیمو ترش تازه را از وسط نصف کرده و آب آن را به جوش شیرین اضافه کرده و ترکیب کنید. سپس مسواک نرمی را بردارید و آن را داخل ظرف کنید. سپس مسواک را به تمام سطوح سینک بکشید. حال به مدت ده دقیقه صبر کرده و سپس سینک را با آب داغ، آبکشی کنید.

پس از تمیز کردن و آب کشی کردن سینک، باید با استفاده دستمال نرم و تمیز، تمام سطوح سینک را خشک کنید.

باز کردن لوله ظرفشویی با جوش شیرین  

 لوله ظرفشویی معمولا به دلایل متفاوتی مانند ریختن پسماند غذا، میوه، سبزیجات، تفاله چای، مو، روغن و… به درون چاه، با مرور زمان باعث گرفتگی لوله می‌شوند.

یکی از بهترین روش‌ها برای باز کردن لوله ظرفشویی، باز كردن سينك با جوش شيرين است که در این روش معمولا جوش شیرین را با مواد مختلفی از قبیل نمک یا سرکه سفید ترکیب می‌کنند.

باز کردن لوله ظرفشویی با جوش شیرین

باز کردن لوله ظرفشویی با استفاده از جوش شیرین و نمک

  • مرحله اول: برای باز کردن لوله ظرفشویی، ابتدا به اندازه یک دوم پیمانه جوش شیرین را با یک دوم پیمانه نمک ترکیب کنید. (پیمانه مورد نظر شما می‌تواند لیوان یا فنجان باشد.)
  • مرحله دوم: در مرحله دوم باید ترکیب حاصل شده را داخل لوله فاضلاب سینک ظرفشویی بریزید و سپس به مدت 15 دقیقه صبر نمایید.
  • مرحله سوم: در مرحله بعدی باید مقداری آب داغ (به میزان ترکیب دو ماده) را درون لوله فاضلاب ریخته و چند دقیقه صبر کنید تا آب داغ با جوش شیرین و نمک حل شود. انجام این کار باعث می‌شود که تمام چربی‌ها و جرم‌ها نابود شوند.
  • مرحله چهارم: در مرحله آخر لازم است که مقدار بیشتری آب داغ را داخل لوله فاضلاب بریزید تا محلول به خوبی به درون چاه فاضلاب منتقل شود.

باز کردن لوله ظرفشویی با استفاده از جوش شیرین و سرکه سفید

  • مرحله اول: برای باز کردن سینک با جوش شیرین و سرکه سفید، لازم است که در مرحله اول، به اندازه نصف لیوان جوش شیرین را داخل لوله فاضلاب سینک ظرفشویی بریزید.
  • مرحله دوم: در مرحله بعدی باید به همان میزان (نصف لیوان) سرکه سفید را نیز درون لوله فاضلاب بریزید و در صورت امکان، بهتر است که لوله را پوشانده و پانزده  دقیقه صبر کنید.
  • مرحله سوم: در مرحله آخر، برای شستن لوله باید به اندازه یک لیوان آب داغ را درون لوله بریزید.

استفاده از جوش شیرین با سرکه سفید باعث می‌شود که چربی‌های درون لوله به خوبی تمیز و شسته شوند.

نتیجه گیری

برای تمیز کردن سینک ظرفشویی لازم است که مراحل مختلفی را انجام دهید که شامل خالی کردن سینک از هر گونه ظرف، تمیز کردن سینک ظرفشویی با استفاده از مواد مختلفی (مانند آب جوش، مایع ظرفشویی، جوش شیرین، سرکه سفید، لیمو) و خشک کردن سینک ظرفشویی با دستمالی نرم و تمیز می‌باشد.

همچنین برای باز کردن لوله ظرفشویی می‌توانید از مواد مختلفی استفاده کنید که موثرترین آن، استفاده از جوش شیرین است. در واقع برای باز کردن سینک با جوش شیرین، باید جوش شیرین را با موادی از قبیل نمک یا سرکه سفید ترکیب کنید که در این مقاله، به چگونگی استفاده از آن‌ها و همینطور مقدار آن‌ها پرداخته شد تا بتوانید به آسانی به باز نمودن لوله ظرفشویی خود بپردازید.

طبقه بندی شده در